Wnętrza monochromatyczne, czyli takie, w których decydujemy się na użycie jednego koloru, ale w różnych odcieniach, wydają się  być pozbawione energii. Sięgając po biel – najjaśniejszą z barw oraz, dla kontrastu - czerń, możemy osiągnąć spójną wizję wnętrza. Tak krańcowo różne, zestawione w jednym wnętrzu kolory podkreślą jego spójność, zagrają odcieniami i fakturą, otworzą możliwości użycia innych barw w meblach i dekoracjach.  

Kamień na ścianie BIANCO detal

Białe nie jest białe

Okładzina kamienna Bianco firmy Stegu to naturalne kamienne płytki do stosowania wewnątrz. Wąskie i długie (400 x 100 mm), z zachowaną właściwą kamieniowi fakturą powierzchni, będą się mienić na ścianach odcieniami barw – od opalizującej bieli do delikatnej liliowej. Zależnie od rodzaju światła padającego na nie, zarówno ich barwa jak i faktura będą mocniej lub słabiej oddawały przestrzenność formy.

Kamienne płytki Bianco ułożone na ścianach (można nimi wyłożyć nawet bardzo duże powierzchnie) optycznie powiększą pomieszczenie, wprowadzą do niego ład, przestrzenność, otwartość i czystość. Zastosowane na bocznej ścianie traktu schodów podkreślą ich kształt oraz wykończenie stopnic. Jako materiał naturalny dobrze komponują się z drewnem, a dzięki efektom świetlnym także ze stalą i szkłem.

Z kolei gipsowe białe płytki Parma z fakturą ręcznie wypalanej cegły - ułożone na ścianach - wprowadzą do wnętrza nowoczesność i świeżość, z nawiązaniem do tradycji. To właśnie ich kolor zdecyduje o tym, że wnętrze będzie jaśniejsze i bardziej przestronne. Światło słoneczne i sztuczne wydobędzie z nich odcienie bieli i szarości, która pojawi się w zagłębieniach faktury oraz między płytkami. Płytki Parma zostały przygotowane już z fugą, więc w jej miejscu światłocień utworzy dodatkowy wzór.

Kamień na ścianie NERO detal

Czarne nie jest czarne

Płytkom Nero z naturalnego kamienia, chociaż czarnym z nazwy i wyglądu, daleko do sadzy - substancji uznanej za najczarniejszą z istniejących. Przyglądając im się dłużej dostrzeżemy barwę jaśniejszą od zakładanej i świetlne drobinki mineralne – efekt naturalnego przebarwiania się kamienia. Płytki Nero bardziej przypominają rozgwieżdżone niebo albo mieniące się w słońcu wulkaniczne skały, niż klasyczną czerń. Ułożone poziomo lub pionowo (płytki Bianco również można układać w ten sposób) na ścianie z kominkiem, telewizorem, nad blatem (przy takim zastosowaniu lepiej dodatkowo osłonić je taflą szkła) będą wystarczającą dekoracją. Podobnie jak Bianco dobrze komponują się z drewnem, stalą i szkłem. Płytki Nero firmy Stegu są uniwersalne – można je stosować na zewnątrz i wewnątrz. Ułożone na elewacji, której pozostała część będzie otynkowana w jasnych kolorach, już od wejścia zaznaczą preferowaną estetykę gospodarzy domu.

Duet idealny

Zestawiając we wnętrzu biel z czernią mamy szansę na stworzenie ciekawego kontrastu – najbardziej wyrazistego. Płytki Bianco wprowadzą do wnętrza wrażenie czystości, przestronności, otwartości. Biel jest kolorem, który nie męczy, oczyszcza, pozwala odpocząć, ale też prowokuje do działania. Zaprasza to tworzenia. Biel płytek Bianco nie jest zimna, raczej przywołuje rozgrzane i wypłowiałe od promieni słońca kamienie. Jej zestawienie z czernią, barwą o zupełnie innej temperaturze, nie wprowadzi jednoznacznego kontrastu. Nie pozwolą na to rozjaśniona barwa płytek Nero i światłocienie płytek Bianco. Te efekty dodadzą jedynie uroku wnętrzom, w których je zastosujemy i przekonają, że zdecydowane, mocne akcenty nie muszą być jednoznaczne.

Bianco i Nero dobrze będą prezentować się we wnętrzach urządzonych nowocześnie, w których nie brak przestrzeni i światła. Bianco, ułożone na ścianie z oknami, optycznie zatrze granicę między wnętrzem a sferą zewnętrzną. Tam, gdzie znajdzie się Nero – granica ta będzie wyrazista i nieprzekraczalna. Bianco optycznie powiększy i rozjaśni wnętrze, Nero – zmniejszy ją, wyciszy i uspokoi. Zarówno Bianco jak i Nero to dobre tło dla mebli o prostych formach, dyskretnych dodatków, a ich uzupełnieniem mogą być tkaniny z naturalnych materiałów, w kolorystyce nawiązującej do efektów świetlnych płytek. Dobry będzie len w jasnych tonacjach, satynowana bawełna, a z transparentnych - woal, szyfon i mieniąca się odcieniami kamieni opalizująca organtyna. We wnętrzach, w których znajdą się kamienne płytki Bianco i Nero firmy Stegu odetchniemy po męczącym dniu, szukając wyciszenia i spokoju tam, gdzie Nero każe skupić uwagę lub otwierając się na nowe wyzwania tam, gdzie Bianco wyzwala energię i oczyszcza.

Kamień na ścianie NERO

Bliżej siebie

Ceglany wątek wnosi do wnętrza wiele ciepła. Jeśli więc nowoczesne wydanie kontrastu bieli z czernią nie do końca nam odpowiada, sięgnijmy po gipsową płytkę cegłopodobną Parma. Jej biały kolor przywiedzie na myśl skandynawskie wnętrza, które uzupełniane są dodatkami ciepłego drewna, futer i miękkich tkanin. Za jej pomocą kontrast bieli z czernią stanie się bardziej przyjazny, swojski, ocieplony fakturą i formą płytek. Parma domaga się również towarzystwa łagodnych w liniach, tapicerowanych mebli, stylowych kredensów, lawendy, roślinnych motywów na tkaninach. Wnętrzom stylowym nadadzą charakteru, a nowoczesnym – ciepła i przytulności.

Kamień na ścianie BIANCO

ZOBACZ: Katalog STEGU 2016 >>>