Apartament jak butikowy hotel. Projektantki zdradzają, jak osiągnęły taki efekt

2022-10-18 16:26

Kompozycja oparta na kontrastach, ograniczenie detali do minimum i materiały wysokiej jakości. To przepis architektek Małgorzaty Liebhart i Ada Skwiry z pracowni WZ Studio na osiągnięcie ponadczasowego piękna. Dzisiaj w tym przestronnym wnętrzu mieszka młoda rodzina, kiedyś może być inwestycją na wynajem, nie trzeba będzie nic zmieniać.

Apartament jak butikowy hotel
Autor: Marta Behling/Pion Poziom Projekt wnętrza: WZ Studio, wzstudio.pl

Biel i beż, ciemne drewno i marmur. Kompozycja idealna. Czy ktoś tu mieszka?

Małgorzata Liebhart, Ada Skwira, architektki wnętrz z pracowni WZ Studio: Tak! Wbrew pozorom ten warszawski apartament zamieszkuje młoda rodzina. Wnętrze powstało przy wsparciu doświadczonego starszego pokolenia. Jest bardzo stonowane - dzisiaj coraz częściej widzimy chęć do przebywania w przestrzeniach, w których spokojne kolory nawiązują do natury. Pytania o takie wnętrza padają ostatnio coraz częściej. Niektórzy z nas napatrzyli się już na kolorowe wnętrza i chcą w domu zaznać spokoju, poza tym dobrze się czują w takiej przestrzeni.

Apartament jak butikowy hotel
Autor: Marta Behling/Pion Poziom Projekt wnętrza: WZ Studio, wzstudio.pl

Pamiętajmy też, o tym, że jeśli w pracy na co dzień przebywamy w miejscu, które jest przeładowane bodźcami, w domu chcemy tego jak najmniej. Plusem takiej przestrzeni jest to, że dodatki grają tutaj jak scenografia i nie stanowią konkurencji dla pozostałych elementów. Poza tym projekty tego typu potrafią w prosty i szybki sposób ewoluować właśnie poprzez zmianę kolorystyki dodatków. Całość oparta jest na mocnych kontrastach. To właśnie dzięki niemu wnętrze jest tak wyraziste. Warto powiedzieć, że nie chodzi tutaj tylko o kontrast barwy jasnej i ciemnej, ale także o kontrast ciepła i zimna. Mamy tutaj czekoladową ciepłą podłogę, która spotyka się z chłodnymi odcieniami biel, marmuru itd.

Apartament jak butikowy hotel
Autor: Marta Behling/Pion Poziom Projekt wnętrza: WZ Studio, wzstudio.pl

Jakie były założenia projektu?

Nie znałyśmy wcześniej inwestorów, to nasza pierwszy projekt dla nich, ale od razu dostałyśmy duży kredyt zaufania – każdy z naszych pomysłów był uważnie analizowany, większość od razu przyjmowana, a część po sprawdzeniu innych też wracała do tego, co zaproponowałyśmy. Mieszkanie musiało być oczywiście funkcjonalne, ale nie obeszło się bez solidnych wyburzeń. Tutaj ważne było, aby salon był spory i otwarty. Aby osiągnąć taki efekt, połączyłyśmy dwa pomieszczenia w jedno. Dzięki temu mogłyśmy pozwolić sobie na szaleństwo w postaci postawienia wyspy kuchennej. Dodatkowo należy zwrócić uwagę, że poprzez powiększenie przestrzeni całość stała się uporządkowana. Są tu trzy strefy, które sobie nie przeszkadzają. Dość duża kuchnia, przestrzeń jadalni oraz spora przestrzeń wypoczynkowa.

Apartament jak butikowy hotel
Autor: Marta Behling/Pion Poziom Projekt wnętrza: WZ Studio, wzstudio.pl

Dzisiaj deweloperzy sprzedają mieszkania, w których znajduje się pokój z aneksem kuchennym o powierzchni 20 m2. Na takim metrażu niemożliwe jest zmieszczenie powyższych stref z zachowaniem odpowiednich odstępów i funkcjonalności. Dzięki powiększeniu przestrzeni nie miałyśmy problemu z zaprojektowaniem sporej wyspy kuchennej, rozkładanego stołu oraz dużej kanapy.Naszym klientom zależało, aby użyć materiałów, które są ponadczasowe. To mieszkanie nie miał być stworzone na chwile i ulegać trendom, ono miało być wyjątkowe i tworząc koncepcję, nie skupiałyśmy się na gonitwie sezonowych mód. Stąd na przykład ciemne drewno, które dzisiaj nie jest najczęstszym wyborem i wyjątkowy rysunek marmuru na wyspie kuchennej. Zgodnie z planem powstały dwie oddzielne sypialnie, jedna gościnna, dwie łazienki oraz spory salon z kuchnią. Oczywiście musiałyśmy także zadbać o część przechowywania, ale jako kobietom nie trzeba nam o takiej potrzebie przypominać. Miałyśmy w tyle głowy myśl, że mieszkanie w przyszłości mogłoby stanowi inwestycję dla klientów. Tak zaplanowana przestrzeń nadaje się pod wynajem czy sprzedaż, jest bezpieczna.

Apartament jak butikowy hotel
Autor: Marta Behling/Pion Poziom Projekt wnętrza: WZ Studio, wzstudio.pl

Jak przebiegała Wasza praca? Efekt finałowy wygląda perfekcyjnie, ale w trakcie projektowania i remontu tak było?

Remont odbywał się w kolejnej fali pandemii. Na szczęście, nie w pierwszej czy drugiej fali, ponieważ wtedy budowy po prostu stały. Jednak i tak co chwilę ktoś chorował i na zmianę jeździłyśmy na budowę. To była realizacja z nadzorem autorskim. Wykonawca budowlany miał duże doświadczenie i wspólnymi siłami doprowadziliśmy proces do końca w miarę bezboleśnie. Chociaż w trakcie realizacji były momenty, w których wraz z inwestorami szukałyśmy najlepszego możliwego materiału. Tak było na przykład z materiałem na blaty kuchenne - został wybrany dość późno, ale wynikało to z chęci znalezienia tego idealnego wzoru marmuru.

Apartament jak butikowy hotel
Autor: Marta Behling/Pion Poziom Projekt wnętrza: WZ Studio, wzstudio.pl

Styl, w jakim został wykonany projekt jest minimalistyczny, więc nie ma wielu elementów dekoracyjnych, ale tym bardziej w takich przestrzeniach należy zachować szczególną dbałość o detal. W realizacji mamy trzy materiały drewniane – fornir, płyta meblowa imitująca drewno oraz deskę podłogową ułożoną w jodełkę francuską. Te wszystkie trzy drewna musiały mieć jak najbardziej zbliżony odcień. To było wyzwalanie, wyobraźmy sobie choćby ten proces: znalezienie idealnego koloru drewna na wizualizacji, później znalezienie deski i dobranie do tego forniru robiąc mnóstwo próbek, dostarczając później ten fornir do firmy z drzwiami, która była odpowiedzialna na ukryte fornirowane drzwi oraz ściany. Trzeci materiał to drewniana płyta laminowana i modeli takich płyt, które nie wyglądają tandetnie jest bardzo mało. A znalezienie teraz tej idealnej w kolorze podłogi i takiej, która naprawdę dobrze będzie imitowała drewno, dokładnie to drewno, które chcemy graniczyło z cudem, ale się udało. Jest taka płyta, dosłownie jedna. Służyła ona na niektóre fronty szaf oraz ich wnętrza.

Apartament jak butikowy hotel
Autor: Marta Behling/Pion Poziom Projekt wnętrza: WZ Studio, wzstudio.pl

Podpowiedzcie proszę, jakie rozwiązania tu zastosowane, warto powtórzyć w innych wnętrzach, nie tylko na dużym metrażu?

Bardzo istotne role grają tutaj zasłony i dywany. Apartament w stylu minimalistycznym potrzebuje takich elementów, ponieważ dzięki nim staje się przytulny, a bez nich jest zimny. Zasłony dodają wnętrzom elegancji. Dobrym i praktycznym pomysłem zastosowanym tutaj są płytki na podłodze w kuchni. Mamy do dyspozycji drewniane podłogi, które producenci rekomendują do przestrzeni kuchennej. W mniejszych pomieszczeniach odcięcie podłogi drewnianej i płytki zaburza układ i nie wygląda estetycznie. Radzimy, aby zrobić choćby pasek płytek, a jeśli nie chcemy takiego rozwiązania, kupić drewnianą podłogę o naprawdę najtrwalszym lakierze lub oleju. Możemy też podpowiedzieć osobom, które planują klimatyzację, by wybierały estetyczne modele. Tutaj w sypialniach są jednostki kanałowe - wyglądają jak w hotelu, są zabudowane i swoją formą nie przyciągają niepotrzebnie uwagi. Jednak w salonie mamy zwykłą jednostkę. Oczywiście najważniejsze jest wybór odpowiedniego miejsce pod kątem użyteczności urządzenia, jednak pamiętajmy, że taki sprzęt może zepsuć widok na pomieszczenie. Umieszczajmy je w miejscach, w których nie będą znajdować się w głównym widoku pokoju. Tutaj umieściłyśmy klimatyzacja w rogu przy stole, między zasłonami, nie stanowi konkurencji dla otoczenia i wtapia się w ścianę.

W tym apartamencie mamy też sporo źródeł świateł, ponieważ w projektowaniu oświetlenia liczą się tzw. warstwy. Ważne jest główne oświetlenie, które jest potrzebne np. podczas sprzątania; punktowe (zadaniowe) oświetlenie, które ma na celu podkreślenie konkretnych miejsc np. stołu czy lustra; ostatnie to oświetlenie nadające klimat, czyli typowe dekoracyjne lampy dające delikatne światło np. kinkiety. Jest ono bardzo ważne, a jednak często pomijane. Światło dekoracyjne włączamy wieczorami, gdy oczy powinny odpocząć i przygotować się do snu. Wracając jeszcze do kontrastowych połączeń, które są zasadą organizacji tego wnętrza - możemy wybrać najdroższe, najpiękniejsze meble, a jeśli wszystkie są w odcieniach beżu, to całość nie wygląda atrakcyjnie. Możemy jednak zdecydować się na tańsze gotowe meble, dostępną podłogę zestawić je odpowiednio właśnie za zasadzie kontrastu barw ciepłej i zimnej, osiągnąć piękne wnętrze mniejszym kosztem.

Apartament jak butikowy hotel
Autor: Marta Behling/Pion Poziom Projekt wnętrza: WZ Studio, wzstudio.pl

Ada Skwira i Małgorzata Liebhart, absolwentki Architektury Wnętrz Akademii Sztuk Pięknych w Warszawie, od 2014 roku tworzą pracownię projektowania wnętrz WZ STUDIO. Uważają, że sztuka mądrego wyboru musi opierać się na dbałości o każdy detal, a najlepsze rozwiązanie to takie, gdzie osiągnięto równowagę pomiędzy funkcjonalnością i estetyką. Projektują mieszkania, domy, biura oraz przestrzenie komercyjne.