Perskie dywany czyli stąpając po sztuce: dywany do salonu

2014-04-29 12:00 Agnieszka Zawadzka

Postarzane dywany do salonu i nie tylko, niosą ze sobą niezwykłe historie. Każdy dywan opowiada osobną, niepowtarzalną historię rodem z antycznej Persji. Stąpając po misternie wyszukanych i autorsko odnowionych arcydziełach, kto wie czy nie obudzimy bohaterów z legend i baśni „Księgi tysiąca i jednej nocy”…

Kto z nas w dzieciństwie nie marzył o posiadaniu bajkowego, latającego dywanu, który zabrałby nas w każde miejsce na ziemi? W dorosłym zaś życiu kto z nas nie zachwyca się rzemieślniczym majstersztykiem i lokalnym folklorem misternie tkanych dywanów z krajów Bliskiego Wschodu. Znane na całym świecie charakterystyczne kilimy, kobierce i najsłynniejsze "perskie dywany" zachwycają swoim kunsztem i precyzją wykonania. Orientalna kolorystyka i misterny wzór dywanów odkrywają w nas najgłębsze pokłady emocji.

Postarzane dywany do salonu: dywan tysiąca i jednej nocy

Co jednak, gdy klasyczne, perskie wzory nie budzą naszego entuzjazmu lub nie pasują do aranżacji salonu? Ponieważ potrzeba jest matką wynalazków, powstało i adekwatne rozwiązanie dla wymagających. Wspaniała idea naprawy tego, co stare i niegdyś nieskazitelnie piękne przyświecała pomysłodawcom kolekcji dywanów Maraa marki Premium. Kolekcja ta to absolutna nowość na polskim rynku! Każdy dywan jest niepowtarzalny i unikatowy. Każdy z dywanów utrzymany jest w stylizacji vintage, wyglądem przypomina przetarty kobierzec i niesie ze sobą osobną, odległą historię.

Perskie dywany do salonu: historia przepleciona z teraźniejszością

Proces przygotowania dywanów Maraa jest niezwykle interesujący. Wszystko rozpoczyna się od wyszukania i zakupu najciekawszych, niepowtarzalnych i cennych egzemplarzy dywanów (wiele z nich to dywany ponad 100 letnie!) w znanych, antycznych wioskach Persji, słynących z produkcji przepięknych kobierców – takich jak Tabriz, Nain, Qod, Kerman, Kashmar czy Senneh. Dalej pozyskane dzieła sztuki są dokładnie czyszczone i naprawiane. Następnie dywany zostają pozostawiane na słońcu przez długi czas, nawet wiele miesięcy tylko po to, aby wypłowić intensywne, charakterystyczne dla konkretnych wiosek kolory dywanów. Po zakończeniu czasochłonnej dekoloryzacji, dywany poddawane są procesom kontrolowanego postarzania, aby ostatecznie trafić do ponownego barwienia naturalnymi barwnikami. Spektakularny i niepowtarzalny efekt wszystkich tych procesów niejednokrotnie zdumiewa wybitnych stylistów i designerów – otrzymujemy dywany - indywidualne, niepowtarzalne, antyczne rękodzieło w prawdziwie nowoczesnym wydaniu.

Postarzane dywany do salonu: patchworkowe ratownictwo

Niektóre, najstarsze dywany pozyskane z terenów dawnej Persji bywają poważnie nadgryzione zębem czasu i zbyt zniszczone, aby trafić do naprawy. Również i na ten problem zwrócono uwagę, dzięki czemu nawet fragmentarycznie zachowane egzemplarze dawniej perfekcyjnych dywanów zostają uratowane i wkomponowane we współczesną interpretację tkacką. Ze zniszczonych perskich dywanów wycinana się najlepiej zachowane elementy i poddaje dalszej obróbce. Zachowane skrawki dywanów, w określonych odcieniach kolorystycznych, selekcjonowane są następnie przez artystów tkaczy, którzy łączą je (zszywając ręcznie) w tzw. „patchworki”, tworząc autorskie, unikatowe kompozycje i tzw. nową jakość. Dywany „patchworkowe” można zamówić w dowolnym rozmiarze. Nigdy jednak nie trafią się dwa identyczne, gdyż każdy z nich jest unikatowy i stanowi chwilowe natchnienie artysty. Kolekcja dywanów Maraa marki Premium to pochwała idei ratowania reliktów przeszłości i kultury Bliskiego Wschodu, a także prawdziwe, oryginalne dzieło sztuki, którym bajkowo wzbogacić możemy własne wnętrze.

Stąpając po sztuce czyli perskie arcydzieła w Twoim salonie
Autor: materiały prasowe Maraa Carpets / Carpets & More Długie wieczory spędzone na rozmowach z lampką wina, przy kominku, na unikalnym dywanie z historią rodem z "Księgi tysiąca i jednej nocy", przydadzą okolicznościom prawdziwej magii i czaru. Na zdjęciu: turkusowy dywan ręcznie tkany Tabrice, kolekcja Maraa Carpets, Premium.