Kominek w salonie i miejsce na drewno: organizujemy strefę wokół ognia

2014-09-23 11:40 Anna Rychlewicz

Kominek w salonie to nie tylko element mający na celu dogrzanie wnętrza, ale przede wszystkim jego dekoracja. Ważną kwestią jest też miejsce na drewno w pokoju? Na efektywność kominkowej części salonu składa się konkretny model kominka oraz zaaranżowanie całej strefy wokół ognia. Ta, najczęściej obejmuje także miejsce do przechowywania drewna kominkowego. Podpowiadamy gdzie trzymać drewno, by stało się ono jednocześnie wyjątkową ozdobą wnętrza pokoju dziennego!

Jesienne wieczory zbliżają się wielkimi krokami. Ciepłe wieczory spędzane na tarasie z lampką wina pozostały już tylko wspomnieniem. Zapomniane, nieco zaniedbane kominki, powracają do łask. Czas więc zająć się aranżacją strefy wokół ognia i dopiąć wszystko co z nią związane na ostatni guzik. Jedną z kwestii, o której warto pomyśleć jest zaplanowanie miejsce do przechowywania drewna do kominka. Miejsce na drewno w pokoju może być też ciekawą dekoracją wnętrza.

Aranżacja strefy wokół kominka: miejsce na drewno kominkowe

Dobrze zaplanowana strefa wokół ognia to nie lada sztuka. Większości z nas wydaje się, że najtrudniejszy jest wybór odpowiedniego modelu kominka. Tak naprawdę, sam kominek to dopiero połowa sukcesu. Drugą połową jest miejsce na drewno kominkowe w pokoju dziennym. Tutaj jednak nasze możliwości są absolutnie nieograniczone. Pamiętajmy, że pomysłowo zaaranżowane miejsce na drewno może okazać się prawdziwą dekoracją wnętrza. Jednym z najpopularniejszych miejsc do przechowywania drewna kominkowego jest wnęka będąca dopełnieniem samego kominka. Pełni ona nie tylko funkcję użyteczną, ale także dekoracyjną. Ciekawy efekt uzyskamy także układając drewno w pomysłowe stosy. Pamiętajmy także, że najprostsze rozwiązanie mogą okazać się najlepsze. Równo przycięte bale i efektownie ułożone będą prezentować się niezwykle dekoracyjnie w pokoju. Zmienna ilość drewna kominkowego sprawi, że krajobraz wokół strefy ognia będzie się nieustannie zmieniał.

Kominek w salonie: gdzie trzymać drewno?

Aranżacja miejsca do przechowywania drewna często jest uzależniona także od lokalizacji kominka. Jeśli ten zaplanujemy blisko narożnika pokoju dziennego, ale nie w samym kącie, wówczas pomiędzy nim, a ścianą salonu pozostaje funkcjonalna wnęka, którą z powodzeniem możemy wykorzystać jako miejsce na drewno. Tradycyjnym rozwiązaniem jest także trzymanie drewna kominkowego bezpośrednio pod paleniskiem. Bardzo często modele kominków wyposażone są właśnie w taką wnękę, która umożliwia jednoczesne podsuszanie drewna. Ciekawym i niezwykle estetycznym pomysłem na kominek w salonie jest także zaplanowanie miejsca na drewno zarówno we wnęce pod kominkiem, jak i po obu jego stronach. Takie rozplanowanie miejsc na drewno sprawdzi się jednak w przestronnych wnętrzach i w przypadku kominków o bardziej masywnych bryłach.

Zalety przechowywania drewna kominkowego w salonie

Miejsce do przechowywania drewna w salonie nie jest koniecznością. Jest ono jednak niezwykle funkcjonalnym rozwiązaniem, a pomysłowo zaplanowane może okazać się oryginalną dekoracją wnętrza. Miejsce na drewno wokół kominka pełni przede wszystkim funkcję techniczną. Pamiętajmy, że drewno do rozpalenia w kominku powinno być odpowiednio przygotowane. Musi ono zawierać około 15% wody, przy czym drewno od razu po ścięciu liczy sobie ok. 70% wilgotności. Jeśli skład drewna znajduje się na zewnątrz, jego rozpalenie od razu po przyniesieniu może okazać się trudne. W takiej sytuacji wybawieniem jest podręczny skład drewna w salonie, blisko kominka, który pozwala na właściwe podsuszenie materiału opałowego.