Salon w stylu kolonialnym. Aranżacja wnętrz

2008-10-06 2:00

Ten salon jest jak podróż w czasie, nawiązuje stylem do wnętrz kolonialnych. Kolory w salonie i światło łączą przestrzeń i wprowadzają wystrój pełen spokoju. Aranżacja salonu została wykonana w dwóch wersjach. Powstał salon w ciepłych kolorach beżowo-brązowych oraz salon w wersji z różową ścianą. Styl kolonialny był inspiracją do każdej aranżacji wnętrz.

Ania i Antek pracują w branży reklamowej. To duży stres, wyścig z czasem, odpowiedzialność finansowa. - Chcieli mieć wystrój salonu, w którym będą mogli odpocząć i odreagować napięcie. Z ich opowieści wyłoniła się potrzeba stworzenia salonu jako oazy spokoju zgoła nie z naszych czasów. Nowoczesność mieli zostawić za progiem. Nasza stylistka wnętrz Dominika Jakubowska wpadła na pomysł, że spodoba im się salon w styl kolonialnym. Powstał salon w dwóch wersjach. Jednak każda aranżacja wnętrza salonu nawiązuje do stylu kolonialnego.

Salon w stylu kolonialnym

- Lubimy być blisko siebie, nawet gdy zajmujemy się różnymi rzeczami. Dlatego salon, w którym spędza się wolne chwile, ma być jednorodną przestrzenią - zadeklarowali. Oświetlenie go wieloma małymi lampami stwarza przytulny nastrój w salonie. Światło nie dzieli wnętrza, ale łączy je w całość pełną zakamarków i półtonów, jakby zawieszono w nim romantyczne lampiony. Odpowiedzią na potrzebę bezpieczeństwa i spokoju w aranżacji wnętrz są miękkie tkaniny, ich delikatna faktura pozwala załamywać się światłu. W salonie dwie duże, wygodne kanapy mają tradycyjny, stylowy kształt. Nawet stolik otulony jest materią, a zasłony są mocno udrapowane w fałdy.

 • Styl kolonialny ma być wyraźny i charakterystyczny, a równocześnie bezpieczny i nadający się dla zwolenników tradycyjnych rozwiązań w aranżacji wnętrz,
 • Kolory w salonie mają przywodzić na myśl XIX-wieczne domy Europejczyków w tropikalnych krajach, stonowane i eleganckie,
 • Salon: dekoracje powinny być egzotyczne i pełne uroku. Takie drobiazgi są pierwszym krokiem, żeby tworzyć ładny i przytpny salo,
 • Salon: tapety umieszczone tylko na jednej ze ścian. Efektowne wzory i faktury nie przytłaczają wnętrza.
 • Wystrój salonu: kolory i styl kolonialny

  Spór wyniknął wokół wyboru kolorów do salonu. - Wierzę w sprawdzone rozwiązania, wystrój salonu musi nam się podobać przez lata - mówił Antek. Ania wolałaby coś nietypowego. - Przecież robimy to dla siebie, właśnie tu możemy spełnić marzenia - przekonywała. Stylistka jak wytrawny mediator podsunęła im pomysł podróży w czasie i przestrzeni. To nie miało być typowe rozwiązanie, wiele zależało od konsekwencji w doborze detali.
  - Jeśli ograniczymy kolory w salonie do delikatnego beżu, barwy piasku, wanilii i skontrastujemy je z brązem, uzyskamy klimat kolonialnego wnętrza. Wyobraźcie sobie atmosferę tropików, jasne płótno i egzotyczne drobiazgi. Zestawienie jasnego beżu i brązu to klasyczne, wyciszające rozwiązanie w aranżacji wnętrz. Tak opowiadała Dominika, starając się uspokoić Antka. Jedna ze ścian za kanapą została wytapetowana. Delikatna kratka na tapecie ma złoty kolor - z bliska jest bardzo dekoracyjna, z daleka wygląda jak mata z trzciny. Żeby jeszcze łatwiej było przenieść się w odległe krainy, na jasnej ścianie z oknem zawisły nastrojowe zdjęcia.

  Salon: zmieniamy kolor ścian

  Wybierając meble i kolor ścian spośród jasnych, naturalnych tonów, otwieramy furtkę przyszłym zmianom. Druga wersja salonu kolonialnego wprowadza kobiece elementy wystroju.Róż na ścianie tworzy atmosferę buduaru, między kinkietami pojawiło się lustro. Kwiatowe wzory i delikatne obrazki na ścianach równoważą ciężkie meble z ciemnego drewna. Połyskujace zasłony dodają szczypty elegancji do wystroju salonu.

  Podziel się opinią
  Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE

  NOWY NUMER

  W październikowym numerze „M jak Mieszkanie” zapraszamy do domu ciepłe, zgaszone odcienie i nastrojowe światło. Przedstawiamy inspirujące przykłady lamp w stylach boho, industrialnym i nowoczesnym. Znajdziesz tu swoje ulubione!

  Kup dostęp od 1 zł
  M jak Mieszkanie – Październik 2021