Meble do salonu: półki i regały organizujące przestrzeń salonu. Galeria zdjęć!

2014-10-20 15:39

Jak wybrać meble do salonu? Czy regał albo półki będą nam potrzebne? Tak! Przecież musimy mięć miejsce na książki i ulubione drobiazgi. Regał albo półki, zwłaszcza te niezabudowane na stałe, dają nam wiele ciekawych możliwości aranżacji salonu.

Spis treści

  1. Meble do salonu: regały wolnostojące
  2. Meble do salonu: półki  montowane na ścianie

Meble do salonu, to oprócz sofy i stołu także regały i półki. Są nam potrzebne do przechowywania potrzebnych czy  ulubionych drobiazgów, książek i czasopism. Regały i półki w salonie pozwolą zorganizować go nam w sposób wygodny i przemyślany. Aranżacja salonu na pewno zyska wtedy gdy półki i regały będą oryginalne, na przykład w stylu nowoczesnym, retro lub eko. Są dwie szkoły jak układać książki i drobiazgi na półkach i regałach. Bibliofile wykorzystają każdą wolną przestrzeń na półkach do ułożenia książek, inni lubią zostawić wolne przestrzenie pomiędzy książkami i wypełnić je zdjęciami w ramkach, wazonami, figurkami itp. Ten drugi sposób zagospodarowania półek zgodny jest z zasadami feng shui.

Meble do salonu: regały wolnostojące

Regały wolnostojące dają nam wiele możliwości ciekawej aranżacji salonu. Zarówno w stylu nowoczesnym jak i retro. Regały w stylu nowoczesnym mają idealnie równe podziały, tworząc regularne kwadraty albo wprost przeciwnie -  podziały tworzące różnej wielkości prostokąty. Regały w stylu nowoczesnym są zazwyczaj wykonane z białego mdf – u, rzadziej fornirowane, a czasem z obu tych materiałów. Cechą regałów wolnostojących, którą warto wykorzystywać, jest to, że często nie mają one pleców. Można je wtedy wykorzystywać do dzielenia przestrzeni. Przydaje się to zwłaszcza w mieszkaniach jednopokojowych lub w loftach. Możemy wtedy  regałem optycznie oddzielić sypialnię od salonu, jadalnię od kuchni lub salon od drzwi wejściowych. Ciekawe efekty uzyskamy także stawiając w ten sposób …drabinę. Na szczeblach układamy półki i regał  gotowy. Pomysł zresztą okazał się na tyle ciekawy i często wykorzystywany przez młodzież, że niektórzy producenci podchwycili go i produkują designerskie regały wyraźnie inspirowane drabiną.

Meble do salonu: półki  montowane na ścianie

Półki montowane na ścianie wymagają  od nas trochę wysiłku podczas montażu, ale też są tzw. ruchomościami, które możemy zabrać ze sobą przeprowadzając się lub zmieniać im miejsce w zależności od sytuacji. Ostatnio bardzo modne w aranżacji salonu stały się półki ze skrzyń po owocach lub winie w stylu wielkomiejskiego eko.  Półki w stylu nowoczesnym montowane do ściany to najczęściej głębokie kubiki układane w przeróżnych kombinacjach lub długie proste półki montowane na wspornikach. Jeśli użyjemy wsporników stylizowanych, zwykła półka staje się półką w stylu retro. Czasem wspornikami dla długich prostych półek są wąskie pionowe ścianki wykonane z płyt k-g lub z cegły. Taki system półek w salonie jest niezwykle efektowny, jednak wszelkie zmiany w ich rozmieszczeniu możliwe są tylko podczas remontu. W ten sposób możemy jednak tworzyć okazałe biblioteki. Od jakiegoś czasu pojawił się nowy sposób układania książek. Do tej pory układaliśmy jest zazwyczaj tematycznie, teraz… kolorystycznie. A jeśli regał z tak ułożonymi książkami jest pokaźnej wielkości aranżacja salonu staje się naprawdę wyrafinowana  i nie wymaga już skomplikowanych zabiegów upiększających.