Aranżacja wnętrz: hobby w domu! Urządzamy domowy kącik do szycia!

2015-04-23 18:57 Monika Czerwińska-Konarska

Wygodne biurko jest nieodzownym elementem kojarzącym się z domowym hobby. Czasem biurko da się umieścić w osobnym gabinecie, czasem będzie to tylko wydzielony kącik w salonie lub w przedpokoju. Zobaczcie nasze propozycje jak zorganizować dodatkowe miejsce do pracy twórczej w domu!

Dobrze jest mieć hobby jako odskocznię od codzienności i życia zawodowego. Jest to doskonały relaks i odprężenie dla mózgu. Hobby sprawia też, że zawsze mamy o czym porozmawiać z innymi. Jeśli naszym hobby nie jest jazda konna, uprawa ogródka lub bieganie lecz szycie, decoupage, scrapbooking lub projektowanie i wykonywanie drobnej biżuterii będzie nam potrzebne wydzielone miejsce w domu z wygodnym biurkiem. Idealna sytuacja to ta kiedy na nasze  hobby możemy przeznaczyć cały pokój – gabinet. Może tworzyć w spokoju, a kiedy przestajemy, zostawiamy wszystko na biurku, zamykamy gabinet i wychodzimy. Często jednak nie mamy takiej możliwości lub zwyczajnie nie potrzebujemy oddzielnego pokoju. Wystarczy wtedy wydzielony kąt w salonie, przedpokoju lub sypialni. Ważne jednak by była to przestrzeń jak najładniej zaaranżowana, z możliwością szybkiego schowania zbyt wielu kolorowych szpargałów lub z możliwością zasłonięcia przed oczami gości.

Aranżacja wnętrz: domowe hobby w gabinecie

Jeśli mamy tyle szczęścia i możemy przeznaczyć na realizację hobby osobny pokój – gabinet zastanówmy się co nam będzie potrzebne. Jeśli nie jest to typowa praca przy komputerze tylko działalność twórcza, na przykład szycie, będzie nam potrzebne biurko z dużym blatem do robienia wykrojów i z miejscem na maszynę do szycia oraz szafa z półkami, przegródkami i szufladkami idealnymi do przechowywania koralików, szpul z nićmi i żyłkami, tasiemek kuponów tkanin, tektur itp. Taki osobny gabinet możemy zaaranżować jak nam sie tylko podoba. Możemy tam przechowywać wszystko na otwartych półkach, albo w zamykanej szafie. Nikt obcy, bez naszej wiedzy nie będzie tam zaglądał. Jest to tylko nasze królestwo!

Aranżacja wnętrz: hobby w wygospodarowanym kącie

Inaczej ma się sprawa jeśli nie mamy osobnego pomieszczenia, które możemy przeznaczyć na gabinet do realizacji domowego hobby bez uszczerbku dla komfortu życia wszystkich domowników. Dobrze jest znaleźć zaciszny kąt, który pomieści biurko z wygodnym blat –idealny będzie tutaj stary stylowy sekretarzyk lub współczesny orientalny przemalowany farbami kredowymi. Do tego przyda nam się szafa, której drzwi otwierają się pod kątem 180 stopni. Na drzwiach również mogą się znajdować półki i schowki na drobiazgi. Taka szafa pozwoli nam po skończonej pracy zamknąć cały ukochany bałagan. Nawet w domu w stylu nowoczesnym idealnie sprawdzą się jako meble do realizacji hobby stare szafy apteczne, pocztowe regały z przegródkami lub komody ze szklanymi frontami. Warto zaglądać na okoliczne targi antyków albo wyprzedaże garażowe – coraz częściej organizowane w polskich miastach. Tak zorganizowane miejsce do realizacji domowego hobby nie tylko sprawi nam przyjemność ale będzie ciekawą dekoracją domu. Innym sposobem na wydzielenie kącika do domowego hobby jest zasłonięcie biurka ładnym parawanem. Parawan możemy kupić lub wykonać samodzielnie. Wtedy z pewnością stanie się on oryginalną ozdobą domu, zwłaszcza, że daje się zauważyć powrót mody na stylowe parawany.