Temperatura w domu powinna oscylować w granicy 18-22 stopni Celsjusza w zależności od mieszkańców. Jeśli w domu mieszkają małe dzieci (i niemowlęta), warto utrzymywać temperaturę w przedziale 20-22 stopni Celsjusza. Jeśli lokatorzy są starsi, wystarczy 18 stopni Celsjusza. Uważa się, że temperatura 18 stopni to komfortowe warunki do spania, dlatego warto dbać o to, by w sypialni nie było goręcej. Taka temperatura zapewnia organizmowi regenerację, umożliwia również dobrą pracę serca i układu krwionośnego.

W utrzymaniu i kontroli odpowiedniej temperatury pomaga termometr pokojowy. Na rynku znajdziemy zarówno termometry elektroniczne, jak i rtęciowe. Który kupić?

..  Stacja pogodowa: jak działa, jaką wybrać? >>>

Termometr pokojowy rtęciowy

Jeszcze w latach 90. termometry rtęciowe były bardzo popularne. Wisiały na ścianach mieszkań i pokazywały, jaka temperatura panuje w danych pomieszczeniach. Dziś odchodzi się już od termometrów rtęciowych na rzecz elektronicznych, które są bezpieczniejsze w użytkowaniu (rtęć jest toksyczna).

Termometr pokojowy elektroniczny

Termometry elektroniczne to przedmioty, które można ustawić w dowolnym miejscu w mieszkaniu. Mogą mieć różne kształty: małą kwadratową bryłę, która wygląda jak budzik elektroniczny, duży prostokątny kształt jak cyfrowa ramka do zdjęć lub też tradycyjny kształt termometru wbudowanego w stabilną podstawę. Urządzenia te mogą wskazywać nie tylko temperaturę w pomieszczeniu, lecz także wiele innych informacji.

Termometry elektroniczne pokojowe wskazują minimalną i maksymalną temperaturę wyświetlaną zarówno w stopniach Celsjusza, jak i Fahrenheita oraz wilgotność powietrza. Pomagają zapewnić optymalne warunki do przebywania w danym pomieszczeniu. Warto podkreślić, że zbyt suche powietrze wysusza śluzówki, co przyczynia się do występowania infekcji górnych dróg oddechowych. Z kolei gdy wilgotność jest za duża, sprzyja to rozwojowi bakterii czy grzybów. Dlatego tak ważne jest regularne wietrzenie pomieszczeń i – w razie potrzeby – korzystanie z nawilżaczy powietrza.

..  Jak regulować nasłonecznienie i temperaturę w pokoju dziecka? >>>

Termometr pokojowy ozdobny

Termometry pokojowe mogą również pełnić funkcję dekoracyjną. Takie termometry mają ciekawy design (np. są czarne lub w innym kolorze, mają nowoczesne kształty albo drewnianą oprawę). Można je bez problemu dopasować do wystroju pomieszczenia, zachowując spójność w aranżacji wnętrza. Są jednak droższe od zwykłych urządzeń.

Czy termometry pokojowe są dokładne?

Dobry termometr elektroniczny mierzy temperaturę z dokładnością do 0,1 stopnia. Wynik pomiaru podaje zarówno w stopniach Celsjusza, jak i Fahrenheita. Warto zwrócić uwagę na dokładność pomiaru przy zakupie urządzenia (informację o tym znajdziemy w specyfikacji technicznej urządzenia).

..  Jak wybrać oczyszczacz powietrza? >>>

Na co zwrócić uwagę przy wyborze termometru pokojowego?

  • na dokładność pomiaru – producent powinien wprost określić, z jaką dokładnością pracuje urządzenie;
  • na to, czy jest wyposażony w podświetlany wyświetlacz – to ułatwia korzystanie z termometru wieczorem lub w jesienno-zimowe poranki;
  • na to, czy ma wskaźnik poziomu baterii – w ten sposób uzyskujemy informacje o tym, czy trzeba będzie wkrótce wymienić baterie;
  • na dodatkowe funkcje – m.in. wskazywanie poziomu wilgotności powietrza czy też funkcję zegara.

Ile kosztuje termometr pokojowy?

Termometr pokojowy kupimy już od około 20 złotych wzwyż. Im więcej posiada dodatkowych funkcji i im dokładniejsze dane pozwala uzyskać, tym więcej kosztuje. Za ozdobne, designerskie termometry zapłacimy nawet kilkaset złotych.