Co symbolizuje zając wielkanocny?

Skąd się wziął tak popularny dziś świąteczny zając wielkanocny? Choć po dziś dzień trudno o jednoznaczną odpowiedź, wielkanocny zajączek to niezaprzeczalnie jeden z bardziej charakterystycznych (obok baranka i kurczaczka) motywów kojarzonych ze świętami wielkanocnymi.

Niektóre teorie na temat pochodzenia zająca wielkanocnego sięgają do mitologii. Z głową zająca przedstawiano np. egipskiego boga Ozyrysa (który zmartwychwstał!). Z kolei anglosaska bogini wiosny Ēostre w zającu miała swoje ulubione zwierzę.

W dawnych cywilizacjach zając był też symbolem płodności i urodzaju, co naturalnie skojarzono z budzącą się do życia przyrodą na wiosnę. W niektórych zakątkach Polski utrwalił się również zwyczaj zaczerpnięty z tradycji niemieckiej. Tak zwany „zajączek”, popularny szczególnie w Wielkopolsce i na Śląsku, polega na tym, że po śniadaniu wielkanocnym domownicy (głównie dzieci) udają się na poszukiwanie ukrytych w całym domu i na podwórku drobnych prezentów oraz łakoci.

..  Stroiki wielkanocne – pomysły DIY z WIDEO poradnikami >>>

Jak uszyć zająca wielkanocnego krok po kroku?

Jeśli znudziły ci się identyczne w każdym sklepie i markecie świąteczne dekoracje, postaw na kreatywność i własne umiejętności. Jak uszyć zająca wielkanocnego, podpowiada nam Joanna i jej pracownia misiów: www.szmacianemisie.com. Aby urozmaicić dom własnoręcznymi dekoracjami, sprawdź, jak w kilku krokach wykonać wielkanocnego zająca – z ulubionych materiałów i w dowolnej kolorystyce. Dzięki temu będzie idealnie pasował do wystroju!

Jak uszyć zająca wielkanocnego KROK PO KROKU >>>