9 najpiękniejszych McDonaldów świata. W środku kryształowe żyrandole i witraże art deco

2023-05-23 13:48

Chociaż McDonalds raczej nie kojarzy się z przeżyciami estetycznymi, ale fastfoodem spożywanym w biegu, sieciówka z USA w niektórych państwach otworzyła się w przepięknych, historycznych budynkach. Oto 9 z nich.

Batumi, McDonals
Autor: Getty Images/Kateryna Kukota

Restauracje McDonald’s na całym świecie są do siebie podobne. Charakteryzuje je podobna stylistyka, która co jakiś czas jest aktualizowana i unowocześniania.

Kiedy jednak sieć planuje otworzyć się w historycznym centrum jakiegoś miasta, często musi szukać lokalu wśród zabytków. Wtedy jednak uszanowuje ich historię i stara się w nią wpisać, by zachować jak najwięcej oryginalnych elementów z jej wnętrz. 

Obecnie na całym świecie istnieje 38 tys. restauracji i są one bardzo zróżnicowane w zależności od kraju. Niektóre z nich naprawdę zachwycają! Dwie z poniższej listy udało mi się nawet odwiedzić!

1. McDonald’s w Bray, Irlandia

W irlandzkim w miasteczku Bray McDonald’s został otworzony w 1997 r. w zbudowanym w 1881 r. ratuszu miejskim. Podczas gdy restauracja zajęła parter, spotkania rady miasta wciąż odbywają się na piętrze budynku. W przerwie zawsze można wyskoczyć na Big Maca!

Adres: Bray Town Hall, Main St, Bray

McDonald's w Bray, Irlanida
Autor: Getty Images/Derick Hudson

2. Porto, Portugalia

Ten McDonald’s uznawany jest za najpiękniejszą restaurację sieci na świecie. W latach 30. XX w. w budynku, w którym dziś mieści się fastfood, istniała kawiarnia “Cafe Imperial”. Do dzisiejszych czasów zachowały się tam kryształowe żyrandole, ozdobne fryzy, a nawet witraże w stylu art deco!

Adres: Praça da Liberdade 126, Porto

McDonalds, Porto
Autor: Getty Images/saiko3p

3. Budapeszt, Węgry

Będąc w Budapeszcie, udało mi się odwiedzić tego McDonald’sa. Restauracja znajduje się z starym dworcu kolejowym wybudowanym w 1877 r. przez twórców wieży Eiffla. Sieciówka urzęduje tam już od 1988 r. i była pierwszym McDonald’sem, jaki otworzono w kraju.

Adres: Terez koerut 55, Budapeszt

4. Madryt, Hiszpania

Kiedy byłam w Madrycie, zatrzymałam się w boutikowym hotelu przy głównej ulicy miasta - Gran Via. Z mojego balkonu rozpościerały się widoki nie tylko na centrum stolicy Hiszpanii, ale i na znajdującego się w pobliżu McDonalds’a. Będąc za granicą, zawsze zachodzę do tej sieciówki, żeby sprawdzić, co mają w menu, czego my nie mamy w Polsce.

Restauracja znajduje się na parterze kamienicy o pięknej fasadzie. W środku zachowały się marmurowe kolumny i wielkie, kręte schody.

Adres: Gran Via 55, Madryt 

5. Batumi, Gruzja

McDonald’s w Batumi został otworzony w nowoczesnym budynku zaprojektowanym przez architekta o nazwisku Giorgi Khmaladze. W modernistycznej fasadzie zamontowano aż 460 szklanych paneli, w których odbija się otaczająca go woda. 

Adres: 9 Sherif Khimshiashvili St, Batumi

McDonalds w Gruzji, w Batumi
Autor: Getty Images/bruev

6. Hangzhou, Chiny

Otworzenie restauracji z tym budynku budziło w Chinach spore kontrowersje. W 84-letnim domu mieszkał bowiem kiedyś Chiang Ching-kuo, prezydent Republiki Chińskiej. Miejscowi uważali, że to brak szacunku, ale mimo tego turyści tłumnie tam płyną.

Adres:  7 Shihan Road, Hangzhou

McDonalds w Chinach
Autor: fot. Doctoroftcm, CC BY-SA 3.0

7. Kristiansand, Norwegia

Był już McDonald’s w prywatnym domu, dworcu i ratuszu, ale nie było jeszcze w banku! Ten znajdujący się w norweskim Kristiansand mieści się w budynku o klasycystycznej marmurowej fasadzie z kolumnami. 

Adres: Barstoelveien 35, Kristiansand 

McDonald's w Norwegii
Autor: Getty Images/Reimphoto

8. Sydney w Australii

Chociaż ta restauracja nie wyróżnia się z zewnątrz, to jej wnętrza zdecydowanie robią wrażenie. W budynku bowiem w latach 30. XX w. mieściło się kino. Sporo tam oryginalnych elementów z tamtych czasów: są i złote balustrady, i ogromne, kryształowe żyrandole.

Adres: 600 George Street, Sydney

Wnętrza McDonald's w Sydney
Autor: Fot. Sardaka, CC BY 3.0

9. Paryż, Francja

McDonald’s w Paryżu urządzono w budynku, który wygląda jakby na siłę wciśnięto go pomiędzy sąsiadujące z nim kamienice. W tych znajdują się dwie inne kawiarnie. Z kolei w miejscu, gdzie dziś jest fastfood, w 1892 r. istniała restauracja o nazwie “Au Roi de la Biere”, czyli “Król piwa”. 

Z jej oryginalnych elementów zachował się herb Strasburga, bocian na dachu oraz król, który trzyma kufel z piwem.

Adres: 121 Rue Saint-Lazare, Paryż

Przeczytaj również:

Źródło: The Sun

Nasi Partnerzy polecają
Podziel się opinią
Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE