Wystrój wnętrz: jak urządzić wnętrze w stylu angielskim?

2014-11-24 14:22 Sonia Łukomska

Jak stworzyć aranżację wnętrza w stylu angielskim? Ciepłe i przytulne, a zarazem okraszone nutą elegancji wnętrza nawiązujące do angielskiej tradycji to przede wszystkim baza z wygodnych mebli o miękkich liniach, uzupełnionych stylowymi drewnianymi sprzętami, dekoracyjna porcelana i wszelkiego rodzaju motywy kwiatowe oraz kratka na tkaninach i tapetach.

Jeśli jesteś miłośnikiem klasycznej elegancji, ale nie odpowiada ci przepych wnętrz w stylu francuskim, postaw na aranżację rodem z tradycyjnych brytyjskich kamienic! W tego typu wnętrzach znajdziesz zarówno kunsztowne elementy wyposażenia (stylowe meble, żyrandole, porcelana), jak i ocieplające aranżacje kwiatowe wzory i miękkie tkaniny.

Styl angielski: klasyczna elegancja i przytulność

Ciepłą, przytulną atmosferę wnętrz w stylu angielskim tworzą przede wszystkim głębokie, wygodne kanapy i fotele o miękkich liniach, wyściełane poduszkami dekoracyjnymi, mięsistymi kocami i pledami. Do obicia tych mebli najlepiej jest wybrać tkaniny w motywy kwiatowe, paski lub kratkę, a jeśli wolisz gładki materiał – tkaniny w stonowanych, neutralnych kolorach. Kilka stylowych mebli z drewna (niekoniecznie antyków) doskonale uzupełni swojskie meble tapicerowane i wprowadzi do angielskiej aranżacji rys klasycznej elegancji. Najlepiej sprawdzą się w tej roli małe stoliki, konsola z lustrem, komoda. Przyda się też zdobny żyrandol i kilka lamp otulonych abażurami z tkaniny. Na podłogach króluje naturalne drewno (dobrze jest okrasić je puchatym dywanem lub bieżnikiem), a ściany dopełniają dekoracyjność znajdujących się w tego typu wnętrzach tkanin (dobieramy do nich tapetę z podobnym lub kontrastującym wzorem – nie bójmy się zestawiania wzorów kwiatowych z paskami i kratką!) lub pozostają jednolite. Elegancji wnętrzom w stylu angielskim dodają wiszące na ścianach ryciny i obrazy przedstawiające scenki rodzajowe, kwiaty i pejzaże. Tradycyjny charakter aranżacji można podkreślić przy pomocy rodzinnych fotografii w pięknych ramkach i staroświeckich bibelotów na komodach i stolikach. Eksponowanie naczyń jest dla Anglików ulubionym sposobem dekorowania wnętrz, więc wystawa porcelany w serwantce, w kredensie czy na półce to element obowiązkowy w tego typu aranżacji. Przy urządzaniu wnętrz w stylu angielskim unikaj ostrych kolorów – niech dominują w nich biele, pastelowe róże i błękity, zielenie i ciepłe odcienie żółtego.