62-metrowe mieszkanie w praskiej kamienicy. Paryski klimat u Izy i Michała

2023-10-18 15:03

Urokliwy dziedziniec z zielenią, klatka schodowa skąpana w promieniach słońca oraz oryginalna stolarka oczarowały Izę i Michała – wielbicieli stylu vintage, przedmiotów z historią. W mieszkaniu na piątym piętrze, nad dachami praskich kamienic, małżeństwo stworzyło wyjątkową, kolorową przestrzeń. Dlaczego warto mieszkać w kamienicy? Przeczytajcie!

Spis treści

  1. Jak się mieszka na Starej Pradze?
  2. Widok na dachy kamienic
  3. Salon połączony z kuchnią
  4. Styl vintage z kolorem

Jak się mieszka na Starej Pradze?

Stara Praga jest dobrze skomunikowana z pobliskim Centrum Warszawy, a jednocześnie oddzielona od jego zgiełku Wisłą. – Ma wyjątkowy klimat, to tu zachowało się najwięcej przedwojennych kamienic – mówi Iza, która wraz z mężem i córką mieszka w jednym z takich domów. Modernistyczny budynek według projektu architekta Józefa Steinberga powstał w latach 1935–36. Mieszkanie na piątym piętrze ma 62 m².

Widok na dachy kamienic

– Kiedy pierwszy raz tu weszłam, witając się z poprzednim właścicielem, podkreśliłam, że przeszkadza mi brak windy, na co on z radością odpowiedział: „Tak, ale jest nagroda” – opowiada Iza. – I wtedy zobaczyliśmy zalane słońcem wnętrza i widok za oknami. Zakochaliśmy się w nich, rozsądek poszedł w odstawkę – dodaje ze śmiechem. Nowe M (dwa pokoje i duża widna kuchnia) było w dobrym stanie, gotowe do zamieszkania. Jednak kiedy dwa lata później na świecie pojawiła się Helenka, zmiany okazały się niezbędne.

Iza i Michał są architektami. Zobacz inne mieszkanie architekta wnętrz w sopockiej kamienicy

Salon połączony z kuchnią

Iza i Michał są architektami, nie bali się więc trudnej ze względów technicznych modernizacji. Kuchnia została przeniesiona do salonu, w jej miejscu powstał pokój dla dziecka. – Nowy układ sprawdza się idealnie – mówi właścicielka. – Michał świetnie gotuje, więc dużo czasu spędzamy w kuchni. Salon wcześniej był pusty i bezużyteczny. Teraz Helenka ma swój pokój, a część dzienna z aneksem ożyła i stała się naszym centrum zarządzania światem.

Styl vintage z kolorem

Iza i Michał postarali się też, aby wnętrza miały klimat. Zachowali przedwojenną stolarkę, wstawili meble vintage. Najbardziej zależało im na tym, aby było jasno, naturalnie, ale też kolorowo i intrygująco – ze względu na Helenkę. Udało się!

Salon
Autor: Marcin Grabowiecki
Jak stosować kolor we wnętrzu?
Izabela Świtlaska, Hello From Home, hellofromhome.pl
Izabela Świtlaska, Hello From Home, hellofromhome.pl

W sypialni króluje tapeta Ptaki marki Paperworks ze sklepu Love Your Wall. Kiedy w projektach sięgam po tak mocne akcenty, staram się, aby wnętrze nie było w całości im poddane – dodaję elementy, które stopniowo rozprowadzają kolor po całym pomieszczeniu. Dlatego w mojej sypialni pojawiły się żółty fotel i krzesło w tym samym odcieniu oraz szkarłatny grzejnik. Subtelnym akcentem kolorystycznym jest również okrągły obraz „Pink Rain” Pauliny Giersz. Tapeta w pełny szczegółów, mocny wzór świetnie sprawdza się w sypialni – sprawia, że poranki są bardzo energetyczne.

Sypialnia
Autor: Marcin Grabowiecki

Przeczytaj też: 42-metrowe mieszkanie w Bydgoszczy. Metamorfoza mieszkania w kamienicy