Pomysł na ściany: szara cegła czy biała? Jak zaaranżować wnętrze z cegłą?

Cegła na ścianie niejedno ma oblicze. Ceglana okładzina z gotową fugą to doskonały pomysł na ciekawą ścianę i szybką odmianę aranżacji zwykłego wnętrza. Płytka ceglana w intrygującym kolorze antracytu albo w klasycznej bieli to pomysł na oryginalną ścianę przy minimalnym nakładzie pracy. Co warto wiedzieć o cegłopodobnych płytkach z gotową fugą?

Cegła na ścianie BOSTON Stegu
Cegła na ścianie PARMA Stegu
Cegła na ścianie BOSTON Stegu
Cegła na ścianie BOSTON Stegu
Cegła na ścianie BOSTON Stegu

Ceglana ściana to dekoracja, która wpisuje się w niejedną stylistykę. Industrialne wnętrza w stylu loft, od których moda na czerwono-rudą cegłę we wnętrzach wzięła swój początek, ewoluowały w stronę bardziej przytulnych wnętrz z cegłą na wybranych ścianach w wysokich wnętrzach kamienic czynszowych. A stąd już błyskawicznie cegła zadomowiła się w naszych wnętrzach na dobre - jako pomysł na ścianę nad blatem kuchennym, dekorację ściany z kominkiem, pomysł na ścianę wzdłuż schodów czy wyjątkowy przedpokój.

Sprawdź też: modne okładziny kamienne na ścianie >>>

Ceglana ściana w aranżacji wnętrz zaczęła przybierać bardziej nietypowe kolory. Biała cegła zaskarbiła sobie wnętrza w stylu skandynawskim, w tym także te najmniejsze - w kawalerkach. Ceglana okładzina w kolorze głębokiego antracytu to najświeższy trend w aranżacji ścian z ceglaną fakturą.

Uniwersalizm ceglanej ściany

Cegła na ścianie lubiana jest za naturalne pochodzenie, kolor, fakturę, odwołania do przeszłości... Jeśli jednak zależy nam na ceglanym efekcie z materiału łatwego w konserwacji i utrzymaniu czystości, warto rozważyć cegłopodobne płytki z gotową fugą. Ich ułożenie jest dziecinnie proste a dbanie o ich nienaganny stan nie wymaga czasochłonnych zabiegów. Uniwersalny charakter cegłopodobnych płytek Parma i Boston z gotową fugą polega również na tym, że równie dobrze sprawdzają się jako okładzina całych ścian, jak i fragmentaryczne tło dla telewizora czy obudowa kominka. Ceglane ściany zestawione w towarzystwie pastelowych, gładkich ścian sąsiadujących nabiorą także zupełnie nowej optyki. Warto więc eksperymentować w poszukiwaniu idealnego rozwiązania.

Sprawdź też: Czerń i biel: urok monochromatycznego wnętrza >>>

Styl soft loft po skandynawsku

Biała ściana z ceglaną fakturą najszybciej zaczęła pojawiać się we wnętrzach inspirowanych jasnym, świetlistym stylem skandynawskim. Delikatna, ceglana faktura ciekawie budowała prostą aranżację, dodając białemu wnętrzu charyzmy i przełamując stereotypowe myślenie o monochromatyźmie w aranżacji. Klimat soft loft, po który coraz częściej sięgamy przy aranżacji pierwszego mieszkania, również nie obył się bez elementów białej, delikatnej cegły na ścianie. Warto wiedzieć, że cegłopodobne płytki Parma można stosować nawet we wnętrzach małych lub słabo oświetlonych. Płytki cegłopodobne na ścianie nie przytłaczają małego wnętrza, wręcz przeciwnie – monochromatyczny efekt bieli optycznie je powiększa. Decydując się na białą, ceglaną ścianę warto wybrać miejsce usytuowane prostopadle do okna. Wówczas, w zależności od pory dnia i kąta padania światła dziennego, ceglana ściana przybierać będzie nowe oblicza, budując ruchomą, światłocieniową dekorację ściany w spektakularny i szalenie inspirujący sposób.

Grafitowa cegła na ścianie

Grafitowe ściany w ceglanej okładzinie to dekoracja ścian, obok której nie sposób przejść obojętnie. Jednocześnie formuła cegły, stanowiąca już swego rodzaju klasykę w aranżacji wnętrz, tonuje odważną głębię koloru. Mocny akcent na ścianie podporządkowuje pozostałe elementy wnętrza, stąd doskonale sprawdzi się w nowoczesnej aranżacji, oszczędnej w dekoracji i o doskonale wyważonych proporcjach. Tu także element światłocienia nie jest bez znaczenia. Światło dzienne padające na grafitową cegłę na ścianie ociepli chłodną barwę i doda wnętrzu przytulności. Grafitowa płytka cegłopodobna Boston firmy Stegu wiernie oddaje specyficzną fakturę ręcznie wyrabianej cegły belgijskiej. To dlatego efekt iluzorycznej ceglanej ściany jest tak naturalny. Płytki Boston produkowane są także z gotową fugą, więc ich układanie jest łatwe, a delikatna, cofnięta fuga przykrywa powierzchnie pomiędzy poszczególnymi rzędami płytek. Na tak uformowaną fakturę płytek padające na nie światło dzienne wydobywa z jednolitej powierzchni ściany intrygującą głębię. Za pomocą cegłopodobnych płytek Boston można również optycznie kreować przestrzeń. Ułożone na krótszej ścianie długiego i wąskiego korytarza, optycznie go skrócą i zrównoważą proporcje. Gdy znajdą się na ścianach wiatrołapu lub holu – ochronią je przed typowymi w takich miejscach zabrudzeniami. Oryginalna uroda i funkcjonalność to najważniejsze cechy grafitowych płytek Boston. Co ciekawe płytki Boston charakteryzuje także wysoki współczynnik mrozoodporności, stąd mogą także pełnić rolę zewnętrznej okładziny elewacyjnej.

 

Więcej na www.STEGU.pl >>>

Ocena: 5
Zdjęcia: materiały prasowe Stegu

POLECANE ARTYKUŁY