300-metrowy dom pod Warszawą. Delikatne wnętrza pełne spokoju i harmonii

2023-08-03 12:48

Dzisiaj zaglądamy do 300-metrowego bliźniaka w Starych Bibicach, k. Warszawy. Inwestorami jest para z dwójką dzieci. Marzeniem pani domu było stworzenie spójnej, jasnej i delikatnej przestrzeni.

Dom składa się dwóch pięter. Na dole prosto z dużego holu przechodzi się do salonu i kuchni. Na parterze są też łazienka oraz pokój gościnny. Na piętrze umiejscowiono z kolei strefę prywatną: master bedroom, czyli główną sypialnię połączoną z łazienką i garderobą, oraz pokoje dzieci i dedykowaną im łazienkę.

Aby dostosować przestrzeń do wymagań inwestorów, trzeba było zmienić układ funkcjonalny domu. 

– Sypialnia gościnna na dole powstała w miejscu pomieszczenia gospodarczego, z kolei na górze przestrzenie rodziców i dzieci zamieniłyśmy miejscami – wspomina Aneta Dudek z Naboo Studio.

Strefa dzienna otulona tkaninami

Klientka studia miała sprecyzowane wymagania, jak ma wyglądać jej dom. Na dole zamiast drewna, chciała położyć gres. Cała przestrzeń miała być neutralna, a jednocześnie bardzo delikatna. Architekci z Naboo Studio połączyli w związku z tym ciepłe szarości z bielą, a przytulność wprowadzili za pomocą dodatków i dużych, przyciągających wzrok roślin. 

Dom w jasnych kolorach w Starych Bibicach
Autor: Projekt: Naboo Stufio, Fot. Marcin Dekor / PionPoziom

Nie można też nie docenić roli tkanin, które nadały temu wnętrzu przytulności i wręcz otulającej miękkości. Poza poduszkami pojawiły się grube, zaciemniające zasłony uszyte z materiału o gęstym splocie.

Nie ma za to firan, by za dnia wnętrza były maksymalnie jasne. Kiedy robi się ciemno, a rodzina nie chce być na widoku, po prostu zasłania zasłony. Ponieważ okna są dosyć duże, zdecydowali się na automatykę karniszową, co znacznie ułatwia przesuwanie ciężkiego materiału. 

W centrum salonu stanął narożnik marki Olta, który razem z dywanem typu shaggy stworzył kojącą strefę wypoczynku. Zaraz za nią stanął biały, długi stół o blacie wykonanym ze spieku. Otoczyły go białe krzesła marki Kartell.

Masterbedroom

Sypialnia to kolejne, wyjątkowo przytulne pomieszczenie. Puszysta wykładzina dywanowa, miękkie panele tapicerowane i welurowe zasłony wprowadziły tu otulający pierwiastek.

W centrum pomieszczenia stanęło szerokie łóżku, po którego obu stronach ustawiono dekoracyjne stoliki. Chociaż sypialnia jest niewielka, to za pomocą ogromnego, okrągłego lustra, które zawisło na ścianie, udało się tu stworzyć wrażenie przestronności.

Dom w jasnych kolorach w Starych Bibicach
Autor: Projekt: Naboo Stufio, Fot. Marcin Dekor / PionPoziom

Bezpośrednio z sypialni przechodzi się do łazienki inwestorów. Urządzono ją głównie w bieli, jedynie ściana pod prysznicem została utrzymana w graficie. Poza tym nieco życia wnoszą tu rośliny, które świetnie radzą sobie w tak jasnym pomieszczeniu. 

Łazienka dla dwojga

Jak pogodzić dwoje dzieci w jednej łazience? Wystarczy podzielić ją na pół. Przestrzeń faktycznie została rozdzielona za pomocą szafki, na której zamontowano umywalki nablatowe. Każde lustro jest dwustronne, a w dodatku obrotowe!

Dom w jasnych kolorach w Starych Bibicach
Autor: Projekt: Naboo Studio, Fot. Marta Behling, Pion Poziom

– Tafle są obrotowe, co pozwala bawić się efektami wizualnymi i świetlnymi, a w przyszłości ma ułatwić wykonywanie makijażu czy golenie się – wskazuje Martyna Leśniewska. 

W łazience znajduje się i prysznic, i wanna. Ich otoczenie zostało ozdobione za pomocą wielkoformatowych grafik marki Glamora. Ciekawe rozwiązanie zastosowano też pod prysznicem. Pod taflą szkła umieszczono białe i czarne kamienie. 

  • Projekt: Naboo Studio, Aneta Dudek, Martyna Leśniewska
  • Zdjęcia: Marta Behling/Pion Poziom

Przeczytaj również:

Luksusowy dom w środku lasu. Z wanny można podziwiać otulającą go zieleń