Piękniejsze okna na wiosnę: zasłony, firanki, tkaniny do dekoracji okien

Wiosną chętnie zmieniamy wystrój okien, wieszamy zasłony i firany, które są lekkie, zwiewne i ładnie dekorują wnętrze. Przedstawiamy kilka inspiracji i pomysłów na aranżacje okien. Wybieramy zasłony, firanki i tkaniny do dekoracji.

W kwiatowe wzory
Firana plus odpowiedni karnisz
Biała zasłona
Wiosenne zasłony
Czerwień

Nowe zasłonki i firanki, a wraz z nimi zmiana dekoracji okien w pokoju to jeden z najszybszych i niedrogich sposobów na odmienie wystroju wnętrza na wiosnę. Zmieniamy grube i ciepłe tkaniny na lekkie, kolorowe i zwiewne. Wiosną dekorując mieszkanie chętnie odsłaniamy okna, wybieramy jasne kolory zasłonek i firanek, a także lubimy wieszać w oknie tkaniny, które mają barwne, kwiatowe wzory, nawiązujące do budzącej się przyrody. Planując nową, wiosenną aranżację okien pamiętajmy, że warto kupić długie firanki i zasłony, które spływają na podłogę. Tak powieszone dodają oknu oraz aranżacji wnętrza elegancji i szyku. Wybierając kolory materiału na nowe zasłony pamiętajmy, że duże wzory lepiej wyglądają w obszernym pomieszczeniu, do małego wnętrza wybierzmy mniejszy i bardziej delikatny motyw dekoracyjny.

Zasłony potrafią też zmienić optycznie proporcje wnętrza, podobnie jak kolory i dekoracje ścian, przykładowo zasłony w pionowe pasy sprawią, że pokój sprawi wrażenie wyższego. Ciemne kolory zasłon mogą pomniejszyć okno i całe wnętrze. Jeśli mamy mały pokój warto wybrać jasne i gładkie zasłonki oraz firanki, ponieważ dodadzą one wnętrzom lekkości i optycznie sprawią, że wnętrze wyda się bardziej przestronne. Ważne jest też umieszczenie karnisza, jeśli chcemy podwyższyć wnętrze - karnisz warto zamontować przy suficie, a nie nad samy otworem okiennym.

 

NIE PRZEGAP

Dekoracje okien: jak tworzyć dobre połączenia zasłon i firanek

Jeśli w dekoracji okien wykorzystujemy zasłony i firany to warto, aby te dwie tkaniny pasowały do siebie i tworzyły dobry zestaw w aranżacji okien. Wiosną modne są połączenia motywów kwiatowych, groszków, czy pasków z gładkimi tkaninami. Na zasłonach pojawiają się też intensywne kolory. Pamiętajmy, aby taki zestaw pasował do siebie, a wtedy aranżacji okna będzie weselsza i ożywi wiosenny wystrój wnętrza. Do zasłon możesz też dobrać w salonie w podobnym kolorze, czy wzorze poduszki, wazon, obrus na stole. Przy wyborze zasłon we wzory ważna jest jego powtarzalność, warto o tym pamiętać, zamawiając szycie zasłon. Motywy na dwóch zasłonach powinny się zgadzać, wypadać w podobnym miejscu, obowiązuje tu podobna zasada jak przy układaniu tapet we wzory.

Ocena: 0
Tekst: Opracowanie: Redakcja Zdjęcia: agencjafree/living4media

POLECANE ARTYKUŁY