Aranżacja wnętrz z kominkiem: atrakcyjne ustawienia kominka we wnętrzach

2014-10-30 17:09

Marzenie o kominku to jedno, a jego lokacja we wnętrzu salonu czy pokoju dziennego to już zupełnie inna kwestia. Jak urokliwie aranżować wnętrze z kominkiem, kozą czy piecykiem? Sprawdź nasze pomysły i podpowiedzi i odkryj zupełnie nowe miejsca w aranżacji wnętrz dla różnych odmian kominków we wnętrzu.

Spis treści

  1. Aranżacja wnętrz z kominkiem: w centrum
  2. Aranżacja wnętrz z kominkiem: w narożniku
  3. Aranżacja wnętrz z kominkiem: na ścianie

W zależności od tego, jaki rodzaj kominka czy paleniska wybierzemy, możemy rozważyć różne warianty aranżacji wnętrz salonu czy pokoju dziennego z kominkiem w roli głównej. To, o uwzględnieniu czego nie możemy zapominać, to oczywiście umiejscowienie przewodu kominowego w architekturze domu. Determinuje on bowiem najsilniej lokację kominka bądź piecyka w aranżowanym wnętrzu. Jeśli jednak jesteśmy dopiero na etapie planowania miejsca na kominek i dysponujemy swobodą wyboru miejsca, nie bójmy się odważnych rozwiązań. Dostosowanie miejsca na kominek w naszym wnętrzu powinno przede wszystkim odpowiadać naszym potrzebom, a nie ogólnie przyjętym standardom. Po uwzględnieniu podstawowych i niezbędnych przy umiejscawianiu kominka względów bezpieczeństwa, pozostałe czynniki jak miejsce, strona paleniska oraz jego rozmiar dopasujmy do wyobrażenia, które najbardziej zbliżone jest do naszego marzenia o kominku we wnętrzu.

Aranżacja wnętrz z kominkiem: w centrum

Kominek umieszczony w centralnej części salonu czy pokoju dziennego, zarezerwowany był zazwyczaj dla wnętrz przestrzennych, o względnie sporym metrażu. Niemniej co raz częściej spotykamy się z projektami niewielkich domów jednorodzinnych, w których komin przebiega w centralnej części dolnej kondygnacji. Centralny układ kominka ma swoje liczne plusy: skupia główną uwagę we wnętrzu na ciepłej i przytulnej estetyce płonącego kominka, równomiernie rozdziela ciepło z kominka i centralizuje życie rodzinne (dosłownie i w przenośni) wokół „domowego ogniska”. Dzięki centralnej aranżacji kominka, piecyka bądź kozy we wnętrzu mamy pewność, że wszystkie strefy - pokoju dziennego, aneksu kuchennego i wejściowa – są zbudowane wokół najbardziej klimatycznego przedmiotu, budującego atmosferę i aurę całego wnętrza. W dodatku w każdej chwili możemy dostawić wygodny fotel lub rozłożyć miękką, baranią skórę w bezpośredniej bliskości kominka i po dowolnej jego stronie – w zależności od tego, czy zależy nam na intensywnym, czy bardziej rozproszonym cieple płomieni. Centralne umieszczenie w przestrzeni pokoju dziennego kominka zakłada każdy z rodzajów kominków i piecyków grzewczych – zarówno kominki klasyczne (z paleniskiem centralnym, narożnym bądź o trójstronnej ekspozycji), jak i żeliwne piecyki grzewcze typu koza (znacznie bardziej praktyczne w niewielkich przestrzeniach) oraz nowoczesnych piecyków podwieszanych o pełnoplastycznej ekspozycji paleniska. Tak umiejscowiony kominek skupia centrum życia rodziny wokół ognia, a każda z wydzielonych w otwartym pomieszczeniu stref (wypoczynkowa, jadalna, kuchenna) czerpią z dobroczynnych funkcji kominka w centrum wnętrza.

Aranżacja wnętrz z kominkiem: w narożniku

Umiejscowienie kominka bądź piecyka grzewczego w narożniku pomieszczenia często związane jest albo z zastanym już rozmieszczeniem przewodu kominowego, albo z oczekiwanymi znacznymi rozmiarami paleniska. Wówczas lokacja kominka w narożu pozwala na znaczne jego rozbudowanie, włącznie z zagospodarowaniem funkcjonalnego  miejsca na opał czy funkcji półki bądź siedziska w bezpośredniej bliskości paleniska. Wykorzystanie narożnika na lokację kominka pozwala na zaoszczędzenie sporej ilości powierzchni w pomieszczeniu, nie tracąc nic z gabarytów kominkowej zabudowy.

Aranżacja wnętrz z kominkiem: na ścianie

Kominek bądź piecyk umiejscowiony w centralnej części ściany najatrakcyjniej prezentuje się we wnętrzach klasycznych bądź inspirowanych stylem pałacowym, empire bądź glamour. Obudowa kominowa angielska (prostsza) bądź francuska (bogato zdobiona, finezyjnie stylizowana) stanowią same w sobie ciekawą dekorację salonu bądź pokoju dziennego. Jeśli zawiesimy nad kominkiem spektakularne lustro ze stylizowaną, złotą ramą bądź fazowane zwierciasło o postarzanej tafli, efekt będzie powalający i niezwykle przestrzenny. Innym sposobem na umiejscowienie paleniska na ścianie, będzie wykorzystanie przestrzeni klasycznego kominka na wstawienie żeliwnego piecyka kozy. Tak hybrydalne połączenie klasycznego ekranu kominka i współczesnego piecyka pozwoli na uzyskanie eklektycznego i bardzo stylowego oblicza paleniska w przestrzeni salonu lub pokoju dziennego.

Nasi Partnerzy polecają

Materiał Partnerski

Materiał sponsorowany

Materiał Partnerski

Materiał sponsorowany

Podziel się opinią
Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE