Sztukateria na ścianie w salonie. Jak urządzić salon nowocześnie i z klasą? Inspiracje i modne pomysły

2024-04-12 12:02

Do jakich wnętrz pasuje sztukateria? Bez względu na to, czy Twoje mieszkanie mieści się w zabytkowej kamienicy czy nowoczesnym apartamentowcu, sztukateria będzie dobrym pomysłem. Współczesne wnętrza ze sztukaterią są eleganckie i nieco królewskie. Łączą ze sobą elementy z różnych stylów czyniąc mieszkanie wyrafinowanym. Sprawdź, jak sztukaterię wybrać na ścianę w salonie.

Spis treści

 1. Do jakiego stylu pasuje sztukateria?
 2. Gdzie pasuje sztukateria?
 3. Czy sztukateria zmniejsza pomieszczenie?
 4. Modne aranżacje ze sztukaterią

Do jakiego stylu pasuje sztukateria?

Chociaż może wydawać się, że elegancka sztukateria pasuje głównie do stylu klasycznego, równie pięknie wygląda w skandynawskich, eklektycznych i vintage wnętrzach. Niektórzy projektanci twierdzą nawet, że jest obowiązkowym elementem do pomieszczeń z wysokim sufitem.

Sztukateria jest też idealnym dopełnieniem mieszkań urządzonych w stylu glamour lub Hampton. Białe, grube listwy przy podłodze sprawią, że wnętrze będzie dobrze wykończone. Z kolei rozeta na suficie w połączeniu z eleganckim żyrandolem - nada pałacowego wyglądu.

Gdzie pasuje sztukateria?

Sztukateria to modna dekoracja architektoniczna, która dobrze będzie wyglądać w każdym pomieszczeniu. Pasuje do salonu, sypialni i korytarza, a nawet do kuchni i łazienki - wystarczy wybrać modele wykonane z gipsu zaimpregnowanego, który jest odporny na wilgoć. Gdzie można umieścić sztukaterię?

 • Sufity
 • Ściany
 • Kominki
 • Okna i drzwi
 • Meble

Czy sztukateria zmniejsza pomieszczenie?

Aranżując przestrzeń nierzadko zastanawiamy się: jak optycznie powiększyć mieszkanie? Na pomoc przychodzi sztukateria - nie tylko nada wrażenia przestrzenności, ale też zapewni schludne i eleganckie wykończenie. Poza tym pomoże zamaskować wszelkie niedoskonałości podczas malowania, np. zakryć łączenie styku sufitu i ścian.

Bez względu na to, czy Twoje mieszkanie mieści się w zabytkowej kamienicy czy nowoczesnym apartamentowcu, sztukateria będzie dobrym pomysłem. Jasne kolory takie jak:

 • szarość
 • biel
 • pudrowy róż
 • błękit

optycznie powiększą przestrzeń. Jeśli chcemy delikatnie zmodyfikować kształt z prostokątnego na bardziej kwadratowy, wystarczy pomalować jedną bądź dwie równoległe ściany na ciemniejszą barwę. Poza tym sztukateria podkreśli podział ścian i sufitów, co wpłynie korzystnie na proporcje pomieszczenia.

Modne aranżacje ze sztukaterią