Jak wydzielić strefy w salonie do pracy, rozrywki i relaksu? Kreatywne rozwiązania na gotowych przykładach

2024-04-24 13:33

Chociaż według danych GUSu każdy statystyczny Polak mieszka na 31 m kw., wcale nie oznacza to, że czteroosobowa rodzina ma do dyspozycji 120 m lokum! Wręcz przeciwnie. Polaków stać na coraz mniejsze mieszkania, bo ich ceny ciągle rosną. Właśnie dlatego do ich aranżacji trzeba podchodzić sprytnie, dzieląc je na strefy. Przeczytaj, jak wydzielić strefy w salonie!

Spis treści

 1. Jak wydzielić strefy w salonie do pracy, rozrywki i relaksu? Przemyśl swoje potrzeby!
 2. Jak wydzielić strefy w salonie?
 3. Jak oddzielić strefy w pokoju?
 4. Jak wydzielić kuchnię w salonie?
 5. Jak wydzielić biuro w salonie?
 6. Jak wydzielić jadalnię w salonie?
 7. Jak wydzielić strefy w salonie? Zdjęcia

Jak wydzielić strefy w salonie do pracy, rozrywki i relaksu? Przemyśl swoje potrzeby!

Jeszcze 20 - 30 lat temu mieszkania w bloku były przestrzenią ściśle ograniczoną przez ściany. Teraz trendy się zmieniły i zamiast dzielić, łączymy. Próżno szukać projektów, gdzie kuchnia stanowi osobne pomieszczenie. 

Duża strefa dzienna nawet w małym mieszkaniu daje wrażenie przestronności, pełniąc funkcję kuchni, jadalni, salonu, a czasami jeszcze biura czy sypialni! Jak więc wydzielić w niej różne strefy: do pracy, rozrywki i relaksu?

Odpowiadając na to pytanie, trzeba przyjrzeć się własnym potrzebom i w przypadku niewielkiego metrażu czasem z czegoś zrezygnować na korzyść czegoś. 

Jeśli na ogół ty i twoja rodzina jecie posiłki na kanapie przed telewizorem i nie macie zamiaru zmienić tego nawyku, a poza tym rzadko przyjmujecie gości, może wcale nie potrzebujecie dużego rozkładanego stołu w części jadalnej? Możecie z niego całkiem zrezygnować albo postawić na niewielki stolik.

Jeśli z kolei sporadycznie gotujesz, duża kuchnia będzie zbędna. Wystarczy ci aneks kuchenny, który zdecydowanie zajmie mniej miejsca, a jednocześnie spełni swoją funkcję.

Jak wydzielić strefy w salonie?

Organizacja przestrzeni w taki sposób, aby realizowała różne potrzeby, może być wyzwaniem, ale jeśli będzie dobrze przemyślana, pozwoli na wykorzystanie potencjału danego pomieszczenia w maksymalny sposób. Wydzielając strefy w salonie, na ogół nie stawiamy ścian na stałe. Tworzymy umowne granice — czy to za pomocą podłogi, czy oświetlenia, unikając przy tym wrażenia chaosu. Wszystko powinno mieć swoje miejsce!

Dobrym pomysłem, by oddzielić jedną strefę od drugiej, jest zastosowanie kolorowego akcentu albo zabawa odcieniami jednej barwy. Wizualne rozróżnienie będzie widoczne gołym okiem, a jednocześnie nie będzie jednej konkretnej linii podziału, a o to przecież chodzi — zachowanie przestronności.

Apartament w stylu art déco
Autor: Projekt: pracownia Tissu: Agnieszka Zaremba i Magdalena Kostrzewa-Świątek

Jak oddzielić strefy w pokoju?

Jeśli masz potrzebę, by w pokoju oddzielić jedną strefę od drugiej w bardziej radykalny sposób, możesz zrobić np. za pomocą:

 • ażurowej ścianki z MDFu
 • lameli — mogą być ułożone gęsto albo dosyć szeroko
 • szklanej ścianki działowej, gotową kupisz np. w JYSKu
 • parawanu dekoracyjnego ze szkła — są robione na zamówienie
 • składanego parawanu — to idealne rozwiązanie, gdy potrzebujesz nieco prywatności, ale nie przez cały dzień
 • dwustronnego regału — dekoracje, jakie na nim poukładasz, staną się jednocześnie przesłoną. Przepływ światła będzie zachowany, a podział między strefami nie będzie tak kategoryczny jak tradycyjna ściana
 • przeszklonych drzwi przesuwnych albo wsuwanych w ścianę — to jedno z najlepszych rozwiązań, by np. oddzielić salon od kuchni — ty decydujesz, kiedy chcesz zachować podział, a kiedy z niego zrezygnować

Jak wydzielić kuchnię w salonie?

Jak wydzielić kuchnię w salonie? Za pomocą podłogi

Kuchnia, która jest częścią strefy dziennej, może być oddzielona wizualnie od salonu za pomocą podłogi. Do takiego rozwiązania najczęściej uciekają się architekci: na całej powierzchni stosują np. parkiet lub panele winylowe, a w kuchni płytki. 

Jeśli nie chcesz, by przejście między strefami gwałtownie się odcinało, nie wybieraj płytek do kuchni, które będą mocno kontrastować z kolorem drewna, lub ułóż je w ten sposób, by płynnie przechodziły w salon. Ciekawym rozwiązaniem jest np. położenie płytek w kształcie heksagonów, które wcinają się w deski. 

Jak wydzielić kuchnię w salonie? Za pomocą wyspy! Jeśli twoje mieszkanie ma większy metraż, umowną granicą między jedną a drugą strefą może być właśnie wyspa kuchenna lub stół pełniący funkcję jadalni. 

Jak wydzielić kuchnię w salonie? Za pomocą wypoczynku

Innym pomysłem na oddzielenie kuchni od salonu jest utworzenie granicy za pomocą wypoczynku. Wystarczy odwrócić go do kuchni plecami. 

Jak wydzielić kuchnię w salonie? Ukryj ją w meblach!

Producenci mebli, wychodząc naprzeciw oczekiwaniom klientów, mają w swojej ofercie ukryte kuchnie. Te, kiedy są nieużywane, stapiają się ze ścianą. W momencie, kiedy chcesz ich użyć, w kilka sekund masz dostęp do wszystkich sprzętów. To idealne rozwiązanie, by utrzymać bardziej elegancki charakter salonu.

Jak wydzielić kuchnię w salonie? Za pomocą szklanej ścianki

By nieco “drastyczniej” odciąć kuchnię od salonu, można na wyspie zastosować specjalne panele, np. z ryflowanego szkła. Będą stanowić ciekawą ozdobę, a przy okazji przysłonią kuchenny bałagan, który często pojawia się w tej strefie podczas wizyty gości.

Niekiedy między kuchnią i salonem stawia się jeszcze wąską ściankę (np. z lameli), która pełni funkcję ściany telewizyjnej. W ten sposób kuchnia nie zostaje całkowicie oddzielona, ale w dyskretny sposób przysłonięta.

Eleganckie przytulne mieszkanie w beżach.
Autor: Zdjęcia i stylizacja: Marta Behling/Pion Poziom Projekt wnętrza: Karina Maksimczuk/Makao Home.

Jak oddzielić salon od kuchni?

Strefę wypoczynku w salonie najłatwiej wyznaczyć za pomocą dywanu. Na drewnianej podłodze stanie się wyspą, na której stanie wypoczynek. Chociaż drewno jest ciepłe, miękki materiał pod stopami to wyższy poziom komfortu. Pamiętaj również, by zadbać o odpowiednie oświetlenie tej strefy!

Jak wydzielić biuro w salonie?

Jeśli nie chcesz czuć się, jakbyś mieszkał w biurze, nie pracuj z kanapy. Musisz mieć miejsce, które będzie tylko i wyłącznie do pracy. Zamykając komputer i wstając od biurka, zostawisz pracę za sobą i udasz się do strefy relaksu.

Niekiedy mały metraż mieszkania nie pozostawia dużego pola do popisu na wydzielenie biura w salonie ani nawet postawienie biurka. Rozwiązaniem może być sekretarzyk, który po otworzeniu zapewni ci miejsce do pracy. Świetnym pomysłem są też eleganckie meblościanki, które posiadają ukryte biurko. 

Jak wydzielić biuro w salonie?
Autor: Hanna Pietras, Aleksandra Pluta, zdjęcia i stylizacja: Follow The Flow Studio

Jak wydzielić jadalnię w salonie?

Jadalnia powinna znajdować się w niewielkiej odległości od kuchni. Niekiedy salon od kuchni oddziela się za pomocą wyspy, taką granicą może być także jadalnia. Pomiędzy tymi dwoma strefami wystarczy umieścić stół. Na etapie projektowania mieszkania warto znaleźć mu stałe miejsce, tak aby ta strefa miała swoje własne oświetlenie.

Jak wydzielić strefy w salonie? Zdjęcia

PRZECZYTAJ RÓWNIEŻ: 16 pomysłów, jak wypełnić puste ściany. Co powiesić na ścianie zamiast obrazu?

W salonie podłóg drewnianych - 5 produktów w 5 minut!

QUIZ. Jaki to styl wystroju wnętrz? Rozpoznasz?

Pytanie 1 z 15
Jaki styl przedstawia zdjęcie?
styl rustykalny