Projekt kawalerki w stylu retro. Funkcja i styl z efektem "wow"!

2017-08-18 13:15

Mieszkanie w przedwojennej kamienicy na warszawskim Solcu ma zaledwie 17 metrów. Dziś jest przepiękną kawalerką, choć wymagało wielu pomysłów i doświadczonego projektanta wnętrz, znającego sposoby na optyczne powiększenie małego mieszkania.

Aranżacja kawalerki, o powierzchni zalewdwie 17 m2 wymagała nielada umiejętności i doświadczenia w projektowaniu wntęrz. Mieszkanie w nowej wersji zachowało oryginalny klimat, jest wygodne i wywołuje zachwyt wśród znajomych, czyli spełniło wszystkie oczekiwania właścicielki. Pomysłem wartym naśladowania jest znikająca kiedy niepotrzebna, jadalnia pełniąca też funkcje miejsca do pracy. Zobaczcie funkcjonalną i stylową kawalerkę z białą cegłą i żeliwnymi grzejnikami!

Projekt kawalerki: coś z niczego

Kawalerka wyglądała tak, jakby ktoś w niej mieszkał, albo raczej przebywał, okazjonalnie. Brakowało prysznica, kuchenki, umywalki. W łazience stał sedes i naprzeciwko zlew. Coś podobnego do kuchni (blat kuchenny nad grzejnikiem) znajdowało się w korytarzu. Mieszkanie, choć niewielkie, miało klimat. Wysokie na trzy metry, na planie wyciągniętego trapezu, z pięknym, dużym oknem. Potencjał był spory, wyzwanie ogromne. Właścicielka tego małego mieszkania zwróciła się z prośbą o pomoc do projektantki wnętrz Nadii Mitłosz. Przygotowała dla niej bardzo ogólny brief. Zależało jej żeby nowe mieszkanie było jasno i wywoływało wrażenie „wow”. Miało też być funkcjonalnie. Gdy zobaczyła nowy układ swojej kawalerki na projekcie nie miała uwag. Remont trwał trzy miesiące. Aranżacja wymagała trochę „gimnastyki”, bo przystosowanie łazienki do użytkowania pochłonęło sporą część budżetu. Projektantka wydobyła ze starych murów to, co najcenniejsze – cegłę, wysokość, nie zrezygnowała z żeliwnych kaloryferów. Pomalowała je na czarno, dzięki czemu zyskały industrialny charakter i... odmłodziły mieszkanie z 1938 roku o ładnych parę dekad.

Retro w kompakcie
Autor: Marcin Czechowicz

Kawalerka, czyli funkcjonalne małe mieszkanie

Przechowywanie projektantka zorganizowała w pawlaczu (zachowała betonową półkę sprzed remontu) i nietypowej szafie w pokoju. Powstała dzięki postawieniu w literę L ścianek z płyty g-k i półek w niej. Zamiast drzwi są zasłony, które dodają przytulności. Zasłonami można też oddzielić cześć wypoczynkową od strefy kuchennej. Projektantka nie zapomniała też o komforcie snu. Zamiast rozkładanej kanapy zaproponowała dwuosobowe łóżko, a w oknie zawiesiła roletę zaciemniającą. Minikuchnia jest w pełni wyposażona: w zlew, lodówkę podblatową, płytę indukcyjną i rząd szafek. Jadalnia, ale też miejsce do pracy są... składane. Stół i krzesła można podwieszać na ścianie – nieużywane, nie blokują przejścia. Aby nadać białemu wnętrzu nieco faktury, skuto tynk i wyeksponowano oryginalną cegłę.

Retro w kompakcie
Autor: Marcin Czechowicz
Retro w kompakcie

Autor: Marcin Czechowicz

 Posadzka w małym mieszkaniu: TU JEST POMYSŁ!

Do wyboru podłogi  do małego mieszkania warto podejść z rozwagą, szczególnie jeżeli zamierzamy mieszkać w mieszkaniu przez dłuższy czas. Wybierajmy materiały dobre jakościowo, ale też takie, które szybko się nie znudzą. Urządzając kawalerkę ograniczmy się tylko do dwóch rodzajów posadzki. Płytek z łazienki użyjmy również w korytarzu. Lepiej nie dzielić też podłogi w jednym wnętrzu, kiedy np. aneks kuchenny jest w salonie – to zmniejsza optycznie powierzchnie. Również lepiej sprawdzi się na podłodze drobny wzór.

Mała łazienka z podziałem na strefy

Przed remontem właściwie nie było typowej łazienki – tylko sedes i zlew. Nowa została podzielona na dwie strefy:  w pierwszej projektantka umieściła umywalkę z lustrem i WC, w drugiej – stopień niżej – prysznic. Ścianę z lustrem pokrywa biała płyta OSB pomalowana farbą odporną na wilgoć.