Minimalizm i funkcjonalność: Drzwi przesuwne jako przestrzenny game-changer

2024-01-03 15:25 Materiał sponsorowany

Nowoczesne mieszkanie ma być przede wszystkim wygodne i funkcjonalne ale również odzwierciedlać gust i osobowość właściciela. Cechuje go dążenie do prostoty i minimalizmu – widać to zarówno w stonowanej kolorystyce, ale także w rozplanowaniu przestrzeni. Jednym z istotnych elementów wystroju wnętrza są drzwi.

Spis treści

  1. Drzwi przesuwne do wnętrz minimalistycznych. Jakie wybrać?
  2. 4 modele - różne style
  3. Prowadnice – element dekoracyjny
  4. Drzwi przesuwne, ukryta prowadnica
  5. Drzwi ukryte w ścianie – sposób na małe przestrzenie
  6. Zalety drzwi przesuwnych

Nowoczesne wnętrza powinny być przestronne, lekkie, z dużą ilością światła. Drzwi w pomieszczeniach nie przytłaczają, a pomagają w zachowaniu harmonii i stylu - warto pamiętać o maksymie „mniej znaczy więcej”. Kolory ścian, wybór podłóg, stolarki okiennej i drzwi w nowoczesnych wnętrzach nie tylko spełniają swoje praktyczne zadania, ale także stanowią elementy dekoracyjne, które nadają im charakteru i stylu.

„Podczas wyboru drzwi do wnętrz minimalistycznych warto wybrać takie, które będą stylowe, ergonomiczne, trwałe i bezpieczne w użytkowaniu.”

Drzwi przesuwne to doskonałe rozwiązanie zarówno do dużych, przestronnych wnętrz jak i niewielkich mieszkań. W przestronnych wnętrzach pozwalają na bardziej swobodną aranżację, nie zaburzając otwartego planu. Brak progu, wygoda w przemieszczaniu się, to ich ogromna zaleta. W małych kawalerkach dzięki drzwiom przesuwnym zyskujemy dodatkowe miejsce do aranżacji.

Drzwi przesuwne do wnętrz minimalistycznych. Jakie wybrać?

Drzwi przesuwne mogą być chowane w ścianie lub naścienne. Drzwi przesuwne chowane w ścianie to takie, które po otwarciu ukrywają się w specjalnej kieszeni w ścianie, dzięki czemu nie zajmują dodatkowej przestrzeni. W niewielkim mieszkaniu można zamontować je w sypialni, gdzie ukryte w ścianie pozostawia miejsce na dodatkowe wykorzystanie wolnej przestrzeni. Doskonale sprawdzą się w małej kawalerce.

Drzwi przesuwne naścienne to takie, które poruszają się po prowadnicach zamocowanych na ścianie lub w suficie. Drzwi przesuwne z widoczną prowadnicą nie tylko pozwalają na oddzielenie przestrzeni, ale przede wszystkim stają się wiodącym elementem dekoracyjnym. Ze względu na zróżnicowany wygląd wpasują się idealnie w każde wnętrze.

4 modele - różne style

Systemy przesuwne rozróżniamy ze względu na sposób montażu. Dostępne na rynku są systemy naścienne, w których szyna prowadząca przymocowana jest do elewacji oraz systemy chowane w ścianę, których cała konstrukcja jest zabudowana, co czyni ją niewidoczną. Drzwi przesuwne są wprost stworzone do pomieszczeń o małym metrażu. Klasyczne skrzydło drzwiowe potrzebuje przestrzeni do otwarcia. Drzwi przesuwne poruszają się płynnie po prowadnicy zamontowanej do ściany (lub wewnątrz niej) nie zajmując dodatkowego miejsca.

Prowadnice – element dekoracyjny

Prowadnice i cały mechanizm przesuwu mogą być widoczne i niezwykle efektowne, nie tylko stając się dekoracją wnętrza, ale wręcz nadając przestrzeni określonego charakteru, czego przykładami są systemy LOFT oraz LOFT STANDARD z firmy ERKADO. Ich wygląd musi być spójny z pozostałą częścią wystroju, więc warto dobierać je w zależności od charakteru pomieszczeń.

Zaletą system LOFT STANDARD jest jego dostępność z wszystkim skrzydłami występującymi w systemie przesuwnym naściennym. System ten występuje w wersji pojedynczej lub podwójnej. To o czym należy pamiętać przy takim rozwiązaniu, to wykończenie otworu drzwiowego „na gotowo”.

System przesuwny naścienny typ LOFT jest dostępny w kolorze czarnym i w komplecie ze skrzydłem pełnym typ LOFT. Skrzydło posiada krawędź w technologii bezfelcowej. System jest przeznaczony do wykończonego „na gotowo” otworu, nie ma dostępnego tunelu. Na kompletny system składa się: system przesuwny LOFT + skrzydło LOFT + pochwyt + samodomykacz. W zależności od pozostałych elementów wnętrza do wyboru są dwa uchwyty trzymające skrzydło: INDUSTRIAL i RETRO.

ERKADO - drzwi przesuwne - system ALMATURA LUX
Autor: materiały prasowe ERKADO ERKADO - system przesuwny drzwi szklane GRAF

Drzwi przesuwne, ukryta prowadnica

Jeśli we wnętrzu nie chcemy dominującego akcentu w postaci prowadnicy możemy zastosować inny wariant, pozwalający na ukryciu jej przy rozsuniętych drzwiach. Drzwi wykonane w systemie przesuwnym naściennym typu MAGIC z firmy ERKADO mają wygląd zawieszonych w powietrzu, co dodaje lekkości całej konstrukcji. System jest przeznaczony do wykończonego „na gotowo” otworu, nie ma dostępnego tunelu.

ERKADO - drzwi przesuwne MAGIC
Autor: materiały prasowe ERKADO ERKADO - system przesuwny MAGIC sosna szara st cpl

Drzwi ukryte w ścianie – sposób na małe przestrzenie

Charakterystyką systemu chowanego w ścianę jest to, że jego konstrukcja opiera się na kasecie. Kaseta stanowi konstrukcję dla całego systemu i to w niej chowają się drzwi w pozycji otwartej. Planując montaż systemu chowanego w ścianę należy uprzednio odpowiednio rozplanować otwór w ścianie, który pozwoli na zamontowanie kasety wraz z prowadnicą oraz obudowanie jej z obydwu stron.

System przesuwny ukryty w ścianie doskonale sprawdzi się w małych mieszkaniach. Dzięki temu, że skrzydła przesuwają się wewnątrz ściany, możliwe jest zaoszczędzenie sporej powierzchni, która w przypadku niewielkiego metrażu jest na wagę złota. Daje to też więcej możliwości aranżacyjnych, bo w bezpośrednim sąsiedztwie można ulokować meble czy dekoracje, a sama konstrukcja nie zajmuje cennego miejsca. System przesuwny chowany w ścianę firmy ERKADO posiada wszystkie elementy umożliwiające łatwe i długotrwałe użytkowanie takich drzwi.

Zalety drzwi przesuwnych

Drzwi przesuwne w nowoczesnych, minimalistycznych wnętrzach to doskonała alternatywa dla drzwi tradycyjnych. Pozwolą na optymalne zagospodarowanie przestrzeni, nie blokują wąskich przejść, dzielą lub łączą pomieszczenia, przez co optycznie je powiększają – jest to szczególnie efektowne w przypadku drzwi podwójnych, wyeliminują trzaskanie i są bezpieczne, zarówno dla dzieci jak i dorosłych.

ERKADO - drzwi przesuwne - ALMATURA LUX
Autor: materiały prasowe ERKADO ERKADO - system przesuwny ALMATURA LUX 319 dąb classic