Pokój na poddaszu. Jak urządzić niełatwą przestrzeń poddasza?

2019-04-18 10:28

Trudno o domową przestrzeń, która z natury ma więcej uroku, niż poddasze. Z powodzeniem możemy tam zaaranżować nieomal każdego rodzaju pomieszczenie. Głównym problemem, z którym będziemy się mierzyć, będą rzecz jasna skosy. Jak wykorzystać potencjał poddasza i stworzyć miejsce zarazem wygodne i miłe?

Dobrze zaprojektowane poddasze sprawdzi się między innymi jako sypialnia, pokój dziecka czy łazienka. W punkcie wyjścia poznajmy dobrze nasze poddasze i zorientujmy się, jakie są jego możliwości. Niezależnie bowiem od tego, jakie akurat pomieszczenie będziemy aranżować na poddaszu, musimy od początku mieć na uwadze funkcjonalność.

Aranżacja pokoju na poddaszu – jak poradzić sobie ze skosami

W pierwszej kolejności musimy dobrze rozeznać się, ile tak naprawdę mamy miejsca na naszym poddaszu. Powierzchnia podłogi nie pokrywa się z powierzchnią z której możemy wygodnie korzystać.

Dobrze jest wytyczyć obszar, który nadaje się do korzystania przez osobę stojącą – powinien mieć minimum 190 cm wysokości. Wokół niego możemy wytyczyć co najwyżej obszar, w którym będą mogły znaleźć się miejsca do siedzenia. Ustawmy je jednak tak, żeby użytkownicy nie musieli każdorazowo podczas siadania i wstawania mieć na uwadze skosów zagrażających bezpieczeństwu ich głów.

Nie oznacza to jednak, że w niższym obszarze pod skosami nie będziemy mogli niczego ustawić. Wręcz przeciwnie – to miejsce stworzone na przykład dla szaf i schowków.

Nie wahajmy się wykorzystać elementów konstrukcyjnych dachu. Widoczne drewniane krokwie mogą być dobrym pomysłem nie tylko w stylu rustykalnym. Odpowiednio wyeksponowane i w odpowiednim zestawie sprawdzą się także i w stylach nowoczesnych.

Salon na poddaszu

Przy urządzaniu salonu na poddaszu musimy przede wszystkim dobrze rozplanować miejsca do siedzenia dla odpowiedniej liczby osób. Ważne jest, żeby każdy mógł usiąść i wstać wygodnie i bezpiecznie. Zadbajmy o to, by dostęp do poszczególnych części pomieszczenia był wygodny, a ciągi komunikacyjne czytelne.

W bokach pomieszczenia, tam gdzie sufit jest niski, znajdziemy miejsce na niskie meble do przechowywania i posłanie dla psa. Sprzęt RTV, zwłaszcza sterowany bezprzewodowo, też możemy śmiało ustawić pod niższym sufitem. Pamiętajmy jednak, że poddasze może być pomieszczeniem o trudnej akustyce – dobrze przemyślmy umiejscowienie głośników.

Sypialnia na poddaszu

Wyjątkowe warunki oświetleniowe poddasza są jedną z przyczyn, dla których decydujemy się przeznaczać poddasze na sypialnię. Okna dachowe nie tylko wpuszczą miłą dawkę dziennego światła o poranku. Nocną porą przy bezchmurnym niebie umożliwią podziwianie gwiazd przed snem.

Białe poddasze z cegłą
Autor: Mariusz Bykowski Aranżacja salonu z kuchnią w kolorze białym. Białe są ściany, cegła, podłoga i meble z minimalnym dodatkiem naturalnego, jasnego drewna.

Dlatego podstawowym zagadnieniem jest umiejscowienie łóżka względem nie tylko okna, ale także stron świata. Możemy bowiem nie chcieć, żeby o wschodzie słońce świeciło śpiącemu prosto w twarz. Prócz całej świetlnej konfiguracji, pamiętajmy żeby wstający nie musiał obawiać się o kontuzję głowy – ustawmy łóżko pod sufitem o odpowiedniej wysokości.

Jeśli pomieszczenie będzie również miejscem pracy, znajdzie się tam być może i biurko. Pamiętajmy, żeby wyzyskać światło dzienne – ustawmy biurko w pobliżu okna. Nie ryzykujmy jednak nabijania sobie guza za każdym razem, kiedy wstajemy po skończonej pracy. Lepiej ustawić biurko równolegle do kierunku spadu dachu, niż prostopadle.

Aranżacja poddasza – inne pomieszczenia

Poddasze nada się także na kuchnię i łazienkę. Do zalet gotowania w naturalnym oświetleniu lub kąpieli z widokiem na nocne niebo nie trzeba nikogo specjalnie namawiać. Zanim podejmiemy jednak decyzje projektowe, zorientujmy się dobrze, gdzie będziemy w stanie podłączyć piony wodne i kanalizacyjne – to musi zdeterminować nasze dalsze posunięcia.

..   Adaptacja poddasza na mieszkanie - projekt i koszty. Pomysły na adaptację strychu >>>

Dużym wyzwaniem będzie projekt blatu kuchennego, przy którym pracujemy co prawda na stojąco, lecz pochyleni. Jeśli pozwoli nam na to metraż poddasza – rozważmy wyspę kuchenną

Pokój na poddaszu. Jakie wybrać kolory?

W jakim kolorze powinny być ściany na poddaszu? Zwróćmy uwagę na wielość dostępnych płaszczyzn: ścianki kolankowe, załamania połaci dachu, kominy. To prowokuje do zabawy kolorami i materiałami podczas aranżacji.

Ścianki kolankowe można na przykład pomalować kolorowa farbą, połać dachu na biało, a komin wyróżnić w jakiś inny sposób. Pamiętajmy jednak, że wielość różnych elementów i kolorów dobrze wygląda w aranżacji dużych wnętrz na poddaszu. Na niewielkich poddaszach zasada jest prosta - lepiej unikać zbyt wielu kolorów i materiałów.