Ile światła we wnętrzu? Podpowiadamy, jak dobrze rozplanować oświetlenie w mieszkaniu. Oświetlenia nie może być za dużo, bo wnętrze będzie nieprzytulne, bez klimatu, a aranżacja - płaska. Urządzając mieszkanie zastosuj światło ogólne (lampy sufitowe), rozpraszające mrok, oświetlenie robocze - do wykonywania różnych prac (np. lampka nad blatem, konkiety przy lustrze) - oświetlenie kreujące nastrój (lampy boczne, stojące, kinkiety) oraz oświetlenie punktowe, wydobywające najciekawsze elementy wnętrza mieszkania.

Oświetlenie w mieszkaniu: lampy w salonie

Planując oświetlenie salonu, należy wziąć pod uwagę wielkość i wysokość wnętrza, jego wystrój oraz przeznaczenie. Im większy salon, tym więcej potrzebuje źródeł światła. Oświetlenie w salonie należy rozmieścić na różnych poziomach, by celowo rozjaśniały miejsca, w których coś robimy: jemy, czytamy, odpoczywamy. Do każdego wnętrza salonu trzeba stworzyć schemat oświetleniowy zgodny z pełnionymi funkcjami, np. w pokoju dziennym łączącym salon z jadalnią potrzebne będą: jedna lub kilka lamp wiszących nad stołem, stojące lampy w strefie wypoczynkowej salonu oraz kinkiety. Czy wiesz, że istnieje system inteligentnego domu TaHoma, który umożliwia m.in. sterowanie rozbudowanym oświetleniem? Jednym kliknięciem zapalisz wszystkie, lub tylko wybrane, lampy. A przy ich pomocy zbudujesz w salonie przyjemny nastrój, a także wydzielisz strefy.

Oświetlenie w mieszkaniu: lampy w kuchni

Kuchnia to najbardziej uczęszczane miejsce w mieszkaniu, dlatego planując oświetlenie kuchni musimy połączyć tu światło zadaniowe i dekoracyjne. Oświetlenie w kuchni zainstaluj tak, by każde można było włączać osobno. Najważniejsze jest oświetlenie blatu roboczego montowane pod szafkami lub półkami. Konieczna jest też w kuchni lampa sufitowa oświetlająca równomiernie całe wnętrze - sprawdza się przy sprzątaniu i wtedy, gdy wchodzimy do kuchni tylko na chwilę. Nad stołem w kuchni powieś lampę z kloszem. Miły nastrój stworzymy, włączając oświetlenie wewnętrzne szafek kuchennych, reflektorki mocowane do ich górnej krawędzi lub lampki punktowe. Oświetlenie w kuchni ma decydujące znaczenie przy budowaniu nastroju wnętrza, gdzie zbieramy się przy posiłkach, lubimy pogadać od serca czy popracować z laptopem na stole. Powieś w kuchni lampę na wys. 50-60 cm od blatu stołu, z abażurem i mleczną żarówką, by nie oślepiała i pozwalała widzieć współbiesiadników.

Oświetlenie w mieszkaniu: oszczędzamy energię

  • Instalując nad blatem roboczym listwy lub lampki LED. Zużyjesz 85% mniej prądu!
  • Montując do oświetlenia sufitowego włączniki ze ściemniaczami. Dzięki nim możemy także zrobić nastrój w kuchni.
  • Energię zaoszczędzisz angażując nowoczesne technologie w postaci systemu sterowania oświetleniem oraz czujniki ruchu i natężenia światła.

Oświetlenie w mieszkaniu: lampy do sypialni

Planując oświetlenie w sypialni, tak jak w innych pomieszczeniach, pamiętajmy że potrzebujemy tutaj światła ogólnego, które ułatwi nam znalezienie czegoś w szafie czy komodzie. Mogą to być żyrandol, plafon albo reflektorki zamontowane w zwieńczeniu szaf. Oświetlenie w sypialni strefy łóżka powinno być na takiej wysokości, żeby w miejscu, gdzie czytamy, było jasno. Najpraktyczniejsze przy łóżku w sypialni lampy to te z ruchomym wysięgnikiem, ale z kolei bardziej dekoracyjne będą lampy stołowe z efektowną podstawą i abażurem z tkaniny ustawione na szafce nocnej. Lampę nocną w sypialni można też zwiesić z sufitu, to rozwiązanie jest chętnie stosowane w nowoczesnych sypialniach.

Oświetlenie w mieszkaniu: lampy w pokoju dziecka

Oświetlenie w pokoju dziecięcym może pełnić też dodatkowe, ale ważne, funkcje: powinno dawać poczucie bezpieczeństwa, uspokajać przed snem, rozwijać wyobraźnię. Światło żółte i ciepłe białe sprzyjają usypianiu, niebieskie działa ożywiająco. Stosując rozmaite typy lamp, możemy stworzyć dziecku magiczny świat.

Diody LED w dziecięcym pokoju:

  • lampy LED-owe nie nagrzewają się, więc nie ma ryzyka, że dziecko się poparzy;
  • lampy LED-owe sprawdzą się, jeśli maluch boi się zasypiać w ciemności. Zainstaluj kinkiet, który ze względu na niskie zużycie energii może świecić się całą noc.

Powinniśmy dostosować oświetlenie do czynności wykonywanych przez dziecko. Wraz z jego dorastaniem potrzeba będzie więcej źródeł światła. Maluchowi wystarczą do zabawy na podłodze lampa sufitowa równomiernie rozjaśniająca pokój oraz LED-owy kinkiet nad łóżeczkiem. Warto zamontować ich więcej. Starszemu potrzebne będą także lampa biurkowa i nocna, przy których można czytać. Warto dodać także świecące dekoracje w postaci węży i girland. Ładny efekt da podklejenie półek LED-owymi listwami.