Rośliny pokojowe. Mieszkanie z kwiatami

Brakuje nam czasu na pielęgnowanie roślin pokojowych? A szkoda, bo rośliny doniczkowe nie tylko zdobią wnętrza mieszkań, ale są też sprzymierzeńcami naszych organizmów.

Rośliny pokojowe
Rośliny pokojowe
Rośliny pokojowe
Rośliny pokojowe

Dla wielu osób to, że rośliny dekorują wnętrza jest już wystarczającym argumentem, by się nimi otaczać w mieszkaniu. Dla sceptyków mamy jeszcze kilka innych argumentów w zanadrzu, w dodatku potwierdzonych badaniami naukowymi.

Zalety roślin w mieszkaniu

  • Zaopatrują nas w tlen.
  • Regulują poziom wilgoci w pomieszczeniach.
  • Zwalczają bakterie, wirusy i zarodniki grzybów.
  • Pochłaniają szkodliwe substancje chemiczne.

Warto wybrać te rośliny pokojowe, które są łatwe w uprawie, a skuteczne w działaniu. Wiele z nich od lat hodujemy w swoich mieszkaniach: bluszcz pospolity Hedera helix, dracena Dracena sp., figowiec sprężysty Ficus robusta, nefrolepis (zwany potocznie paprocią) i skrzydłokwiat Spathiphyllum sp.

Bluszcz pospolity (Hedera helix)
Czuje się najlepiej w temperaturze 15-18oC, ale znosi też temperatury niższe i wyższe. Dobrze rośnie w miejscach jasnych, ale toleruje cień (wtedy pędy są dłuższe, a liście rzadsze). Liście odmian pstrolistnych z dala od światła przebarwiają się na ciemnozielono. Wymaga systematycznego podlewania (im temperatura wyższa, tym obfitszego), ale trzeba uważać, żeby nie zalać bryły korzeniowej. Lubi zraszanie.

Skrzydłokwiat (Spathiphyllum sp.)
W stanie naturalnym rośnie w Kolumbii i Wenezueli. Lubi miejsca półcieniste lub jasne, ciepłe (15-24oC). Wymaga regularnego podlewania – obfitszego latem, a umiarkowanego zimą. Gdy temperatura przekracza 20oC, rośliny trzeba koniecznie zraszać. Dobrze jest nawozić je wiosną i latem nawet co kilka dni.

Dracena (Dracena sp.)
Pochodzi z tropikalnych rejonów Afryki. Lubi jasne i ciepłe miejsca z dala od bezpośrednich promieni słońca. Źle znosi temperaturę poniżej 15oC, a dobrze rośnie nawet gdy przekracza 25oC. Ponieważ lubi wilgotne powietrze, dobrze jest dracenę codziennie zraszać. Podlewać trzeba obficie, ale tak, aby nie zalewać korzeni - najlepiej na dnie doniczki rozłożyć warstwę drenażu, czyli żwiru lub keramzytu.

NIE PRZEGAP

Ocena: 0
Tekst: Anna Skórkowska Zdjęcia: Mariusz Bykowski

POLECANE ARTYKUŁY