62-metrowe mieszkanie w praskiej kamienicy. Paryski klimat u Izy i Michała

2023-10-18 15:03

Urokliwy dziedziniec z zielenią, klatka schodowa skąpana w promieniach słońca oraz oryginalna stolarka oczarowały Izę i Michała – wielbicieli stylu vintage, przedmiotów z historią. W mieszkaniu na piątym piętrze, nad dachami praskich kamienic, małżeństwo stworzyło wyjątkową, kolorową przestrzeń. Dlaczego warto mieszkać w kamienicy? Przeczytajcie!

Spis treści

  1. Jak się mieszka na Starej Pradze?
  2. Widok na dachy kamienic
  3. Salon połączony z kuchnią
  4. Styl vintage z kolorem

Jak się mieszka na Starej Pradze?

Stara Praga jest dobrze skomunikowana z pobliskim Centrum Warszawy, a jednocześnie oddzielona od jego zgiełku Wisłą. – Ma wyjątkowy klimat, to tu zachowało się najwięcej przedwojennych kamienic – mówi Iza, która wraz z mężem i córką mieszka w jednym z takich domów. Modernistyczny budynek według projektu architekta Józefa Steinberga powstał w latach 1935–36. Mieszkanie na piątym piętrze ma 62 m².

Widok na dachy kamienic

– Kiedy pierwszy raz tu weszłam, witając się z poprzednim właścicielem, podkreśliłam, że przeszkadza mi brak windy, na co on z radością odpowiedział: „Tak, ale jest nagroda” – opowiada Iza. – I wtedy zobaczyliśmy zalane słońcem wnętrza i widok za oknami. Zakochaliśmy się w nich, rozsądek poszedł w odstawkę – dodaje ze śmiechem. Nowe M (dwa pokoje i duża widna kuchnia) było w dobrym stanie, gotowe do zamieszkania. Jednak kiedy dwa lata później na świecie pojawiła się Helenka, zmiany okazały się niezbędne.

Iza i Michał są architektami. Zobacz inne mieszkanie architekta wnętrz w sopockiej kamienicy

Salon połączony z kuchnią

Iza i Michał są architektami, nie bali się więc trudnej ze względów technicznych modernizacji. Kuchnia została przeniesiona do salonu, w jej miejscu powstał pokój dla dziecka. – Nowy układ sprawdza się idealnie – mówi właścicielka. – Michał świetnie gotuje, więc dużo czasu spędzamy w kuchni. Salon wcześniej był pusty i bezużyteczny. Teraz Helenka ma swój pokój, a część dzienna z aneksem ożyła i stała się naszym centrum zarządzania światem.

Styl vintage z kolorem

Iza i Michał postarali się też, aby wnętrza miały klimat. Zachowali przedwojenną stolarkę, wstawili meble vintage. Najbardziej zależało im na tym, aby było jasno, naturalnie, ale też kolorowo i intrygująco – ze względu na Helenkę. Udało się!

Salon
Autor: Marcin Grabowiecki
Jak stosować kolor we wnętrzu?
Izabela Świtlaska, Hello From Home, hellofromhome.pl
Izabela Świtlaska, Hello From Home, hellofromhome.pl

W sypialni króluje tapeta Ptaki marki Paperworks ze sklepu Love Your Wall. Kiedy w projektach sięgam po tak mocne akcenty, staram się, aby wnętrze nie było w całości im poddane – dodaję elementy, które stopniowo rozprowadzają kolor po całym pomieszczeniu. Dlatego w mojej sypialni pojawiły się żółty fotel i krzesło w tym samym odcieniu oraz szkarłatny grzejnik. Subtelnym akcentem kolorystycznym jest również okrągły obraz „Pink Rain” Pauliny Giersz. Tapeta w pełny szczegółów, mocny wzór świetnie sprawdza się w sypialni – sprawia, że poranki są bardzo energetyczne.

Sypialnia
Autor: Marcin Grabowiecki

Przeczytaj też: 42-metrowe mieszkanie w Bydgoszczy. Metamorfoza mieszkania w kamienicy

Nasi Partnerzy polecają

Materiał Partnerski

Materiał sponsorowany

Podziel się opinią
Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE