Pokój na poddaszu. Jak urządzić niełatwą przestrzeń poddasza?

2022-05-01 12:43

Trudno o domową przestrzeń, która z natury ma więcej uroku, niż poddasze. Z powodzeniem możemy tam zaaranżować nieomal każdego rodzaju pomieszczenie. Głównym problemem, z którym będziemy się mierzyć, będą rzecz jasna skosy. Jak wykorzystać potencjał poddasza i stworzyć miejsce zarazem wygodne i miłe?

Spis treści

  1. Aranżacja pokoju na poddaszu – jak poradzić sobie ze skosami
  2. Salon na poddaszu
  3. Sypialnia na poddaszu
  4. Aranżacja poddasza – inne pomieszczenia
  5. Pokój na poddaszu. Jakie wybrać kolory?

Dobrze zaprojektowane poddasze sprawdzi się między innymi jako sypialnia, pokój dziecka czy łazienka. W punkcie wyjścia poznajmy dobrze nasze poddasze i zorientujmy się, jakie są jego możliwości. Niezależnie bowiem od tego, jakie akurat pomieszczenie będziemy aranżować na poddaszu, musimy od początku mieć na uwadze funkcjonalność.

Aranżacja pokoju na poddaszu – jak poradzić sobie ze skosami

W pierwszej kolejności musimy dobrze rozeznać się, ile tak naprawdę mamy miejsca na naszym poddaszu. Powierzchnia podłogi nie pokrywa się z powierzchnią z której możemy wygodnie korzystać.

Dobrze jest wytyczyć obszar, który nadaje się do korzystania przez osobę stojącą – powinien mieć minimum 190 cm wysokości. Wokół niego możemy wytyczyć co najwyżej obszar, w którym będą mogły znaleźć się miejsca do siedzenia. Ustawmy je jednak tak, żeby użytkownicy nie musieli każdorazowo podczas siadania i wstawania mieć na uwadze skosów zagrażających bezpieczeństwu ich głów.

Nie oznacza to jednak, że w niższym obszarze pod skosami nie będziemy mogli niczego ustawić. Wręcz przeciwnie – to miejsce stworzone na przykład dla szaf i schowków.

Nie wahajmy się wykorzystać elementów konstrukcyjnych dachu. Widoczne drewniane krokwie mogą być dobrym pomysłem nie tylko w stylu rustykalnym. Odpowiednio wyeksponowane i w odpowiednim zestawie sprawdzą się także i w stylach nowoczesnych.

Salon na poddaszu

Przy urządzaniu salonu na poddaszu musimy przede wszystkim dobrze rozplanować miejsca do siedzenia dla odpowiedniej liczby osób. Ważne jest, żeby każdy mógł usiąść i wstać wygodnie i bezpiecznie. Zadbajmy o to, by dostęp do poszczególnych części pomieszczenia był wygodny, a ciągi komunikacyjne czytelne.

W bokach pomieszczenia, tam gdzie sufit jest niski, znajdziemy miejsce na niskie meble do przechowywania i posłanie dla psa. Sprzęt RTV, zwłaszcza sterowany bezprzewodowo, też możemy śmiało ustawić pod niższym sufitem. Pamiętajmy jednak, że poddasze może być pomieszczeniem o trudnej akustyce – dobrze przemyślmy umiejscowienie głośników.

Sypialnia na poddaszu

Wyjątkowe warunki oświetleniowe poddasza są jedną z przyczyn, dla których decydujemy się przeznaczać poddasze na sypialnię. Okna dachowe nie tylko wpuszczą miłą dawkę dziennego światła o poranku. Nocną porą przy bezchmurnym niebie umożliwią podziwianie gwiazd przed snem.

Białe poddasze z cegłą
Autor: Mariusz Bykowski Aranżacja salonu z kuchnią w kolorze białym. Białe są ściany, cegła, podłoga i meble z minimalnym dodatkiem naturalnego, jasnego drewna.

Dlatego podstawowym zagadnieniem jest umiejscowienie łóżka względem nie tylko okna, ale także stron świata. Możemy bowiem nie chcieć, żeby o wschodzie słońce świeciło śpiącemu prosto w twarz. Prócz całej świetlnej konfiguracji, pamiętajmy żeby wstający nie musiał obawiać się o kontuzję głowy – ustawmy łóżko pod sufitem o odpowiedniej wysokości.

Jeśli pomieszczenie będzie również miejscem pracy, znajdzie się tam być może i biurko. Pamiętajmy, żeby wyzyskać światło dzienne – ustawmy biurko w pobliżu okna. Nie ryzykujmy jednak nabijania sobie guza za każdym razem, kiedy wstajemy po skończonej pracy. Lepiej ustawić biurko równolegle do kierunku spadu dachu, niż prostopadle.

Aranżacja poddasza – inne pomieszczenia

Poddasze nada się także na kuchnię i łazienkę. Do zalet gotowania w naturalnym oświetleniu lub kąpieli z widokiem na nocne niebo nie trzeba nikogo specjalnie namawiać. Zanim podejmiemy jednak decyzje projektowe, zorientujmy się dobrze, gdzie będziemy w stanie podłączyć piony wodne i kanalizacyjne – to musi zdeterminować nasze dalsze posunięcia.

Adaptacja poddasza na mieszkanie - projekt i koszty. Pomysły na adaptację strychu >>>

Dużym wyzwaniem będzie projekt blatu kuchennego, przy którym pracujemy co prawda na stojąco, lecz pochyleni. Jeśli pozwoli nam na to metraż poddasza – rozważmy wyspę kuchenną

Szafa przesuwna w pokoju dziecka na poddaszu
Autor: Komandor, materiały prasowe Niewysoką ścianę kolankową w pokoju dziecka czy nastolatka na poddaszu można wykorzystać w bardzo praktyczny sposób. Tu przysunięto do niej łóżko, a pozostałą część wykorzystano do wprowadzenia obszernej zabudowy – szafy z drzwiami przesuwnymi.

Pokój na poddaszu. Jakie wybrać kolory?

W jakim kolorze powinny być ściany na poddaszu? Zwróćmy uwagę na wielość dostępnych płaszczyzn: ścianki kolankowe, załamania połaci dachu, kominy. To prowokuje do zabawy kolorami i materiałami podczas aranżacji.

Ścianki kolankowe można na przykład pomalować kolorowa farbą, połać dachu na biało, a komin wyróżnić w jakiś inny sposób. Pamiętajmy jednak, że wielość różnych elementów i kolorów dobrze wygląda w aranżacji dużych wnętrz na poddaszu. Na niewielkich poddaszach zasada jest prosta - lepiej unikać zbyt wielu kolorów i materiałów.

Jak urządzić mieszkanie na poddaszu?
Podziel się opinią
Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE