Oryginalne pomysły na domową biblioteczkę: książki w pokoju dziennym

2016-05-25 11:24

Mówi się, że dom bez książek nie ma duszy. Dlatego oryginalna biblioteczka w pokoju dziennym to temat, któremu warto poświęcić więcej uwagi. Piękne i funkcjonalne wyeksponowanie domowego księgozbioru stanowić może rodzaj usystematyzowanej dekoracji, skłaniający do ciągłego rozwoju, pogłębiania wiedzy, czytania... Oryginalne pomysły na biblioteczkę? Zerknij.

Niewielu z nas dysponuje takim metrażem, by domowa biblioteczka otrzymała należny jej status indywidualnego pomieszczenia. Dlatego też tak ważne jest funkcjonalne i dekoracyjne jednocześnie zaplanowanie domowej biblioteczki w pokoju dziennym, która jednocześnie będzie eksponować i systematyzować nasze zbiory oraz aranżować gościnny pokój dzienny. Jak oryginalnie eksponować księgozbiór w aranżacji mieszkania? Architekci i pasjonaci wnętrz znają kilka fajnych rozwiązań...

Oryginalnie o biblioteczce: wysoko i pod ręką

Jeśli nasz pokój dzienny nie grzeszy rozmiarem, na biblioteczkę warto maksymalnie wykorzystać pełną wysokość ścian. Dzięki temu rozwiązaniu możemy zaoszczędzić przestrzeń (wybierając półki na wspornikach zamiast pełnej bibliotecznej zabudowy z ramą i plecami) i ułatwić sobie sprzątanie (kto lubi ścierać kurz z grzbietów regałów ręka w górę). Aby ułatwić sobie bieżące korzystanie z naszego księgozbioru, zaprojektujmy półki / regał na książki z relingiem i przesuwną drabiną. Takie rozwiązanie nie tylko odciąży biblioteczkę z masywu, ale i funkcjonalnie ułatwi codzienne z niej korzystanie - w zależności od potrzeb, a nie wysokości półki z daną pozycją.

Czytaj też: Jej szerokość MEBLOŚCIANKA: historia meblościanki >>>

Biblioteczka w pokoju dziennym: wiedza murem stoi

Dodanie biblioteczce w pokoju dziennym dodatkowej funkcji, np. ścianki działowej, to kolejne z rozwiązań w stylu 2 w 1. Ażurowe ściany z półek fantastycznie wydzielają strefy w pokoju. Do tego są łatwe w montażu i demontażu, w razie przeprowadzki czy zmiany funkcji pomieszczenia. Ażurowy regał możemy też zaprojektować z nieregularnym podziałem półek (szersze i węższe kwadraty, różne ich wzajemne układy - jak w grze Tetris), co dodatkowo wprowadzi oryginalny wzór w aranżacji pokoju dziennego, a zwykły układ książek stanowić będzie atrakcyjną geometrię kształtów.

Pokój dzienny cały w książkach

Jeśli mamy taką możliwość, postawmy na zabudowę biblioteczną dopasowaną kolorystyką do klimatu naszego pokoju dziennego. Prosta, kubiczna forma pełnowymiarowej meblościanki na książki przełamana zostanie niebanalnym kolorem (np. okleiną na wysoki połysk w kolorze taupe), przemyconym nie tylko w samych rantach półek, ale i we fragmentarycznie umieszczonych drzwiczkach czy szufladach. Nowoczesna odsłona meblościanki (lżejszej optycznie, dużo płytszej fizycznie i w nowoczesnej okleinie) to świetne rozwiązanie dla współczesnego bibliofila, który bez otoczenia pełnego książek czuje się nieswojo.

Podziel się opinią
Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE

NOWY NUMER

W październikowym numerze „M jak Mieszkanie” zapraszamy do domu ciepłe, zgaszone odcienie i nastrojowe światło. Przedstawiamy inspirujące przykłady lamp w stylach boho, industrialnym i nowoczesnym. Znajdziesz tu swoje ulubione!

Kup dostęp od 1 zł
M jak Mieszkanie – Październik 2021