Aranżacja wnętrz w amerykańskim stylu glamour, czyli pochwała symetrii

2015-04-28 17:16 Monika Czerwińska-Konarska

Amerykański styl glamour w aranżacji wnętrz to połączenie nowoczesności, art deco i vintage. Wnętrza amerykańskie w stylu glamour to połączenie stylu nowojorskiego i Hollywood. Wzory graficzne, lśniące metalowe dodatki i migoczące w świetle kryształy. A wszystko to w służbie symetrii. Amerykański styl glamour to przede wszystkim komfort. Przedmioty mają jedno zadanie: w pięknym stylu ulatwiać życie mieszkańcom.

Aranżacja wnętrz w amerykańskim stylu glamour to uosobienie komfortu w pięknych wnętrzach. Stonowane kolory ścian, delikatny błysk metalu i kryształów. Ma być i ładnie i wygodnie. Stąd tyle różnych mebli pomocniczych w amerykańskich wnętrzach. Prawie przy każdym fotelu znajdziemy niewielki stolik pomocniczy, przy sofach eleganckie stoliki kawowe oraz wszędobylskie konsole. Konsole znajdziemy właściwie w większości pomieszczeń. W salonach, sypialniach i w przedpokojach. Mieszczą na sobie dodatki dekoracyjne, zazwyczaj ułożone symetrycznie, można też na nie odkładać drobne przedmioty jeśli konsola znajduje się w przedpokoju

Na czym polega amerykański styl glamour?

Amerykański styl glamour w aranżacji wnętrz ma wiele cech wspólnych z lubianym w Polsce stylem glamour. Łączy je symetria, złote i srebrne elementy metalowe, pikowania i kryształy. Symetria w aranżacji wnętrza amerykańskiego oznacza, że większość przedmiotów i niektórych mebli ma swojego bliźniaka. Zdania na temat symetrii we wnętrzach oczywiście są podzielone, jednak w stylu amerykańskim sprawdzają się. Obudowa kominka wbudowanymi półkami też zazwyczaj jest symetryczna. Wszystko jednak jest utrzymane w nowoczesnej i eleganckiej formie. Cechą najbardziej charakterystyczną dla stylu amerykańskiego we wnętrzach obok symetrii jest wzór chevron. Znajdziemy go na obiciach foteli, krzeseł, dekoracyjnych poszewkach poduszek, zasłonach i oczywiście na dywanach. Ta amerykańska stylistyka jest niezwykle uniwersalna. Unowocześni wnętrze klasyczne i doda powagi wnętrzu nowoczesnemu. Stąd już blisko do nowego stylu zwanego nowoczesną klasyką. Złoto i srebro pojawiające się w amerykańskim stylu glamour nigdy nie są ostentacyjne. Pokazują się na ramach luster, stelażach stolików kawowych, na świecznikach i w oświetleniu. To samo dotyczy właściwie kryształów. Pojawiają się tu gdzie mają szanse rozbłysnąć, dodając sznytu wnętrzu. Kryształy znajdziemy w lampach, lustrach, czasem będą to nawet kryształowe blaty stołów. W amerykańskim stylu glamour nie może zabraknąć luster. Często będą to nawet całe małe meble – szafki nocne lub konsole. Podstawą komfortowej aranżacji wnętrz w stylu glamour są meble tapicerowane. Sofy i fotele. Gładkie powinny być pokryte miękkimi miłymi tkaninami i pikowane. Wzorzyste, na przykład z wzorem typu chevron lub arabeskami mogą pozostać tapicerowane na gładko. No i oczywiscie nie możemy nie wspomnieć o tak charakterystycznych dla stylu amerykańskiego stolików kawowych na chromowanym stelażu – krzyżaku.

Kolory tworzące amerykański styl glamour   

Kolory tworzące amerykański styl glamour możemy my podzielić na dwie grupy. Kolory ścian oraz kolory mebli i dodatków. Kolory ścian to kolory przede wszystkim neutralne, będące tłem dla symetrycznie ustawionych mebli, ozdobionych geometrycznymi wzorami. I tak kolory ścian w amerykańskich wnętrzach to szary, beżowy i taupe czyli “szary beż”. Dosyć często w amerykańskim wnętrzu w stylu glamour zobaczymy także ściany w kolorze niebieskim lub zielonym. Są to jednak również odcienie na tyle zgaszone, że można je uznać za neutralne. Błękity i zielone oliwki najczęściej spotkamy w amerykańskich domach w sypialniach i łazienkach. Gładkie ściany w neutralnych kolorach często ozdobione są  listwami i sztukateriami ściennymi. Dobrze wyglądaja jako klasyczny element ozdoby ścian, ale i jako ramy dla sztuki współczesnej i plakatów. Bardziej intensywne kolory spotkamy natomiast w dodatkach. Na poduszkach, zasłonach czy obiciach foteli i krzeseł zobaczymy kolor żółty, turkus, biały i czarny. Kolory zazwyczaj tworzą graficzne wzory – tak charakterystyczne dla stylu amerykańskiego zygzaki, chevron czy kombinacje rombów i arabesek. Kropką nad i" kompozycji kolorystycznej amerykańskiego stylu glamour w niewielkiej ale widocznej dawce jest srebro i złoto w ramach obrazów, luster i w oświetleniu.