Mam intuicję do wnętrz. Jak urządzić elegancki salon

2011-06-14 13:03

Na pierwszy rzut oka aranżacja salonu jest wyważona. Gdy przyjrzeć się wystrojowi mieszkania bliżej, ujawniają się ukryte emocje. To one sprawiają, że elegancki salon jest niezwykły. Projekt wnętrz właścicielka wykonała sama i podpowiada nam, jak urządzić nowoczesny salon. W aranżacji wnętrza postawiła na klasykę i spokojne kolory mieszkania. Bardzo starannie zostały wybrane wszystkie meble i ozdoby.

Magda Lehmann, ekonomistka, odkąd pamięta, wszystkim wokół urządzała mieszkania, doradzała jak urządzić salon, sypialnię, czy kuchnię. Gdy z wyróżnieniem ukończyła kurs projektowania wnętrz, postanowiła ze swojej pasji uczynić zawód. Raz na jakiś czas, gdy wraz z rodziną zmienia mieszkanie, staje się swoją klientką. Uważa, że projektowanie wnętrz dla siebie to czysta przyjemność. W pełni mogą dojść do głosu jej estetyczne upodobania. Jeśli musi iść na kompromis, to tylko z samą sobą.

Oglądając to mieszkanie przyzwyczajamy się do jasnych barw i wyrafinowanej prostoty aranżacji wnętrz. Nowoczesny salon jest urządzony dość ascetycznie, ale przytulnie. Właścicielka mówi, że jej projektowanie wnętrz jest intuicyjne. Doskonale czuje, co trzeba zrobić, żeby uzyskać pożądany efekt. Uważa, że dobrze urządzone mieszkanie powinno działać na wszystkie zmysły, także dotyku. To dlatego zadbała o zróżnicowanie powierzchni, np. podoba jej się kontrast między mięsistą aksamitnością kanapy a szeleszczącą sztywnością zasłon. Zawsze do aranżacji wnętrz wybiera kolory naturalne, od bieli przez wszystkie odcienie ziemi i drewna.

Aranżacje wnętrz: salon

Salon ma bardzo klarowną kompozycję. Składają się na nią wyraźny podział na strefy (jadalnianą, wypoczynkową i komunikacyjną) oraz proste meble. Zauważ też, że we wnętrzu nie ma żadnych bibelotów, wątpliwych ozdób i przypadkowych przedmiotów. Jesionowa podłoga jest wybielona olejem. Wygląda przepięknie, jak pokryta mgiełką. Wcale się na to nie zanosiło, bo kiedyś była lakierowana i żaden rzemieślnik nie chciał się podjąć olejowania. Mówili: to się nie uda... Jak widać, nie mieli racji. Kanapa ogromna, z szezlongiem. Właścicielka marzyła o takiej, w którą można się zapaść. Sofa jest superwygodna.

W salonie najważniejsze są obrazy, bo to w nich czai się tajemnica. Magda trafiła na nie przypadkiem w galerii NAP w Warszawie, gdzie autorka Ewa Paulska prezentowała swoją pracę dyplomową. Urzekły ją od pierwszego wejrzenia, więc kupiła wszystkie cztery i teraz kwartet pięknych dam w typie hiszpańskim towarzyszy jej rodzinie na co dzień. W salonie zajmują środek najbardziej rzucającej się w oczy ściany mieszkania.

Wszystkie okna sięgają od podłogi do sufitu. Wzdłuż ściany okiennej zamontowano podciąg, w którym ukryty jest duży ekran do projektora kina domowego, a także mocowanie rolet i karnisze. Okazałe zasłony uszyto ze sztywnej tkaniny podbitej podszewką. Są trochę za długie po to, by kaskady materiału efektownie spływały na podłogę.

Jak urządzić salon: duże zmiany małym kosztem

Magda radzi, jak urządzić salon, tanio i pomysłowo. Przede wszystkim gdy znudzi ci się wystrój wnętrz, możesz go zmienić za pomocą tkanin. Kup nowe poduszki i zasłony - już w pokoju będzie inaczej. Niekoniecznie musisz od razu oddawać kanapę i fotele do tapicera (to sporo kosztuje), przykryj meble np. narzutą lub ubierz w pokrowce. W żadnym wypadku nie dekoruj wnętrza jednym rodzajem tkaniny. Dla ostrożnych są tzw. koordynaty, czyli gotowe zestawy producenckie (różne wzory w tej samej gamie kolorystycznej). Jeśli dobrze radzisz sobie z kolorami, śmiało komponuj rozmaite wzory, barwy i faktury we wnętrzu - by jednak osiągnąć wrażenie harmonii, powinny mieć wspólną nutę. Zmień akcenty we wnętrzu, przyklejając wzorzystą albo kontrastową tapetę na jednej ze ścian (powinna przyciągać uwagę). Kontakt do projektantki: www.madzik.waw.pl

Kolory wnętrza

Marzenie o przestronnym, rozświetlonym wnętrzu udało się jej zrealizować dzięki przebudowie mieszkania. Wyburzenie ściany nie tylko powiększyło salon, ale spowodowało też doświetlenie przedpokoju. Ściany i zasłony są białe, podłogi wybielone, kanapa jasnobeżowa. Dla równowagi - mocniejsze akcenty w postaci ciemnych drzwi i rudej cegły, które ożywiają pokój. Zawsze do aranżacji wnętrz wybiera barwy naturalne, od bieli przez wszystkie odcienie ziemi i drewna. Jaskrawe kolory dopuszcza jedynie w detalu, np. w formie ciętych kwiatów, poduszki albo podkładki pod talerz. Przez cały rok stół w jadalni zdobi żółty lub czerwony bukiet. Ciekawe rzeczy dzieją się wokół stołu. Zestawienie mebli w zupełnie różnych stylach dało doskonały efekt. Klasyczny stół na toczonych nogach wyraźnie polubił prowokacyjnie nowoczesne krzesła z białego plastiku, a przedwojenny fotel z ciemnego drewna w ich towarzystwie wygląda wręcz
orientalnie.