Salon w stylu eklektycznym. Wolność i swoboda w kreowaniu przestrzeni

2021-07-01 6:30 Materiał sponsorowany
Drzwi Nemezja 8 w kolorze białym
Autor: materiały prasowe ERKADO Drzwi Nemezja 8 w kolorze białym

Planując remont lub nowego mieszkania, często stajemy przed trudnym wyborem: w jakim stylu powinniśmy urządzić nasze M? Jeśli nie lubimy ograniczeń lub nie mamy jednego stylu, który nam się podoba, dlaczego nie urządzić mieszkania wg zasad eklektyzmu? Wspólnie z marką ERKADO przyjrzeliśmy się założeniom stylu eklektycznego i sprawdziliśmy, jak można ciekawie urządzić salon w tym właśnie stylu.

Stylowy patchwork

Podobnie jak styl boho, styl eklektyczny wymyka się sztywnym ramom i zasadom. Ale pod tym względem styl eklektyczny idzie znacznie dalej – jego cechy charakterystyczne są prawie niemożliwe do zdefiniowania. Jedno jest pewne – eklektyzm nie znosi nudy i przewidywalności, śmieje się w twarz modom, trendom i ograniczeniom narzucanym przez inne style aranżacyjne.

Jak sama nazwa wskazuje, styl eklektyczny stawia na nietuzinkowe połączenia. Zestawia ze sobą materiały, kolory i przedmioty, które normalnie nie występują obok siebie – najczęściej dlatego, że reprezentują różne style. Co to oznacza w praktyce? Na przykład w mieszkaniu urządzonym w stylu eklektycznym rustykalna szafa może stać obok nowoczesnej, jaskrawożółtej sofy i plecionego dywanu boho w afrykańskie printy i prezentować się znakomicie.

Kluczem do wprowadzenia stylu eklektycznego do wnętrz jest umiar i dobre wyczucie estetyki. Mimo maksymalnej swobody w kreowaniu przestrzeni i łączenia różnych, nawet kontrastujących ze sobą elementów, styl eklektyczny łatwo może przerodzić się w jarmarcznego, kiczowatego "potworka".

Jak w takim razie urządzić mieszkanie, a w szczególności salon w stylu eklektycznym, by nie popełnić aranżacyjnego faux-pas?

Jak urządzić salon w stylu eklektycznym?

Sposobów na aranżację salonu w stylu eklektycznym jest nieskończenie wiele. By mieć pewność, że nie przesadzimy z konkretnymi rozwiązaniami, dobrym pomysłem będzie skupienie się na jednym elemencie, który się wyróżnia, może być to np. perski dywan czy industrialne oświetlenie.

Urządzając wnętrze w stylu eklektycznym, warto zaprzyjaźnić się z neutralnymi kolorami, np. beżem, bielą czy szarością. To właśnie one pomogą stworzyć subtelną bazę pod bardziej intensywne elementy wyposażenia i co więcej, pomogą zniwelować ewentualne błędy aranżacyjne (a nawet pomóc nam ich uniknąć). Na przykład szara ściana z pałacową sztukaterią będzie idealnie komponować się z industrialnym oświetleniem i czerwoną kanapą w stylu retro.

Urządzając salon w stylu eklektycznym, oprócz wyboru podłóg i koloru ścian, bardzo ważnym elementem jest dobór odpowiednich drzwi. Oczywiście, podobnie jak w przypadku pozostałych elementów wyposażenia wnętrza, także i w kwestii drzwi mamy pełną dowolność. Jak w takim razie wybrać najlepsze drzwi do salonu eklektycznego?

Zobacz katalog produktów marki ERKADO
kod qr

Autor: ERKADO

Zeskanuj kod QR i zobacz więcej produktów marki ERKADO

Ciekawą propozycją są m.in. drzwi ERKADO z intarsjami – modele te wprowadzą nowoczesny charakter do salonu, a w zależności od układu frezowań (pionowy czy poziomy), pomogą poprawić proporcje pomieszczenia. Intarsje dostępne są w 3 kolorach: dębu, stali szczotkowanej i czerni.

Jeśli zależy nam na bardziej klasycznej aranżacji eklektycznego salonu, warto zdecydować się na modele Nemezja Turan 3. Oba modele pokryte są frezowaniami, które dodają im uroku i oryginalności. Co więcej, białe drzwi Turan ze złotą klamką tworzą wyjątkowo eleganckie i wyrafinowane połączenie. Podobnie jest w przypadku drzwi Nemezja 8, które również wyposażone są w połyskującą, złotą klamkę. Takie rozwiązanie uświetni każdy salon w stylu eklektycznym, wprowadzając do niego odrobinę luksusu. 

Drzwi Turan 3 w kolorze białym
Autor: materiały prasowe ERKADO Drzwi Turan 3 w kolorze białym

Intymność w salonie w stylu eklektycznym zapewnią drzwi Frezja 2 bez przeszkleń. Szczególnie dobrze sprawdzą się w salonach, które pełnią funkcję sypialni.

Wybierając drzwi do wnętrz eklektycznych, warto pamiętać również o okuciach, które stanowią ważny element dekoracyjny. W ofercie ERKADO znajdziemy okucia w różnym stylu i wykończeniu, co jeszcze bardziej ułatwi stworzenie drzwi, które idealnie wpasują się we wnętrze.

Aranżacja salonu w stylu eklektycznym z pozoru wydaje się czynnością prostą. Ot, wystarczy połączyć ze sobą pozornie niepasujące do siebie elementy, by stworzyć spójną całość. W rzeczywistości każdy szczegół powinien być dobrze przemyślany i dodany z estetycznym wyczuciem. Dzięki harmonii różnorodnych kolorów, faktury i materiałów uda nam się stworzyć wnętrze, z którego będziemy naprawdę dumni.

Więcej o drzwiach ERKADO na www.erkado.pl

Drzwi Frezja 2 w kolorze szary premium
Autor: materiały prasowe ERKADO Drzwi Frezja 2 w kolorze szary premium
Podziel się opinią
Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE

NOWY NUMER

Wakacyjny, kolorowy, radosny. Taki jest lipcowy numer „M jak Mieszkanie” . Prezentujemy w nim inspirujące zestawy mebli oraz dodatków na balkon i taras - w różnych stylach, na każdy metraż.

Kup dostęp od 1 zł
M jak Mieszkanie - Lipiec 2021