Aranżacja salonu. Nowoczesny przytulny salon - inspiracje

2023-10-18 15:17

W jakim stylu urządzić salon, jaki wybrać kolor ścian? Czy wzory i kształty będą do siebie pasować? Urządzając salon, musimy sobie odpowiedzieć na wiele pytań. Nasze ekspertki podpowiadają, jak urządzić mały salon w bloku, co jest modne, jakie meble powinny być w salonie, jak zorganizować przestrzeń? Ale przede wszystkim – czego unikać, by urządzić salon, jedyny w swoim rodzaju pokój dzienny.

Jak łączyć wzory w salonie
Eliza Mrozińska
Eliza Mrozińska, projektantka, stylistka

Wprowadzanie wyrazistych wzorów do wnętrz jest ostatnio bardzo modne – urozmaicają one przestrzeń, nadają jej charakter. Interesująco wygląda zestawianie różnorodnych. By ze sobą współgrały, powinny je łączyć te same barwy. Ważne jest też, by nie przesadzić z natłokiem połączeń. Ponadto trzeba pamiętać, że wzory zwykle szybko się nudzą. Dlatego, gdy zdecydujesz się np. na użycie wzorzystej tapety, przeznacz na nią tylko jedną ścianę – łatwiej będzie ją zmienić na inną, a kolejne motywy niech pojawią się na dodatkach. Nie bójmy się takich rozwiązań. Dzięki wzorom zyskamy niebanalną przestrzeń, ciekawszą niż zaaranżowaną w bezpiecznych beżach.

Wzory w salonie
Autor: serwis prasowy marki Pip Studio
Styl loftowy w salonie
Kaja Kowacz
Kaja Kowacz, architektka, projektantka, stylistka

Efekt loftu można uzyskać niemal w każdym mieszkaniu. Wystarczy na podłodze zamiast tradycyjnego parkietu położyć parkiet przemysłowy lub wylać żywicę epoksydową, odsłonić ceglaną ścianę lub konstrukcję stropu, pozostawić nieotynkowaną prefabrykowaną ścianę. Można też nie wkuwać instalacji elektrycznej lub sanitarnej tylko pozostawić je widoczne. Do tego dodajmy przemysłowe lampy z metalowymi kloszami i kratami. Jeżeli chcesz uniknąć poważniejszych prac, wystarczy odpowiednia dekoracja: warsztatowe krzesło, drewniana szpula jako stolik, metalowe szafki, skrzynki narzędziowe itp. Warto je pozostawić w naturalnym, podniszczonym stanie.

Mieszkanie w stylu loftowym
Autor: Marcin Czechowicz
Jak stosować kolor w salonie
Ola Buczkowska-Przeździk, stylistka wnętrz
Ola Buczkowska-Przeździk, architektka wnętrz, stylistka

Wyrazisty kolor wprowadzamy do wnętrz monochromatycznych lub czarno-białych. Do efektownych barw należą fuksja, fiolet, turkus. Reagujemy na nie pozytywnie, wprawiają nas w dobry nastrój. Świetnie sprawdzi się kolorowa sofa w salonie czy ekspresyjna lampa wisząca nad stołem w jadalni. Warto zadbać choć o jeden wyróżniający się kolorem element w stonowanym wnętrzu. Ale lepiej kilka, bo dzięki nim wnętrze staje się bardziej wyraziste, a nawet optycznie większe. Jeśli zdecydujesz się na więcej barwnego wypo-sażenia, dobieraj przedmioty w tej samej gamie kolorystycznej. Intensywne kolory nie lubią konkurencji.

Kolor w salonie
Autor: Radosław Wojnar
Salon w jasnych odcieniach
Karolina Klepacka, stylistka
Karolina Klepacka, stylistka

Urządzając wnętrze samodzielnie, często mamy problem z dobraniem odpowiedniego zestawu barw i wzorów. Nie jesteśmy pewni, czy będą ze sobą współgrać, jak wpłyną na nasze samopoczucie. Jest na to sposób. Możemy skupić się tylko na jednej, spokojnej tonacji barwnej. Może to być zestawienie bieli, kremu, odcieni brązów lub szarości. Żeby uniknąć monotonii, bawmy się zestawieniami odmiennych faktur i kształtów, które w takiej aranżacji zagrają pierwszoplanową rolę.

Salon monochromatyczny
Autor: serwis prasowy westwingnow.pl
Salon w stylu scandi chic
Monika Lis-Pypno, Agnieszka Kotlińska, Milokoo Design
Monika Lis-Pypno, Agnieszka Kotlińska, Milokoo Design

Styl skandynawski to przede wszystkim biel i drewno, ale też szarości i beże. Czyste, proste formy to ukłon w stronę natury. W dodatkach dominują tkaniny: len, wełna i bawełna, które czynią wnętrze bardziej przytulnym. Przestrzeń jest jasna, subtelna. Bardzo ważne jest wrażenie przestronności, dlatego liczba mebli, dodatków jest ograniczona. Unika się zbędnych podziałów – liczy się otwarta przestrzeń. Styl skandynawski lubi bielone cegły. Bardzo ważne jest światło dzienne, stąd jasne rolety lub zasłony z lekkich, naturalnych tkanin.

Salon w stylu skandynawskim
Autor: serwis prasowy westwingnow.pl
Salon połączony z kuchnią i jadalnią
Aldona Bejnarowicz, stylistka
Aldona Bejnarowicz, stylistka wnętrz

Nawet niewielka otwarta przestrzeń pozwala cieszyć się wrażeniem przestronnego wnętrza. Jak ją jednak zaaranżować, by wygodnie pogodzić kilka, a nawet kilkanaście ról, jakie zwykle spełniają kuchnia, jadalnia, pokój dzienny i sypialnia? Warto wyznaczyć umowne granice między poszczególnymi strefami – najłatwiej za pomocą odpowiednio dobranych mebli. Sprawdzą się zwłaszcza lekkie, modułowe, niezabierajace cennej przestrzeni, a jednocześnie pozwalające przechowywać niezbędne rzeczy. Jeszcze lepiej, jeśli dają się bez trudu przesuwać, pozwalając szybko dostosować przestrzeń do potrzeby chwili. We wnękach warto umieścić szafy, a jeśli miejsce na to pozwala – nawet łóżko. We wnętrzach, które mają ponad 3 m wysokości warto pokusić się o zbudowanie antresoli, na której można zaaranżować małą przytulną sypialnię albo wygo-dne miejsce do pracy. Podziały podkreślimy, stosujac odpowiednie, inne w każdej ze stref, oświetlenie.

Aranżacja salonu. Inpsiracje
Autor: Łukasz Zandecki Projekt: Miśkiewicz Design

Przeczytaj także: Modny salon 2023: inspiracje. Jak urządzić nowoczesny salon w bloku

Aranżacja małego salonu
Nasi Partnerzy polecają

Materiał Partnerski

Materiał sponsorowany

Materiał Partnerski

Materiał sponsorowany