Lustra z fazą w aranżacji wnętrz: stylowe lustro dopasowane do wnętrza

Lustra z fazą i śladami patyny potrafią zadać szyku każdemu wnętrzu. Optycznie dodają metrażu, wydobywają głębię, budują lekko tajemniczy, oniryczny klimat. Lustra ze śladem historii na tafli to także świetny pomysł na ścianę... bez pomysłu. Jak zbudować klimat wnętrza za pomocą luster w stylu vintage?

Lustra z fazą w aranżacji wnętrz
Stylowe lustra w aranżacji wnętrz
Lustrzana ściana w kuchni Mobiliani Design
Szafa w przedpokoju z lustrzanymi drzwiami z fazą
Lustra vintage w aranżacji wnętrz

Lustrzane tafle z pryzmatycznie ściętą fazą (wzdłuż rantów), niekiedy z historyczną patyną starościwprowadzają do dekorowanego nimi wnętrza pewną aurę niesamowitości. Lustra w stylu vintage, często o nieregularnych kształtach i z lekko sfatygowaną lustrzaną taflą, to dekoracja ściany obok której z pewnością nikt nie przejdzie obojętnie. Jakie właściwości estetyczne wnoszą ze sobą lustra z fazą i lustra z patyną do współczesnych aranżacji?

Lustra z fazą

Lustra z fazą, czyli delikatnie ściętym rantem, pięknie rozszczepiają światło dzienne. Tęczowe pryzmaty na ścianach i meblach wprowadzają przyjemne rozedrganie aranżowanego wnętrza, odzwierciedlając jednocześnie pory dnia i uwypuklając ekspozycję okien. Subtelny efekt pryzmatów sprawia, że o pewnych porach dnia wnętrze zyskuje kilka chwil niesamowitości, której ulotność warunkowana jest kątem i intensywnością padania światła.

Lustra z fazą i dodatkową perforacją rantów to także ciekawe rozwiązanie, szczególnie popularne dla stylistyki lat '60 i '70. Sprawdzi się w oszczędnej aranżacji nowoczesnych lub neutralnych łazienek w bieli, szarościach czy pastelach. Zawieszone na łańcuszku czy naturalnym sznurku nasycą stylistycznie proste wnętrze.

Czytaj więcej: Styl glamour w aranżacji wnętrz

Lustra z patyną

Lustra z patyną (symptomami starości) to często niedoceniany element dekoracji wnętrza. Lustra z patyną w stylu art deco, umieszczane zwyczajowo nad ekranem kominka w salonie to trend, który wraca do nas wraz z popularyzacją mieszkań w rewitalizowanych kamienicach czynszowych z początku XX wieku. Charakterystyczna patyna tafli starego lustra, którą tworzą przedarcia, delikatne uszkodzenia, wykruszenia i perforacje srebrzystej folii w zwierciadlanym odbiciu, paradoksalnie budują wyjątkowy i sentymentalny charakter aranżacji z lustrem. Lustro z patyną zazwyczaj zdobi atrakcyjna, stylowa oprawa. Bez względu na to, czy oprawione jest w bogato rzeźbioną, złoconą ramę czy przeciwnie - minimalistyczną i uproszczoną, właściwą stylistyce designu lat '50 i '60 XX wieku, stanowi silny nośnik stylu w aranżacji. Przykuwa uwagę. Określa charakter wnętrza.

Dekoracyjne lustro w aranżacji wnętrz wymaga tylko dobrze przemyślanej ekspozycji. Dobrego sąsiedztwa. Lustro z fazą na ścianie w przedpokoju, utrzymane w stylistyce vintage, oszczędnie podkreśli funkcjonalny charakter tego wnętrza jednocześnie stanowiąc atrakcyjną dekorację wejścia. Lustro z patyną w aranżacji salonu można z kolei potraktować jako stylistyczną dominantę, wokół której zbudowana zostanie estetyka wnętrza. Umieszczone na ścianie nad ekranem kominka, w dekoracyjnej ramie, lustro z patyną zada szyku najprostrzej nawet aranżacji. Warto zaryzykować?

Czytaj więcej: Lustrzane meble HIT czy KIT!

NIE PRZEGAP

Ocena: 3
Tekst: Agnieszka Zawadzka Zdjęcia: agencjafree/living4media

POLECANE ARTYKUŁY