Chcesz mieć dobrze urządzony salon? Zainspiruj się naszym poradnikiem

2023-06-14 16:13

Już wkrótce twój pokój dzienny wyglądać będzie wzorcowo. Na miarę potrzeb, zgodnie z najnowszymi trendami, przytulnie. Nie możesz się doczekać? Zapraszamy po inspiracje do naszego poradnika remontowego.

Salon
Autor: serwis prasowy marki Gala Collezione Na zdj. sofa Nicea, Gala Collezione

Spis treści

  1. Od czego zacząć metamorfozę?
  2. Malowanie
  3. Tapety, czyli wzór z rolki
  4. Podłoga – solidna podstawa
  5. Drzwi prawe czy lewe?
  6. Grzejnik. Odświeżyć czy kupić nowy?
  7. Meble i dekoracje

Od czego zacząć metamorfozę?

Zadaj sobie dwa pytania. „Co irytuje mnie w obecnym salonie?” Kolor ścian, lampa w złym miejscu, nierówna podłoga. „Co mi się marzy?” Duża sofa, więcej światła, brak wiszących kabli... Przenieś to na papier. Zmierz wnętrze, by poznać powierzchnię ścian i podłogi, sprawdzić maksymalny rozmiar sofy, regału. Skonsultuj projekt z fachowcem od remontu lub projektantem wnętrz.

Przygotuj plan działania. Zacznij od przeróbek budowlanych. Potem nowa podłoga, malowanie, meblowanie, dekorowanie. Nie bój się większych zmian. Jeśli zabudowę ściany czy postawienie zestawu wypoczynkowego uniemożliwiają stary kaloryfer lub podwójne drzwi, przenieś je albo wybierz inne możliwości: płaski grzejnik ścienny lub kanałowy (w posadzce), przesuwne drzwi ze skrzydłami chowanymi w ścianie itp. Dopasuj instalację elektryczną do projektu salonu. Dobrze się zastanów, gdzie umieścisz telewizor, stół, kącik do czytania. Zaplanuj przy nich odpowiednie podłączenia elektryczne oraz gniazda.

Malowanie

Wybór białej farby na ścianę jest jak najbardziej słuszny, jeśli chcesz rozjaśnić, optycznie powiększyć salon. Białe drzwi i stolarka okienna, jasne zasłony spotęgują ten efekt. Nawet rozłożysta sofa będzie wydawać się lżejsza, jeśli dopasujesz ją barwą do ścian.

Metamorfoza salonu
Autor: serwis prasowy marki Adriana Furniture

W przestronnym słonecznym pokoju możesz śmiało sięgnąć po farbę w ciemniejszym odcieniu. Pamiętaj tylko, że im żywszy kolor, tym bardziej widoczne mankamenty ściany, łatwiej o smugi podczas malowania. Otrzymanie perfekcyjnego efektu ułatwi uprzednie wygładzenie ściany (packą z materiałem ściernym), ewentualne użycie farby podkładowej. Malowanie, najlepiej wałkiem z długą rączką, rozpocznij od okna lub drzwi (ślizgające się po ścianach promienie słoneczne ukryją ewentualne nierówności).

Metamorfoza salonu
Autor: serwis prasowy marki Dulux Na zdj. ściany pomalowane farbami Szykowny Turkus i Efektowny Brąz Dulux EasyCare.

Tapety, czyli wzór z rolki

Tapeta z wzorzystym motywem ukryje nierówności ściany, doda wnętrzu dynamiki. Naklejając ją, należy pilnować, by na tej samej wysokości znalazły się identyczne elementy.

Tapeta w salonie
Autor: serwis prasowy Leroy Merlin Na zdj. tapeta panoramiczna Metropolitain Stories 382681, 280x159 cm, leroymerlin.pl.
Tapeta w salonie
Autor: serwis prasowy marki Sian Elin Na zdj. tapeta Etoile marki Sian Elin, podkład flizelinowy, powtarzalność: 52 cm, rolka 0,52x10 m.

Podłoga – solidna podstawa

Wybór materiału. Z uwagi na reprezentacyjny charakter salonu oraz częste użytkowanie tego pomieszczenia, warto zdecydować się na posadzkę z twardszych gatunków drewna, np. merbau, bambus, dąb, klon kanadyjski. Nie bez znaczenia jest też grubość desek, zwłaszcza gdy zamierzasz je w przyszłości cyklinować. Im grubiej, tym lepiej. Wymieniasz podłogę tylko w salonie? Dopasuj jej wysokość do posadzki w sąsiadującym wnętrzu.

Sposób montażu. Szybszy i tańszy jest montaż bezklejowy, tzw. pływający lub na pióro-wpust. (Przed zakupem desek upewnij się, że nadają się do takiego montażu). Przyklejanie desek do podłogi zajmuje więcej czasu i wymaga fachowej ręki, ale gwarantuje też stabilniejszy efekt niż w przy montażu bezklejowego, umożliwia późniejsze cyklinowanie posadzki. W obu przypadkach, podczas montażu, należy pamiętać o pozostawieniu przy ścianach szczeliny dylatacyjnej (eliminującej skutki naprężenia drewna), którą przykryjesz listwą przypodłogową.

Podłoga drewniana w salonie
Autor: serwis prasowy marki Castorama

Warstwa dekoracyjna paneli laminowanych może wiernie odwzorowywać naturalne drewno – jego słoje, sęki, szorstką fakturę, a także deski szerokie (dyle) i wąskie deszczułki. Aby podłoga lepiej się prezentowała, warto ułożyć panele prostopadle do okna (tak, by wpadające do wnętrza światło dzienne biegło wzdłuż desek, a nie zatrzymywało się na ich krawędziach).

Panele pdołogowe
Autor: serwis prasowy marki Quick-Step Na zdj. panele wodoodporne IMU1856 Impressive Ultra, Dąb Spokojny, Quick-Step.

Drzwi prawe czy lewe?

– To pytanie, które na pewno usłyszysz, kupując drzwi. Aby na nie odpo-wiedzieć, wyobraź sobie, że stoisz przed drzwiami otwieranymi w twoją stronę. Zawiasy po lewej oznaczają drzwi lewe, po prawej – prawe. Montuj drzwi po pomalowaniu ścian i położeniu posadzki.

Drzwi wewnętrzne
Autor: serwis prasowy marki Erkado Na zdj. drzwi Epimedium 6, Erkado.

Grzejnik. Odświeżyć czy kupić nowy?

Szybkie malowanie. Jeśli znudził ci się obecny kaloryfer, możesz nadać mu ciekawszy kolor, dopasować do barwy podłogi, ściany, mebli lub dekoracji. Zeszlifuj poprzednią war-stwę farby, oczyść powierzchnię, pokryj nową farbą do metalu.

Wymiana. Grzejnik nieatrakcyjny, za bardzo odstający od ściany, przeszkadzający w meblowaniu pokoju, warto wymie-nić na nowocześniejszy, cieńszy lub węższy. Ponieważ insta-lacja grzewcza jest częścią wspólną budynku, upewnij się naj-pierw u administratora, czy nie ma przeciwwskazań do takich działań. Dobierz grzejnik pod kątem przyłączeń (dolne lub boczne) oraz parametrów (wymaganej mocy grzewczej).

Grzejnik do salonu
Autor: serwis prasowy marki Luxrad Na zdj. grezjnik Niagara marki Luxrad.
Czy można zamontować grzejnik kanałowy w mieszkaniu?
Grzejnik kanałowy

Autor: serwis prasowy allegro.pl

Ze strony producentów brak jest przeciwwskazań do montażu takich grzejników w mieszkaniach i apartamentach. Głównym wymogiem do spełnienia jest głębokość posadzki, w której zamontujemy kanał grzejnika. W zależności od modelu oraz producenta potrzebujemy zazwyczaj 8–14 cm głębokości. Jeśli wybieramy grzejnik kanałowy z kilkubiegowym wentylatorem (ułatwia sterowanie dynamiką grzania), w ramach przygotowań instalacji należy pamiętać o doprowadzeniu napięcia sieciowego do transformatora zasilającego wentylator.

Meble i dekoracje

Strefy w salonie. Aby pomieszczenie było funkcjonalne, warto podzielić je na części (nawet nieduże), z konkretnym przeznaczeniem. Wydziel strefę wypoczynkową (z sofą i stolikiem kawowym), stołową i telewizyjną. Pomiędzy nimi wyznacz wygodne, co najmniej metrowe przejścia. Znajdź też miejsce do przechowywania (w małym salonie funkcje schowków może przejąć też sofa, puf, regał RTV). Nie ustawiaj wysokich i ciężkich mebli na wprost drzwi wejściowych, bo przytłoczą wnętrze.

Dla lubiących zmiany. Urządzając salon meblami łatwymi do przesuwania, chowanymi jeden w drugi, składanymi czy modułowymi, zyskasz więcej możliwości aranżacyjnych.

Wokół telewizora. Kącik telewidza warto umieścić bokiem do okna, a jeszcze lepiej z dala od niego, by promienie słoneczne nie padały na ekran. Wiszący telewizor możesz umieścić na specjalnym panelu, który ukryje kable.

Salon
Autor: serwis prasowy hornbach.de
Telewizor w salonie
Autor: Dobre Światło Projekt wnętrza: Balicka Design.