MALOWANIE: Od czego zacząć, ILE FARBY kupić, JAK MALOWAC ŚCIANY - WIELKI PORADNIK Urzadzamy.pl

 Wielkie malowanie

Wielkie malowanie

Fot. Mariusz Bykowski

Wielki poradnik Urzadzamy.pl - MALOWANIE MIESZKANIA, DOMU, ŚCIAN - Jak malować? Jak się przygotować do malowania? Oferta farb jest bardzo bogata. Trzeba jednak wiedzieć, jak się do malowania przygotować. Jak obliczyć potrzebną ilość farby? Czym się kierować, dobierając rodzaj i kolor?

Jeśli malowanie ma przebiegać sprawnie, należy przedtem zgromadzić wszystkie potrzebne narzędzia oraz materiały, i to w odpowiednich ilościach. Trzeba także dowiedzieć się co nieco o właściwym malowaniu.

MALOWANIE: Jak obliczyć potrzebną ilość farby?

 • Mierzymy szerokość każdej ściany i mnożymy przez jej wysokość. Mierzymy też długość i szerokość sufitu. Otrzymamy wymiary powierzchni poszczególnych płaszczyzn w metrach kwadratowych.
 • Sumujemy powierzchnie, a od tej liczby odejmujemy powierzchnię okien i drzwi.
 • Otrzymany wynik dzielimy przez wydajność farby (ile zużyjemy na metr kwadratowy powierzchni).

W sklepie znajdziemy m.in. farby wodne i rozpuszczalnikowe. Pierwsze są rozcieńczane wodą, drugie rozpuszczalnikiem organicznym (np. benzyną lakową). Różnią się także rodzajem spoiwa.

 Wielkie malowanie

Fot. Mariusz Bykowski

Aby pomalowana powierzchnia długo zachowała trwałość i estetyczny wygląd, powinniśmy zadbać o staranne wykonanie prac na każdym etapie.
Bardzo istotny jest etap początkowy - właściwe przygotowanie powierzchni przed położeniem farby. Zawsze sprawdźmy najpierw, czy podłoże w ogóle nadaje się do malowania. Zbadajmy jego spójność, przyczepność poprzednich warstw farby, jak też możliwość malowania wybranymi produktami. Niektórych bezwzględnie nie należy łączyć.
Ściany i sufity przed naniesieniem farby powinny być w dobrym stanie. Jeśli występują pęknięcia, przebarwienia, stary tynk skuwamy, a farbę usuwamy. Plamy tłuszczu lub inne zabrudzenia powinniśmy zmyć odpowiednimi środkami czyszczącymi. Stare farby klejowe czy wapienne powinniśmy usunąć lub przed malowaniem zagruntować odpowiednim preparatem (zależnie od farby, jaką będziemy malować).
Przed malowaniem koniecznie zagruntujmy płyty gipsowo-kartonowe. Jeśli na ścianach występują trudne do usunięcia plamy, warto zastosować farbę podkładową.

Joanna Piekarczyk, specjalista ds. produktów Caparol

MALOWANIE: Farby rozpuszczalnikowe

Najodpowiedniejsze do malowania balkonów, tarasów, okien i drzwi oraz lamperii. Są trwalsze od wodnych i odporne na działanie czynników atmosferycznych. Do wyboru mamy trzy ich rodzaje:

 • alkidowe (ftalowe) - dobre do stolarki drzwiowej, okiennej, elementów metalowych, niektóre również do ścian. Tworzą twarde, równe i elastyczne powłoki odporne na warunki atmosferyczne, uderzenia, grzyby. Nie przepuszczają pary wodnej. Schną 2-12 godz.
 • alkidowe modyfikowane żywicami poliuretanowymi (olejne) - używane do malowania mebli oraz powierzchni narażonych na uderzenia i ścieranie (np. podłogi). Tworzą twardą powłokę, odporną na uderzenia.
 • silikonowe - tworzą trwałą i elastyczną powłokę o właściwościach odpychających wodę. Do malowania ścian w pomieszczeniach wilgotnych.

MALOWANIE MIESZKANIA: Farby specjalne

Jest osobna kategoria farb ze specjalnymi dodatkami, np. środkami przeciw grzybom lub zapobiegającymi korozji. Kryją one już po jednokrotnym malowaniu. Można też kupić farby strukturalne, przy użyciu których uzyskuje się na powierzchni różne faktury.

MALOWANIE ŚCIAN: Odpowiedni kolor

Sklepy oferują gotowe odcienie albo możliwość dobrania barwy z wzornika danej firmy, korzystając z komputerowej mieszalni farb. Za kolor intensywny (żółty, czerwony, zielony) zapłacimy drożej.

 Wielkie malowanie

Fot. Mariusz Bykowski

Jeśli farba nie pokrywa dobrze powierzchni, nie nakładajmy grubszej warstwy. Poczekajmy, aż wyschnie, i dopiero wtedy połóżmy kolejną warstwę.

MALOWANIE ŚCIAN W MIESZKANIU: Farby wodne

Stosujemy najczęściej do malowania wnętrz. Są wygodniejsze w użyciu niż rozpuszczalnikowe. Bardzo szybko schną, a podczas wysychania nie emitują szkodliwych substancji. Mają różne nazwy, pochodzące od rodzaju zastosowanego w nich spoiwa:

 • lateksowe - można nimi pokrywać: tynk, beton, cegłę, płyty gipsowo-kartonowe, drewno. Ich zalety: dobrze kryją malowaną powierzchnię, tworząc gładką i jednolitą powłokę. Pokryta nimi powierzchnia "oddycha". Schną od 0,5 do 2 godz. Są też łatwe do nakładania i odporne na działanie promieni słonecznych - pomalowane nimi ściany nie zmieniają koloru przez kilka lat. Są jednak drogie.
 • winylowe - nadają się do malowania: tynku, betonu, cegły, płyt gipsowo-kartonowych, drewna. Słabo przepuszczają parę wodną. Pokryte nimi powierzchnie dość szybko się brudzą, ale też łatwo je umyć.
 • akrylowe - bez trudu pomaluje się nimi: tynk, beton, cegłę, drewno, jak również ściany pokryte tapetami papierowymi, winylowymi i z włókna szklanego oraz farbami klejowymi i olejnymi. Lepiej od winylowych przepuszczają parę wodną, umożliwiając "oddychanie" ścian. Schną około godziny.  Pomalowane nimi ściany można często szorować i zmywać. Dostępne są też w wersji odpornej na grzyby i bakterie.
 • akrylowo-lateksowe: -dobre do pomieszczeń o dużej wilgotności (łazienki, kuchnie) oraz ścian narażonych na uszkodzenia (w przedpokojach). Dzięki zawartości lateksu powłoka farby jest elastyczna, a akryl nadaje jej twardość. Nie przepuszcza pary wodnej, jest wodoszczelna. Farby odporne na działanie promieni ultrafioletowych, rozpuszczalników i wysoką temperaturę.
 • winylowo-akrylowe - stosuje się je do: tynku, betonu, cegły, płyt gipsowo-kartonowych, drewna. Tworzą gładką powłokę przepuszczającą parę wodną, dobrze kryjąc malowaną powierzchnię. Łatwo je zmyć, nie ścierając powłoki.
Ocena: 0
Tekst: Kinga Zalewska-Stochmal Zdjęcia: Mariusz Bykowski

POLECANE ARTYKUŁY