9 najpiękniejszych McDonaldów świata. W środku kryształowe żyrandole i witraże art deco

2023-05-23 13:48

Chociaż McDonalds raczej nie kojarzy się z przeżyciami estetycznymi, ale fastfoodem spożywanym w biegu, sieciówka z USA w niektórych państwach otworzyła się w przepięknych, historycznych budynkach. Oto 9 z nich.

Batumi, McDonals
Autor: Getty Images/Kateryna Kukota

Restauracje McDonald’s na całym świecie są do siebie podobne. Charakteryzuje je podobna stylistyka, która co jakiś czas jest aktualizowana i unowocześniania.

Kiedy jednak sieć planuje otworzyć się w historycznym centrum jakiegoś miasta, często musi szukać lokalu wśród zabytków. Wtedy jednak uszanowuje ich historię i stara się w nią wpisać, by zachować jak najwięcej oryginalnych elementów z jej wnętrz. 

Obecnie na całym świecie istnieje 38 tys. restauracji i są one bardzo zróżnicowane w zależności od kraju. Niektóre z nich naprawdę zachwycają! Dwie z poniższej listy udało mi się nawet odwiedzić!

1. McDonald’s w Bray, Irlandia

W irlandzkim w miasteczku Bray McDonald’s został otworzony w 1997 r. w zbudowanym w 1881 r. ratuszu miejskim. Podczas gdy restauracja zajęła parter, spotkania rady miasta wciąż odbywają się na piętrze budynku. W przerwie zawsze można wyskoczyć na Big Maca!

Adres: Bray Town Hall, Main St, Bray

McDonald's w Bray, Irlanida
Autor: Getty Images/Derick Hudson

2. Porto, Portugalia

Ten McDonald’s uznawany jest za najpiękniejszą restaurację sieci na świecie. W latach 30. XX w. w budynku, w którym dziś mieści się fastfood, istniała kawiarnia “Cafe Imperial”. Do dzisiejszych czasów zachowały się tam kryształowe żyrandole, ozdobne fryzy, a nawet witraże w stylu art deco!

Adres: Praça da Liberdade 126, Porto

McDonalds, Porto
Autor: Getty Images/saiko3p

3. Budapeszt, Węgry

Będąc w Budapeszcie, udało mi się odwiedzić tego McDonald’sa. Restauracja znajduje się z starym dworcu kolejowym wybudowanym w 1877 r. przez twórców wieży Eiffla. Sieciówka urzęduje tam już od 1988 r. i była pierwszym McDonald’sem, jaki otworzono w kraju.

Adres: Terez koerut 55, Budapeszt

4. Madryt, Hiszpania

Kiedy byłam w Madrycie, zatrzymałam się w boutikowym hotelu przy głównej ulicy miasta - Gran Via. Z mojego balkonu rozpościerały się widoki nie tylko na centrum stolicy Hiszpanii, ale i na znajdującego się w pobliżu McDonalds’a. Będąc za granicą, zawsze zachodzę do tej sieciówki, żeby sprawdzić, co mają w menu, czego my nie mamy w Polsce.

Restauracja znajduje się na parterze kamienicy o pięknej fasadzie. W środku zachowały się marmurowe kolumny i wielkie, kręte schody.

Adres: Gran Via 55, Madryt 

5. Batumi, Gruzja

McDonald’s w Batumi został otworzony w nowoczesnym budynku zaprojektowanym przez architekta o nazwisku Giorgi Khmaladze. W modernistycznej fasadzie zamontowano aż 460 szklanych paneli, w których odbija się otaczająca go woda. 

Adres: 9 Sherif Khimshiashvili St, Batumi

McDonalds w Gruzji, w Batumi
Autor: Getty Images/bruev

6. Hangzhou, Chiny

Otworzenie restauracji z tym budynku budziło w Chinach spore kontrowersje. W 84-letnim domu mieszkał bowiem kiedyś Chiang Ching-kuo, prezydent Republiki Chińskiej. Miejscowi uważali, że to brak szacunku, ale mimo tego turyści tłumnie tam płyną.

Adres:  7 Shihan Road, Hangzhou

McDonalds w Chinach
Autor: fot. Doctoroftcm, CC BY-SA 3.0

7. Kristiansand, Norwegia

Był już McDonald’s w prywatnym domu, dworcu i ratuszu, ale nie było jeszcze w banku! Ten znajdujący się w norweskim Kristiansand mieści się w budynku o klasycystycznej marmurowej fasadzie z kolumnami. 

Adres: Barstoelveien 35, Kristiansand 

McDonald's w Norwegii
Autor: Getty Images/Reimphoto

8. Sydney w Australii

Chociaż ta restauracja nie wyróżnia się z zewnątrz, to jej wnętrza zdecydowanie robią wrażenie. W budynku bowiem w latach 30. XX w. mieściło się kino. Sporo tam oryginalnych elementów z tamtych czasów: są i złote balustrady, i ogromne, kryształowe żyrandole.

Adres: 600 George Street, Sydney

Wnętrza McDonald's w Sydney
Autor: Fot. Sardaka, CC BY 3.0

9. Paryż, Francja

McDonald’s w Paryżu urządzono w budynku, który wygląda jakby na siłę wciśnięto go pomiędzy sąsiadujące z nim kamienice. W tych znajdują się dwie inne kawiarnie. Z kolei w miejscu, gdzie dziś jest fastfood, w 1892 r. istniała restauracja o nazwie “Au Roi de la Biere”, czyli “Król piwa”. 

Z jej oryginalnych elementów zachował się herb Strasburga, bocian na dachu oraz król, który trzyma kufel z piwem.

Adres: 121 Rue Saint-Lazare, Paryż

Przeczytaj również:

Źródło: The Sun