Przepis na idealnie urządzony salon. Podpowiadamy, jak zaaranżować modną i funkcjonalną przestrzeń

2022-10-11 12:37

Bierzemy pod lupę pokój dzienny. Rozmieszczamy funkcjonalnie meble, wybieramy praktyczne i efektowne okładziny na podłogę oraz ściany, planujemy oświetlenie, nie pomijamy dekoracji. Wnętrze ma być wyjątkowe!

Salon
Autor: serwis prasowy Furniture And Choice, furniturechoice.co.uk RAZEM I OSOBNO Bezkolizyjne usytuowanie trzech stref: wypoczynkowej, jadalnianej i kuchennej. Aneks wypoczynkowy odwrócono „plecami” do pozostałych, dzięki czemu praca przy stole czy blacie kuchennym nie zakłóca relaksu. Kąciki są wyraźnie od siebie oddzielone, choć nie użyto tu wysokich mebli, ekranów i parawanów. Na zdj. sofa narożna z kolekcji Cassie, furniturechoice.co.uk
ORGANIZACJA PRZESTRZENI

1. Jakie funkcje będzie pełnił twój salon? Wypoczynkową i jadalnianą? Chcesz zmieścić w nim jeszcze aneks kuchenny lub kącik do pracy przy komputerze? Projekt zacznij od określenia powierzchni wszystkich stref, uwzględniając potrzeby domowników.

2. Kolejny krok to wytyczenie tych miejsc na planie wnętrza. Weź przy tym pod uwagę, gdzie znajdują się okna i drzwi, i zachowaj do nich swobodny dostęp. Pamiętaj, że znaczenie dla funkcjonalności pomieszczenia (jego estetyki i komfortu) ma też rozmieszczenie aneksów. Kącik wypoczynkowy np. warto zaplanować przy oknie (oczywiście, jeśli masz możliwość), najlepiej z sofą ustawioną na wprost niego. Taki układ sprzyja relaksowi, pozwala też dłużej cieszyć się światłem dziennym.

3. Przegrody w postaci ścianek, ekranów zmniejszają optycznie wnętrze. Odrębność stref zaznaczysz również granicami umownymi – odpowiednim ustawieniem mebli czy dywanami (jak na zdjęciach obok).

CZYTELNY PODZIAŁ

Do każdej wyodrębnionej strefy w tym salonie można się łatwo dostać. Część wypoczynkową urządzono ciepło, przytulnie, kolorowo, zaś aneks jadalniany w neutralnych barwach i chłodniejszym klimacie. Całość jednak jest bardzo spójna. W roli głównej dwustronna sofa (kolekcja Slide, VOX, vox.pl). Ona wytycza najważniejszą linię podziału.

Salon
Autor: serwis prasowy marki VOX

W ODBICIU LUSTRZANYM

Jeśli chcesz stworzyć wygodne miejsce na spotkania domowników i gości, postaw dwie bliźniacze kanapy na wprost siebie, a między nimi stolik kawowy.

Salon
Autor: serwis prasowy westwingnow.pl
FUNKCJONALNOŚĆ

1. Planując strefy w salonie, uwzględnij ścieżki komunikacyjne, które do nich prowadzą. Aneksy mogą się znajdować wzdłuż „szlaku” albo po jego obu stronach. Szerokość ciągu, by swobodnie poruszać się po wnętrzu, nie powinna być mniejsza niż 0,8 m.

2. W dobrym projekcie ścieżki prowadzące do stref są proste i krótkie. Chodzi o to, żeby nie przeciskać się między meblami krętym traktem, chcąc dostać się do któregoś z kącików. Ważne również, by nie dokładać sobie drogi, np. kursując między aneksem kuchennym a jadalnianym.

3. Koniecznie pozostaw wolną przestrzeń przy meblach. Powinna być odpowiedniej wielkości. Wokół stołu z krzesłami to minimum 0,6 m, optymalnie ok. 1 m, między kanapą a stolikiem kawowym 0,5 m. Odległość sofy od telewizora zależy od jego wielkości. Gdy ma on 26 cali, odpowiedni odstęp wynosi 1-2 m, dla ekranu 60-calowego – 2,2-4 m.

MIEJSCE DLA CIEBIE

Salon, nie tracąc swojej reprezentacyjnej funkcji, staje się ostatnio także domowym klubem, przestrzenią coworkingową. Można się w nim i zrelaksować, i zająć swoimi pasjami, naprawdę na luzie.

Salon
Autor: serwis prasowy marki VOX

PRZYTULNA WYSPA

Wcale nie trzeba wciskać jej w kąt pokoju. Kącik do czytania „oderwany” od ściany równie dobrze spełni zadanie. Wygodny miękki fotel (na zdj. Ekolsund, IKEA), podręczny stolik, lampa podłogowa bądź stołowa i dywan wystarczą, by dobrze się poczuć na takiej wyspie.

Pani w salonie
Autor: serwis prasowy marki IKEA
Plan
Autor: Norbert Suchorzewski Na osi drzwi – okno balkonowe wytyczono główną ścieżkę komunikacyjną. Po jej prawej stronie znajduje się kuchnia otwarta na salon. Po lewej – aneksy wypoczynkowy i jadalniany.
Plan
Autor: Norbert Suchorzewski Na wprost wejścia do pokoju (blisko drzwi) usytuowano stół jadalniany, by skrócić do niego trasę z kuchni mieszczącej się w innym pomieszczeniu. Kącik z kanapą został ulokowany przy oknie.
DOBRA BAZA

1. Do salonu wybierz posadzkę wytrzymałą i łatwą do utrzymania w czystości. Jeśli decydujesz się na naturalne drewno, z rodzimych gatunków sprawdzą się dąb, jesion, akacja. Natomiast z egzotycznych m.in. merbau, jatoba, doussie, teak, orzech amerykański. Tańszym rozwiązaniem są panele laminowane (powinny mieć klasę ścieralności AC4 lub AC5) albo miękkie winylowe (o grubości warstwy użytkowej nie mniejszej od 0,3 mm). W dalszym ciągu stosuje się też płytki (do salonu te o klasie ścieralności PEI 4 i antypoślizgowości R9 i wyższej).

2. Co na ściany? W miejscach, gdzie są one narażone na zabrudzenia, warto zastosować okładziny, które bez kłopotu się czyści. Oferta producentów cię nie zawiedzie – masz panele ścienne, nowoczesną boazerię, lamperię, tapetę lub fototapetę, także laminowaną. Z farb – nie do zdarcia będą lateksowe i ceramiczne.

ZGRANE ZWIĄZKI

Dwie okładziny ścienne mają uzasadnienie praktyczne (lamperia chroni powierzchnię przed zabrudzeniem), a także dekoracyjne i korekcyjne. Poziomy podział, jak na zdj. obok, sprawia, że zbyt wysoka ściana wydaje się optycznie niższa i lżejsza.

Na zdj. sofa marki Sofacompany
Autor: serwis prasowy sofacompany.dk
Porada eksperta
Agnieszka Malec projektantka, stylistka i blogerka
Agnieszka Malec projektantka, stylistka i blogerka

Planując częste zmiany dodatków w salonie, postaw na pastelowy odcień farby na ścianie i jasną drewnianą podłogę. Będą łagodnym tłem, które nie ograniczy twojej wyobraźni w dekorowaniu.

WYPOSAŻENIE

1. Dopasuj wielkość mebli do wielkości wnętrza. Choć ta zasada wydaje się oczywista, nierzadko widzi się w salonie rozłożystą kanapę, która dominuje w pomieszczeniu. Komfort ogranicza się tylko do niej, bo wokół niewiele się mieści i brakuje miejsca na swobodne poruszanie się. Do małego pokoju zaplanuj sprzęty lekkie wizualnie, na cienkich nogach, jasne, ażurowe, składane, tzw. sztaplowane (dające się układać jeden na drugim), mobilne oraz wielofunkcyjne.

2. Sofa dwuosobowa plus dwa fotele czy lepiej wstawić narożnik i puf? Półki na książki albo na obrazy czy regał? Aranżując pokój, kieruj się najpierw potrzebami domowników – ustal, co tu jest naprawdę niezbędne.

3. Dla efektu oraz poczucia komfortu istotne w salonie są ład i harmonia. Urządzanie można rozpocząć od wyznaczenia dominującego akcentu, np. ładnej sofy, obrazu lub dekoracyjnego lustra, i dobrania do niego reszty wyposażenia. W zachowaniu równowagi kompozycyjnej przydaje się także reguła trzech punktów. Polega ona na rozmieszczeniu w różnych miejscach pokoju trzech rzeczy w podobnym kolorze, np. fotela, poduszki i wazonu.

DEKORACJA W RYTMIE

Często w małych mieszkaniach miejsce do przechowywania trzeba zaplanować także w salonie. Warto wtedy połączyć magazynowanie z ładną ekspozycją rzeczy, wykorzystując do tego otwarte w części szafy, regały lub półki. W racjonalnym zagospodarowaniu przestrzeni pomocne okażą się meble zrobione na wymiar.

Regał
Autor: serwis prasowy marki Black Red White Na zdj. regał ze schowkami, BRW, brw.pl/meble-na-miare
OŚWIETLENIE, TRIKI

1. W projekcie uwzględnij kilka rodzajów oświetlenia. Nie pomiń głównego, czyli lampy sufitowej, mimo że nie używasz jej stale. Jest pomocna choćby przy sprzątaniu. Rozjaśnij każdą ze stref odpowiednio do jej funkcji. W wypoczynkowej zastosuj ciepłe i delikatne światło nastrojowe oraz nieco mocniejsze do czytania. W kąciku do pracy – zbliżone do bieli. Nad stołem zawieś jedną oprawę albo kilka w kloszach otwartych od dołu lub dołu i góry. By nie oślepiały, powinny zasłaniać żarówki. Witryny, obrazy, kolekcje na półce warto wyeksponować lampami punktowymi o słabej mocy.

2. Za pomocą światła dodasz też wizualnie salonowi przestrzeni. Rozświetl lampą podłogową odległy róg pokoju, a od razu zobaczysz efekt. Optycznie podwyższysz sufit, kierując snop światła na jego płaszczyznę. Poszerzysz pokój – doświetlając (kinkietami lub spotami w suficie) te ściany, które chcesz oddalić od siebie.

3. Dokładnie przemyśl, ile gniazdek potrzebujesz. W praktyce nierzadko się okazuje, że w projekcie przewidziano ich za mało.

WYBÓR PALETY BARW

W kontrze do popularnej jasnej kolorystyki wnętrza coraz więcej jest propozycji zastosowania ciemnych odcieni. Korzyści? Salon zyskuje wrażenie głębi, elegancki wyrazisty styl, intrygujący nastrój.

Salon
Autor: serwis prasowy marki Jawor Parkiet Na zdj. pokój projektu Joanny Lenart, na podłodze FertigDeska Design Experience Dąb Color Bianco marki Jawor-Parkiet.
Jadalnia
Autor: serwis prasowy marki Markslöjd Lampa Cozy, metal i tkanina, gwint E27, 76x48 cm, Markslöjd.
Porada eksperta
Eliza Mrozińska
Eliza Mrozińska, projektantka, stylistka

Klimatyczne dodatki, jak poduszki, zasłony, świece i wazony, doskonale podkreślą przytulny nastrój salonu. Lekki – letni albo ciepły – zimowy.

Nasi Partnerzy polecają

Materiał Partnerski

Materiał sponsorowany

Materiał Partnerski

Materiał sponsorowany

Podziel się opinią
Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE