Dla jednych, kominek w salonie będzie wyjątkową ozdobą wnętrza. Dla innych - praktycznym elementem aranżacji, który ma za zadanie otulić wnętrze przyjemnym ciepłem i zapewnić wyjątkowo rodzinny klimat. W sąsiedztwie kominka najczęściej sytuujemy wygodne sofy i kanapy, wyznaczając w ten sposób centrum rodzinnego życia. Dla zwolenników kominków w wersji ekologicznej idealnym rozwiązaniem będzie biokominek. Jak zaaranżować strefę „wokół ognia" w salonie?

Kominek w salonie: wyznaczamy centrum życia rodzinnego

Zarówno model kominka jak i jego usytuowanie bardzo często podyktowane jest charakterem wnętrza. Wybierzmy taki kominek, który będzie idealnie wpisywał się w stylistykę aranżowanej przestrzeni. We wnętrzach urządzonych w stylu minimalistycznym świetnie sprawdzą się nowoczesne kominki o prostych, eleganckich formach. Do tradycyjnych przestrzeni możemy wybrać kominki obudowane cegłą lub kamieniem. Te wprowadzą do wnętrza sielski, domowy klimat. Jeśli chcemy by kominek odgrywał kluczową rolę w aranżacji wnętrza pamiętajmy, że nie zawsze musimy lokalizować go w centrum pomieszczenia. Klimatyczny aneks kominkowy zlokalizowany w bardziej ustronnej części wnętrza, z dala od komunikacyjnych szlaków zapewni chwile ciszy i spokoju pozwalające na prawdziwy relaks. Jeśli planujemy kominek w dużym i obszernym pomieszczeniu, warto zlokalizować go pośrodku jednej z dłuższych ścian. W ten sposób będzie on doskonale widoczny z każdej części wnętrza, a dzięki zaplanowaniu wokół niego strefy wypoczynkowej, wyznaczymy centrum rodzinnego życia.

Ekologia we wnętrzu: biokominek w salonie

Salon z kominkiem to miejsce wyjątkowe. Ciepłe, przytulne i symbolizujące domowe ognisko. Decydując się na kominek we wnętrzu mieszkalnym zyskamy nie tylko piękną dekorację wnętrza, ale przede wszystkim stworzymy we wnętrzu niepowtarzalny, rodzinny klimat. Pamiętajmy, że kominek nie jest zarezerwowany tylko i wyłącznie dla posiadaczy domów. Jeśli mieszkamy w bloku, z powodzeniem możemy zdecydować się na biokominek. Jest to niezwykle efektowne, a przede wszystkim ekologiczne rozwiązanie, dla osób pragnących cieszyć się ciepłem i widokiem ognia we wnętrzu, w momencie kiedy nie mogą pozwolić sobie na tradycyjny kominek. Warunkiem koniecznym do zamontowania biokominka w mieszkaniu jest zapewnienie odpowiedniej wentylacji. Taki rodzaj kominków nie emituje dymu, zapachu ani popiołu, a zamiast tradycyjnego drewna spalane jest płynne biopaliwo. Na rynku dostępne są różne rodzaje biokominków, dlatego z pewnością każdy znajdzie coś odpowiedniego do swojego wnętrza. Do wyboru mamy modele wolnostojące, do zamontowania we wnęce bądź też biokominki zbudowane na elemencie dekoracyjnym, np. stoliku. Pamiętajmy jednak, że stawiając na designerskie formy biokominków, rezygnujemy w pewien sposób z dogrzania wnętrza. Biokominki będą wyjątkowo ozdobą salonu, natomiast nie dadzą takiego ciepła, jak kominek tradycyjny.