Kolorowa aranżacja salonu: jak mieszać style w wnętrzach

2013-09-30 14:29

W aranżacji salonu wyraźnie widać fascynacja przedwojenną historią dzielnicy oraz współczesnym designem. Salon w mieszkaniu projektantki wnętrz i jej męża, dziennikarza, jest przytulny i ciekawie urzadzony.

Spis treści

  1. Aranżacja salonu: wszystko się może zdarzyć
  2. Aranżacja salonu: Swoboda łączenia

Aranżacja salonu jest mieszanką styli, które doskonale ze sobą współgrają. Okna największego i najbardziej reprezentacyjnego pomieszczenia – pokoju dziennego – wychodziły wprost na ściany mocno podupadłych kamienic, zaś z kuchni i sypialni widać było wspaniały starodrzew i podświetloną o zmierzchu bazylikę przy Kawęczyńskiej. Trzeba było zmienić plan prawie 50-metrowego mieszkania – Maciej wspomina mankamenty. Krystyna, projektantka wnętrz, podjęła się działań radykalnych. Ściany działowe zaczęły znikać, a pomieszczenia pozamieniały się rolami: sypialnia rozrosła się do rozmiarów salonu, łazienkę przeniesiono w miejsce kuchni, dzięki czemu zyskała okno, zaś tę ostatnią połączono z pokojem dziennym. Przedpokój stracił rację bytu – Krystyna i Maciej zapraszają na nalewkę własnej produkcji bez stanów pośrednich – wprost do salonu.

Aranżacja salonu: wszystko się może zdarzyć

w arażacji salonu spotkaniu różnych materiałów, faktur i stylów patronuje przeskalowana lampa Artemide Tolomeo. Zastąpiła ona żyrandol na środku pokoju – właściciele zrezygnowali z centralnie rozplanowanego oświetlenia na rzecz indywidualnie i ergonomicznie rozmieszczonych punktów świetlnych. Nad zmianami i wprowadzaniem modnych propozycji do wnętrz czuwało zawodowe oko pani domu. Modny design to ażurowa stal i ciepłe drewno – wszystko w idealnej harmonii. Utrzymanie dyscypliny przypadło surowym meblom i współczesnej grafice (technika mieszana, rysunek i farba). 

- Chcieliśmy, by ściany były spokojnym tłem dla dodatków i mebli w naszych ulubionych, wyrazistych kolorach – mówią właściciele mieszkania. Paleta była oczywista. W pokoju dziennym na dużych jednolitych tłach – ciemnoszarych ścianach i jasnej zabudowie firmy Black Red White – przyciągają uwagę dodatki w zdecydowanych kolorach. - Po zmianach kuchnia stała się aneksem pokoju. Chcieliśmy, by miała jak najmniej kuchenny charakter - Krystyna i Maciej szybko wprowadzili w życie plan stylistycznego połączenia obu pomieszczeń. Kształt szafek kuchennych nawiązuje do ażurowego regału, podobnie jak szklana tafla nad blatem i obecność stalowych elementów.

Aranżacja salonu: Swoboda łączenia

Stół z dębiny (tak jak wykonana z litego drewna i postarzana posadzka Chapel w pokoju dziennym) wraz z krzesłami (kolor nowej tapicerki podporządkowano naczelnej zasadzie soczystości) sąsiaduje z regałem na butelki wina, który powstał z odpadów po ułożeniu desek podłogowych. Właściciele z niewymuszoną lekkością zestawiają w aranżacji salonu przedmioty z duszą, jak stolik art déco, z nowoczesnym designem lampy, solidność dębowej podłogi z lekkimi szklanymi regałami i półkami w salonie. Ściana w kuchni nawiązuje do ceglanych praskich kamienic widocznych z okien.

Nasi Partnerzy polecają