Jak urządzić biuro domowe w klimacie dalekim od korporacyjnych schematów? Tak zaprojektujesz przyjazne miejsce do pracy

2023-07-21 14:06

Calle, deadline’y, taski… praca zdalna wymaga reorganizacji życia domowego. Jak zapewnić komfort osobie pracującej, i pozostałym domownikom? Tworząc przyjazne, ergonomiczne, i - w miarę możliwości - zaciszne biuro domowe. Zobacz, jak urządzić miejsce do pracy zdalnej w klimacie dalekim od korporacyjnych schematów.

Urządzając domowe biuro, zacznijmy przede wszystkim od funkcjonalności. Skonkretyzujmy własne potrzeby. Ustalmy np., jak duży powinien być blat – jedynie na laptop, czy na dwa, trzy komputery? Ile czasu będziemy spędzać w naszym biurze? Od tego zależy wielkość aneksu, rozmieszczenie sprzętów, wybór właściwego miejsca i mebli.

Ważne są też upodobania. Niektórzy pracując, lubią mieć przed sobą ładny widok za oknem, mile kojarzące się zdjęcia, przedmioty. Innych one rozpraszają. Co do kolorów na ścianach – polecamy stonowane, odprężające (np. zielenie) czy neutralne szarości i biele.

Biuro domowe
Autor: serwis prasowy westwingnow.pl

Do czytania, pisania i stanowisk komputerowych optymalne oświetlenie to 500 luxów – o temperaturze barwnej zbliżonej do światła dziennego, tj. 4000-4500 kelwinów lub więcej (czyli neutralnej lub zimnej) i wysokim odwzorowaniu kolorów (minimum 80 Ra). Strumień światła powinien padać na klawiaturę lub blat z góry – ok. 30 cm od wzroku użytkownika.

W miejscu do pracy przydatne jest podświetlenie ściany za ekranem dla zmniejszenia kontrastu. Najlepiej sprawdzą się tu lampy biurkowe lub ścienne z długim wysięgnikiem, regulacją wysokości i obrotu klosza oraz ściemniaczem.

Przeczytaj również: Istnieje spora szansa, że pracujesz przy źle ustawionym biurku. Zobacz, jak zrobić to prawidłowo

Biuro domowe
Autor: serwis prasowy marki VOX Na zdj. biurko Creative, z rynną na listwę zasilającą, płyta laminowana i lite drewno, 135,5x67,5x78 cm, 1799 zł, vox.pl

Zobacz: 13 pomysłów na aranżację biura w domu

Bałagan na biurku to bałagan w głowie. Zacznijmy więc od uporządkowania przestrzeni w „home office”. Gdy pracujemy przy komputerze, wiszące kable włóżmy w plastikową rynnę, najlepiej w kolorze ściany, albo wybierzmy sprzęt bezprzewodowy.

Jeśli zawód wymaga dużej ekspresji i kreatywności, notatki czy zdjęcia warto umieścić na tablicy na ścianie. Zawsze będzie można do nich wrócić, zmienić je. Zadbajmy, by nie utonąć w stercie przypadkowych kartek z zapiskami. Pozwólmy też sobie na odrobinę prywaty. Kwiaty, zdjęcia rodziny, muzyka w tle pozytywnie podziałają na nasze myśli, pozwolą na chwilę relaksu.

Biuro w domu
Autor: serwis prasowy marki Sharps, sharps.co.uk Na zdj. zabudowa marki Sharps, sharps.co.uk
Podziel się opinią
Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE