Fotele rozkładane – czego można oczekiwać?

Fotele z funkcją spania są praktyczne, funkcjonalne i równocześnie estetyczne. Za dnia staną się idealnym miejscem do czytania książek i odpoczynku, w nocy mogą zaś zamienić się w niewielkie, ale za to wygodne łóżko. Wiele modeli pomieści bez problemu dwie osoby. Tego typu fotel powinien łatwo się rozkładać i być wykonany z wysokiej jakości materiałów.

Fotel rozkładany dla dziecka

To kolejna funkcja, którą chętnie wykorzystują rodzice, gdy pokój dziecka jest bardzo mały lub gdy maluch ma gościa. Na rynku nie brakuje modeli, które powstały z myślą o najmłodszych – na pewno ucieszą je bajkowe, kolorowe tapicerki. Fotele rozkładane do spania jednoosobowe mogą posłużyć dziecku przez długie lata, nie ograniczając za dnia miejsca do nauki i zabawy.

..  Narożniki z funkcją spania – co wybrać? >>>

Fotel rozkładany do spania – na co zwrócić uwagę, wybierając odpowiedni model?

Najpierw przyjrzyjmy się, z czego wykonane jest obicie. Czy będzie przyjemne w dotyku i zapewni komfort w trakcie snu? Kupując fotel rozkładany na zamówienie, możemy wybrać tapicerkę – postawmy na taką, która jest delikatna, ale równocześnie odporna na ścieranie i plamoodporna. Przykładem takich materiałów jest szenil, welur lub mikrofaza (polecana dla alergików).

Równie ważny jest rodzaj wypełnienia. Fotele rozkładane powinny być wypełnione pianką poliuretanową, ale bez problemu znajdziemy też modele ze sprężynami, dzięki czemu można poczuć się jak w „prawdziwym” łóżku.

Tapicerka i wypełnienie decydują o tym, czy fotel będzie wygodny, jednak najważniejszą kwestią pozostaje sposób rozkładania. Mechanizm musi działać płynnie i lekko. Ważne, by wszystkie elementy były wykonane z solidnych materiałów (przede wszystkim metalu), które posłużą przez długie lata.

..  Jak ustawić meble w salonie? Poradnik >>>

Fotele rozkładane z funkcją spania i pojemnikiem na pościel

Schowek na pościel to najbardziej pożądana opcja, zwłaszcza jeżeli fotel ma służyć w pokoju dziecięcym – oszczędzamy miejsce i możemy szybko pościelić łóżko. Sama funkcja rozkładania powinna być szybka i jak najprostsza. W sklepach najwięcej modeli rozkłada się na zasadzie rozsuwania dodatkowej części do spania (dokładnie tak jak w sofach). Zdarza się, że fotel można rozłożyć za pomocą specjalnego przycisku. Warto wiedzieć, że nie wszystkie fotele rozkładane będą tak wygodne jak łóżko – niektóre z nich rozkładają się jedynie do pozycji półleżącej (jak na przykład w pociągu).

Fotel rozkładany dwuosobowy

To naprawdę doskonała opcja do niedużych mieszkań. Szerokość mebla przed rozłożeniem to około 100-150 centymetrów, a więc fotel przypomina maleńką sofę. Po rozłożeniu otrzymujemy całkiem wygodne łóżko, gdzie szerokość będzie wynosiła od około 80 cm, a długość do 190 cm.

Fotel z funkcją spania – ile może kosztować?

Fotele rozkładane kosztują dokładnie tyle samo co dwu-, a czasem trzyosobowe sofy. Ceny zaczynają się od 500 zł za najtańsze modele (najczęściej wykonywane na zamówienie). Droższe fotele to koszt ok. 1000-1500 zł, a najdroższe wersje mogą kosztować nawet 4000 zł. Dlaczego aż tyle? Decydują detale – rodzaj tapicerki, sposób rozkładania oraz dodatkowe funkcje, na przykład możliwość bujania się, wysuwany podnóżek, obrotowe siedzisko.

Fotel rozkładany jako ciekawy element wnętrza

Fotele rozkładane z funkcją spania zawsze będą większe od standardowych modeli, które stawiamy w salonie. Warto wziąć pod uwagę to, czy lepiej kupić dwa rozkładane fotele, czy jedną sofę – to dobra opcja, jeżeli nie możemy pomieścić jednego i drugiego, a często mamy gości.

Zamawiając fotel rozkładany robiony specjalnie dla nas mamy możliwość dobrania koloru tapicerki pod wystrój wnętrza – a więc funkcjonalny mebel może urzekać ciekawym designem.

Oczywiście tego typu fotele to kapitalne rozwiązanie nie tylko do pokojów dziecięcych, lecz także kawalerek i gabinetów służbowych. Bez względu na to, jak często będą służyły do spania, i tak spełnią swoją funkcję, bo są bardzo wygodne oraz sprzyjają relaksowi.