Nie ma salonu bez kanapy, czy narożnika, a czasem mogą się w nim znajdować nawet dwie sofy. Ciekawym pomysłem jak urządzić salon, może być narożnik z przedłużeniem w postaci szezląga lub oddzielenie strefy jadalnej za pomocą odpowiedniego ustawienia sofy.
W aranżacji pokoju dziennego w małym mieszkaniu najlepiej sprawdzą się meble wielofunkcyjne. Gdy nie masz gdzie postawić szezlongu czy dużej narożnej kanapy, sprawdzi się sofa, którą możesz szybko rozłożyć, czyli z funkcja spania. W ten sposób uzyskasz łóżko dla gościa albo wygodne miejsce do wylegiwania się przed telewizorem. Wokół stolika kawowego ustawmy pufy i pomysłowe siedziska – będą praktycznym rozwiązaniem w przypadku małej powierzchni salonu. Oto pomysły na aranżację pokoju z kącikiem wypoczynkowym.

Jak urządzić funkcjonalny salon?

W przypadku dużych i długich pomieszczeń możemy się pokusić o ustawienie dwóch kanap w kształcie litery L. Uda się wtedy skrócić optycznie zbyt długie  pomieszczenie. Kanapy, które w ten sposób połączymy, nie muszą być jednakowe – mogą mieć podobny kolor obicia lub styl. Kanapa ustawiona tyłem do części jadalnej lub otwartej kuchni, z powodzeniem rozdzieli funkcjonalności tych dwóch pomieszczeń. Powinniśmy pamiętać, aby ciąg komunikacyjny nie przebiegał na przykład pomiędzy kanapą i telewizorem. Jeśli mamy taką możliwość ustawienia sofy, warto również zadbać, aby z kanapy roztaczał się miły widok – nie ustawiajmy sofy wprost na przedpokój, czy niezabudowany schowek.

Jak urządzić salon w małym mieszkaniu? Tutaj dobrze się sprawdzi układ sofa plus fotel. W zależności od kształtu salonu można je ustawić w jednym ciągu – na przykład pod ścianą, ale też obok siebie lub naprzeciwko. Stworzymy wówczas ciekawe miejsce do rodzinnych spotkań wokół stolika z kawą.


W aranżacji salonu warto też zadbać o odpowiednie oświetleni wokół sofy – można obok ustawić kilka małych lampek, które będą sprzyjać relaksowi i przyjemnie oświetlą salon, gdy domownik będzie chciał poczytać książkę.