Promienie słoneczne zaglądające do naszych domów zimą to prawdziwe błogosławieństwo. Rozjaśniają ponure dni i nagrzewają wnętrze. Inaczej sytuacja wygląda latem, podczas upałów, gdy chcemy odgrodzić się od gorącego słońca i zacienić wnętrza. Rozwiązaniem mogą się okazać rolety zewnętrzne firmy MS więcej niż OKNA.

Wymiana okien: współczynnik g!

Podczas wyboru okien najczęściej zwracamy uwagę na energooszczędność. Ogrzewanie domów generuje olbrzymie koszty, które chcemy zminimalizować. Niestety, często zapominamy o „drugiej stronie medalu”: ochronie przed przegrzewaniem. A chłodzenie wnętrz wcale nie jest tańsze, niż ich ogrzanie. Wybierając okna chroniące nas przed skwarem musimy zwrócić uwagę na współczynnik g, który określa wysokość przenikania energii słonecznej. Im jest wyższy, tym więcej ciepła dostanie się do mieszkania z zewnątrz. Jest to zaletą w zimie, a wadą w lecie. Dlatego równolegle z zakupem okien warto rozważyć zakup elementów zacieniających okno – np. rolet. Jakie rolety sprawdzą się najlepiej?

Rolety: lepiej z zewnątrz

Pomieszczenia należy chronić przed nadmiernym nagrzewaniem nie za pomocą akcesoriów wewnętrznych (np. grube kotary i żaluzje, które mają przede wszystkim walory dekoracyjne), tylko za pomocą osłon zewnętrznych. Najlepiej sprawdzą się tu takie produkty jak roleta zewnętrzna MS więcej niż OKNA, która chroni przed upałem nawet do 8 razy skuteczniej, niż roleta wewnętrzna zaciemniająca. „Nagrzewanie pomieszczeń wynika z absorpcji promieniowania globalnego przez przedmioty w pomieszczeniu i powierzchnie ograniczające pomieszczenie (ściany, podłoga). Promieniowanie zaabsorbowane przeistacza się w długofalowe promieniowanie podczerwone (cieplne), które nie jest przepuszczane przez szyby okien na zewnątrz i prowadzi do niepożądanego nagrzewania się pomieszczenia w lecie.” - głosi norma DIN 5034-1. Zewnętrzna roleta, umiejscowiona nie za, a przed szybą, nie dopuszcza promieni do wnętrza pomieszczenia, odbijając je. W ten sposób przeciwdziała absorpcji promieniowania, czyli uniemożliwia nagrzewanie.

Cień jest trendy: pozytywne nawyki

Dobre nawyki i dostosowana do potrzeb technologia, skutecznie ułatwią nam funkcjonowanie w upale. Dobrze obrazuje to wspomniany już współczynnik g. O ile w standardowym oknie zazwyczaj wynosi on około 50%, to w przypadku okna, w którym zainstalujemy roletę wewnętrzną z półprzepuszczalnego materiału (w zależności od rodzaju materiału) - jego wartość spadnie do ok. 40%. Dla porównania: współczynnik g dla okna z opuszczoną roletą zewnętrzną przybiera wartość jednocyfrową. Zewnętrzne rolety MS więcej niż OKNA, kiedy są odpowiednio wykorzystywane, pozwalają nie tylko przeciwdziałać nagrzewaniu pomieszczeń, ale również pomagają w łatwy sposób je schłodzić. Gdy temperatura spada, na przykład nocą, wystarczy je unieść i pozwolić na przeniknięcie chłodu do wnętrza. Dla tych, którzy nie mają czasu na codzienne odsłanianie i zasłanianie rolet, dobrym wyborem są rolety kompaktowe sterowane radiowo. System ten umożliwia sterowanie roletami za pomocą pilota, a także programowanie ich ruchu, co oznacza maksymalne usprawnienie obsługi.

Więcej na temat rolet na stronie: www.ms.pl