Salon i aranżacja okna. Jak dekoracja okna i lustro powiększą mały pokój

2012-06-05 18:28 Matylda Gruman
mały pokój
Autor: Mariusz Bykowski Jesli masz mały salon odsłoń okna. Jako aranżacja okna sprawdzą się roleta i zasłona, których kolor i wzór dopasowano do wystroju pokoju.

Mały pokój powinien być jasny, pamiętaj o tym wybierając aranżację okna i lampy. Odsłonięte okna wpuszczają więcej słońca. Mając mały salon powiększ mieszkanie o przestrzeń za oknem i powieś lustra, podpowiadamy jak to zrobić. Sprawdź, jaka dekoracja okna będzie najlepsza do małego salonu i jakie wybrać oświetlenie.

Zrób wszystko, aby mały salon był dobrze oświetlony. Powiększ mały pokój o przestrzeń za oknem. Aranżacja okna powinna być lekka. Dobierając tkaniny okienne, postaraj się, by miały neutralny kolor, najlepiej jasny lub zbliżony do odcienia ścian w małym salonie. Dekoracja okna powinna też pasować do stolarki okiennej oraz do wystroju salonu. Mały salon można też powiększyć o parapet i wykorzystać go jako część aranżacji wnętrza. Ustaw na nim np. szklane czy metalowe dekoracje, w których ładnie odbijać się będzie słońce. Jeśli widok za oknem nie należy do najciekawszych, odciągnij od niego uwagę. Postaw na parapecie (zewnętrznym lub wewnętrznym) skrzynki z kwiatami, umieść w pobliżu lampę. Zatrzyj granicę między salonem a balkonem czy tarasem. Ułóż na zewnątrz posadzkę podobną do tej w mieszkaniu (z płytek mrozoodpornych lub drewna egzotycznego - zaimpregnowanego, odpornego na wilgoć i pleśń).

Mały pokój: jak go powiększyć

Jeśli masz mały pokój lampy nie powinny skupiać uwagi w ciągu dnia. Dlatego zrezygnuj z jaskrawych, bogato zdobionych lamp w salonie. Zastąp je jasnymi, z papierowymi lub szklanymi abażurami. Lampy wiszące niech mają regulowaną wysokość lub zmienny kierunek padania światła, a stojące są łatwe do przestawienia. Dzięki oświetleniu ściany wnęki czy meblowej półki mały pokój sprawia wrażenie szerszego. Kinkiet skierowany na sufit optycznie podwyższa wnętrze salonu.

Mały salon: dekoracja okna

Jeśli masz mały salon aranżacja okna powinna być lekka. Najlepiej jak najbardziej odsłonić okna w salonie. W ten sposób poszerzamy horyzonty, przesuwamy granice pokoju o widok za oknem. Jeśli mieszkasz na wyższym piętrze i masz wokół otwartą przestrzeń, w ogóle zrezygnuj z dekoracji okna. W pozostałych przypadkach postaw na aranżacje okna z wykorzystaniem jasnej rolety lub żaluzji i lekkiej zasłonki. Polecamy również shuttersy – wewnętrzne okiennice z poziomymi ruchomymi listewkami.

Jak lustra powiększą mały salon

Lustra tworzą grę świateł. Umieszczone blisko okna, rozjaśniają mały pokój. Oszukują oko - dublują przestrzeń, pozwalają lepiej wyeksponować ciekawe detale wnętrza. Jeśli zadaniem lustra jest optyczne powiększanie małego salonu, lepiej zapomnieć o ozdobnej ramie. Kup lustro z wąską obwódką w kolorze tła lub przyklej taflę bezpośrednio do ściany. Wybierz miejsce w salonie, gdzie nie będzie cię rozpraszać, pozwoli podziwiać ładny widok (okno, mebel itp.). Pamiętaj jednak, że lustro odbija każdy element, może potęgować wrażenie bałaganu w małym pokoju. Wymaga porządku we wnętrzu.

mały pokój
Autor: Michał Przeździk Lustro znakomicie powiększa przestrzeń w małym pokoju.