Moda na ludowe dekoracje

Koguty, pawie, paski, kwiaty, misterne wycinanki. Każdy polski region ma swoje najpiękniejsze wzory, z których słynie. We wnętrzach powraca moda na folklor.

Moda na ludowe dekoracje
Moda na ludowe dekoracje
Moda na ludowe dekoracje
Moda na ludowe dekoracje
Moda na ludowe dekoracje

Całe to etnograficzne bogactwo jest na wyciągnięcie ręki. Można powiedzieć, że to nasz rodzimy, swojski barok, ale w myśl zasady "cudze chwalicie, swego nie znacie" całkowicie niedoceniany. Na dobre zagościły w naszych mieszkaniach orientalne meble, aborygeńskie wzory i afrykańskie rzeźby.

Ludowe wzory w dodatkach wnętrzarskich

Łowicki pasiak namalowany na ścianie prezentuje odważne zestawienia barw - czerwony w towarzystwie różowego i jasnozielonego. Znamy je ze spódnic tancerek zespołów ludowych, ale w dużej skali zyskują niezwykłą siłę. Zastosowane na fragmencie ściany mogą stać się doskonałym uzupełnieniem surowych, często bezosobowych wnętrz. Wystarczy wybrać pięć kolorów, inspirując się występem zespołu Mazowsze, i określić, jakiej grubości pas będzie odpowiadał jakiemu kolorowi. Każdy występuje w jednej szerokości, np. ciemny zielony - 8 cm, żółty - 3 cm, jasny zielony  - 4 cm, czerwony - 3,5 cm. Potem należy malować kolejne pasy, pamiętając przy tym, żeby używać taśmy maskującej, aby nie zabrudzić sąsiadujących barw.

Ornamenty stosowane na naczyniach z Bolesławca to przede wszystkim białe kropki i kółka na ciemnym, granatowym tle. Mocne kontrastowe wzory można efektownie wyeksponować w nowoczesnej, stalowo-szarej kuchni, w otoczeniu prostych białych kafli. Szczególnie dobrze będą się prezentowały, gdy jedną ścianę pomalujemy na intensywnie czerwony kolor. Powstanie spójna kompozycja.

Motywy ludowe zastosowane we wnętrzu z pewnym umiarem w otoczeniu nowoczesnych sprzętów mogą dać bardzo interesujące efekty. Warto już na początku określić, który region nas inspiruje. Może będzie to Podhale i detale w formie parzenic, a może raczej tradycja Warmii. Najlepiej zdecydować się na jeden mocny i charakterystyczny element, na przykład motyw pasiaka albo wycinanki. Dodatki trzeba też stosować z umiarem - grzech obfitości może zepsuć wszystko.
Magda Kiełkiewicz

Bardzo dużo inspirujących wzorów dekoracyjnych możemy odszukać w polskich strojach ludowych. Gorąco zachęcam do odwiedzenia muzeum etnograficznego albo obejrzenia albumów o tej tematyce. Polskie stroje folklorystyczne to kopalnia znakomitych pomysłów. Można z nich czerpać gotowe zestawy barw. Nie zapominajmy też o haftach i koronkach. Nie należy obawiać się mieszania stylów. Tradycja z konfrontacji z nowoczesnością zazwyczaj wychodzi obronną ręką.
Kuba Gurnik

NIE PRZEGAP

Ocena: 0
Zdjęcia: Mariusz Bykowski

POLECANE ARTYKUŁY