Architektka vs. inżynier: kto lepiej urządził mieszkanie w Gdańsku? Zobaczcie, jak bardzo się różnią!

2024-07-16 9:19

Dwa takie samie mieszkania o identycznym układzie nigdy nie będą takie same, jeśli zostaną urządzone przez dwie osoby. Tak było i w przypadku tych apartamentów w Gdańsku. Projekt jednego z nich jego właściciel powierzył architektce, a drugiego inżynierowi, który projektuje meble na wymiar. Które z nich jest bardziej funkcjonalne i estetyczne? Oto rezultat ich pracy.

Spis treści

  1. Kuchnia i salon. Dwa takie samie mieszkania na dwa sposoby
  2. Dwa takie samie mieszkania na dwa sposoby. Garderoby
  3. Dwie identyczne łazienki na dwa sposoby
  4. Dwa identyczne mieszkania na dwa sposoby. Zdjęcia

Każde mieszkanie ma 87 mkw. i tworzy je strefa dzienna, czyli salon połączony z kuchnią, garderoba, sypialnia, biuro, łazienka oraz toaleta. Układ funkcjonalny mieszkań jest taki sam i niczego nie zmieniono. 

Właścicielem obu jest jedna osoba, która postanowiła zaufać architektce Monice Niemiec w kwestii pierwszego mieszkania. Drugim z kolei zajął się specjalista-inżynier, który projektuje meble na wymiar. Wszystkie meble do obu mieszkań zostały stworzone przez Oddział Komandor Pomorze.

Kuchnia i salon. Dwa takie samie mieszkania na dwa sposoby

Mieszkanie nr 1. Kuchnia i salon

W mieszkaniu nr 1 strefę dzienną zdominowały jasne kolory i drewno. W salonie stanęła duża, szmaragdowa kanapa, bezpośrednio za nią w części jadalnej spory stół, a kuchnia stała się właściwie niewielkim, raczej niewyróżniającym się aneksem kuchennym. Ten minimalizm pozwolił odwrócić uwagę od tej części apartamentu, a skierował ją na mocniejszą strefę wypoczynku.

Jedno mieszkanie na dwa sposoby
Autor: Komandor / fot. Michał Bidziuch FotoSpark

Jego mocny kolor zdecydowanie rzuca się w oczy i to on definiuje to wnętrze. Mocy nadaje mu również czarna ściana telewizyjna i jasne, skontrastowane z nią drewniane lamele. Na niej zawisła też podwieszana szafka. Nie przytłacza tego pomieszczenia. Chodziło jednak również o względy praktyczne. Robot odkurzający ma ułatwione zadanie i jest w stanie dokładnie pod nią posprzątać.

Mieszkanie nr 2. Kuchnia i salon

Tutaj kuchnia nie została usunięta na bok, ale wyraźnie ją wyróżniono. Jej centrum stanowi wyspa, więc to mieszkanie zdecydowanie dla tych, którzy potrzebują więcej przestrzeni i lubią gotować. 

Meble, choć również minimalistyczne, gładkie i bez uchwytów, to jednak są utrzymane w kilku kolorach. Obok bieli, pojawił się również materiał drewnopodobny i czerń. Przestrzeń między szafkami górnymi i dolnymi nimi wypełnił czarny materiał, ten sam, z którego zrobiono wyspę.

Strefa jadalnia znalazła się tuż pod oknem. Tam stanął stół, a przy nim krzesła w elektryzującym kolorze granatu. W przeciwieństwie do poprzedniego mieszkania nie ma tu strefy wypoczynku i kanapy! 

Dwa takie samie mieszkania na dwa sposoby. Garderoby

Mieszkanie nr 1. Garderoba

W pierwszym mieszkaniu urządzono białą garderobę w kształcie litery “U”. Każdy z domowników ma do dyspozycji swoje skrzydło. Są tam i półki, i szuflady. Częścią przeznaczoną na rzeczy wiszące właściciele mieszkania będą musieli się podzielić. 

Sztukateria we wnętrzach, architekci WZ Studio
Jedno mieszkanie na dwa sposoby
Autor: Komandor / fot. Michał Bidziuch FotoSpark

Mieszkanie nr 2. Garderoba

Tutaj garderoba wygląda całkowicie inaczej. Po obu stronach powstała zabudowa, jednak ściana naprzeciwko drzwi pozostała pusta. Zawisło tam tylko lustro, które optycznie powiększa to pomieszczenie. Większą część garderoby wyposażono w system rurowy. Niżej znajdują otwarte półki oraz szuflady. 

Dwie identyczne łazienki na dwa sposoby

Mieszkanie nr 1. Łazienka

W 70-metrowym mieszkaniu łazienka nie może być zbyt duża. Jednak tę udało się urządzić tak, by stała się prawdziwą strefą relaksu. W pierwszym mieszkaniu na ścianie po lewej stronie od prysznica i umywalki zamontowano szafę wnękową, która kolorystycznie wtapia się w szare płytki. 

Zarówno w pierwszej, jak i drugiej łazience pojawiły się podwieszane szafki pod umywalką. W pierwszej zdecydowano się na ciemny kolor frontów, który z jednej strony prasuje do ciemnych płytek, a z drugiej kontrastuje z tymi w kolorze szarości. 

Pod umywalką udało się ukryć kosz na pranie. Z kolei w mniejszych trzech szufladach znajdują się kosmetyki. 

Szafka jest nieco węższa niż przestrzeń między ścianą a prysznicem. To zabieg celowy! W niewielkiej wnęce ukryto wieszak typu puzon, na którym można np. zawiesić ręcznik. 

Mieszkanie nr 2. Łazienka

Układ w tej łazience jest bardzo podobny do tej w mieszkaniu nr 1. Zamiast zabudowy, która sięgnęła sufitu, pozostawiono wolną przestrzeń. To sprawiło, że łazienka wydaje się większa i przestronniejsza. Z drugiej jednak strony to miejsce pozostaje niezagospodarowane. 

Jedno mieszkanie na dwa sposoby
Autor: Komandor / fot. Michał Bidziuch FotoSpark

W tej łazience zmieniły się też kolory. Obok szarości pojawił się kolorystyczny akcent w postaci zieleni ściany, na której wisi lustro.  Szafka o drewnopodobnych frontach pod umywalką wyróżnia się na jej tle. 

  • Projekt nr 1: Monika Niemiec
  • Projekt nr 2: Komandor
  • Zdjęcia: źródło: Komandor / fot. Michał Bidziuch FotoSpark

Dwa identyczne mieszkania na dwa sposoby. Zdjęcia

PRZECZYTAJ RÓWNIEŻ: Dwie identyczne łazienki na dwa sposoby. Jedną urządziła architektka, drugą redaktorka

Odróżnisz pawlacz od tapczanu? Rozwiąż quiz o mieszkaniach w PRL-u

Pytanie 1 z 10
Pawlacz to...
Nasi Partnerzy polecają