Meble do salonu: jaki jest idealny regał na książki do pokoju dziennego?

Jak wyglądać powinien idealny regał na książki do salonu i pokoju dziennego? Skąd czerpać inspiracje i czy regał do salonu w ogóle można kupić na lata? Wybór mebli do pokoju dziennego to często wyzwanie trudne do zrealizowania. Poznaj zalety najpopularniejszych regałów i półek na książki do salonu i pokoju dziennego!

Regał modułowy String
Regał wielofunkcyjny String
Jasny regał modułowy do jadalni i salonu
Projekt wnętrz: dwupoziomowa biblioteka
Domowa biblioteczka

Czy meble do salonu powinno się jeszcze kupować na lata? Co raz większe tempo życia, sezonowość tworzyw, kaprysy mód i trendów nie sprzyjają trwałym zakupom, w tym również mebli do pokoju dziennego i salonu. Z drugiej zaś strony stawiając na prostotę i klasyczną formę regałów na książki czy popularnych kiedyś biblioteczek (z czasów, kiedy ludzie jeszcze czytali książki...) unikniemy spektakularnych wnętrzarskich wpadek i znacznie zyskamy na funkcjonalnej sferze mebli do salonu.

Meble do salonu: proste półki

Proste półki montowane przyściennie na metalowych wspornikach zrobią wrażenie, gdy jesteśmy posiadaczami dość pokaźnych zbiorów książek, płyt bądź filmów i możemy je śmiało wyeksponować na całej wysokości ściany. Półki montowane w równych odstępach na całej szerokości wybranej ściany przydadzą wnętrzu nonszalanckiego animuszu i niewymuszonej charyzmy. Im prostsza półka (lita deska) i wspornik (surowy, metalowy narożnik) tym efekt będzie bardziej nakierowany na stylistykę fabryczną i loft. Możemy także próbować zazębiać za siebie pojedyncze układy półek na ścianie, bądź montować je w fantazyjnych, nieregularnych układach, dających wrażenie przypadkowości. Pamiętać przy tym należy, że jeśli kompozycja „regału na książki” z pojedynczych półek ma być spójna i reprezentacyjna, trzymać się musimy zasady równowagi: prosty układ półek daje większe pole do fantazji przy układaniu nań przedmiotów, i odwrotnie – chaotyczny układ półek determinuje porządek i wojskowy dryl w ustawieniu przedmiotów i zbiorów.

Meble do salonu: klasyczne biblioteczki

Klasyczne gabloty biblioteczne, tzw. biblioteczki, to ponadczasowe rozwiązanie kwestii regału w salonie i w pokoju dziennym. Są niezastąpione do przechowywanie licznych zbiorów książek i albumów, kolekcji płyt, vinyli i DVD – przezierne szybki zamykanych skrzydeł biblioteczki chronią nasze zbiory przed kurzem i czynnikami zewnętrznymi, ograniczając do minimum nieumyślne naruszenie naszych skarbów. W dodatku sprzątanie salonu wyposażonego w biblioteczkę jest bajecznie proste – niczego nie strącimy, nie zahaczymy, na nic nie musimy uważać. Współcześnie projektowane regały biblioteczne charakteryzują się także niewielką głębokością (w przeciwieństwie do ich klasycznych pierwowzorów), stąd nadają się znakomicie również do niewielkich wnętrz kawalerek i małych mieszkań.

Meble do salonu: regał modułowy

Modułowe meble do salonu pasują zarówno do pokoju dziennego, dziecięcego, jadalni, kuchni, garderoby, łazienki i przedpokoju – czyli praktycznie wszędzie. Co przemawia za ich uniwersalizmem? Regały modułowe są proste, praktyczne, wytrzymałe i trwałe. Spełniają więc zarówno wymogi ponadczasowej klasyki w wystroju pokoju dziennego (prostota) jak i trwałości narażonych na intensywne użytkowanie mebli dziecięcych i młodzieżowych po funkcjonalne i wymagające meble ukierunkowane na nasze indywidualne oczekiwania od pomieszczeń przedpokoju i garderoby. Nic nie zapowiadało, że prosty ciąg półek, zaprojektowany w 1949 roku przez Nilsa Strinninga stanie się jednym z najbardziej rozpoznawalnych sposobów przechowywania na świecie. Idealne proporcje, głębokość i wybór kolorów, łącznie z miedzianym (aktualnie niezwykle gorący trend w dodatkach do wnętrz!) to dodatkowe plusy projektu regału. Mała wersja (String Pocket), to raptem trzy półki, które potrafią odzwierciedlić różne osobowości, zainteresowania i style ich właścicieli. Z uwagi na wielofunkcyjność awansował do miana ikony designu. To właśnie ta różnorodność, funkcjonalność i ponadczasowe wzornictwo są powodami dla których String po 60 latach nadal przyciąga uwagę. Forma szwedzkiego klasyka jest delikatna w odbiorze, lekka, ale jednocześnie bardzo stabilna. Na Stringu postawisz płyty CD, DVD, książki, perfumy, wyeksponujesz pamiątki z wakacji, a w rozsuwanych modułach schowasz wszystkie ważne dokumenty. System jest  bardzo prosty w montażu. Elementy są utrzymywane na miejscu za pomocą podstawy -  metalowych bocznych paneli. Uzupełniają go drewniane półki, moduły i pojemniki. Do wyboru jest sporo zestawów kolorystycznych, zarówno paneli, jak i półek, a nawet wersja z plexi. To jak będzie ostatecznie wyglądała półka lub regał na książki i dodatki zależy więc tylko od użytkownika i jego wyobraźni. Można zdecydować się na jeden niewielki akcent lub wybrać system, którym możemy zagospodarować całą ścianę.

Meble do salonu: modne nawiązania do... klasyki designu

Stawiając na ponadczasowy design regałów do pokoju dziennego i salonu zupełnie niezamierzenie podążymy za gorącym trendem inspiracji designem lat ’50 i ’60! Wspaniałe wnętrza projektowane w połowie ubiegłego wieku (znakomicie odzwierciedlone np. w filmie Toma Forda pt. „Samotny mężczyzna”) po dziś dzień zachwycają prostotą kształtów i misterium wykończenia bogatymi fornirami i mosiężnym wykończeniem nóżek, rantów i uchwytów. Połączenia ażurowych i lekkich konstrukcji metalowych z pięknem usłojenia drewnianych powierzchni, to kwintesencja stylu regałów do salonu i pokoju dziennego inspirowanych latami ’60 XX wieku. Warto przyjrzeć się bliżej tym projektom i czerpać z nich to, co najlepsze, ponadczasowe i po prostu – dobrze zaprojektowane.

NIE PRZEGAP

Ocena: 0
Tekst: Agnieszka Zawadzka Źródło: materiały prasowe Scandinavian Living Zdjęcia: Sebastian Oleksik

POLECANE ARTYKUŁY