Szafirowe kwiatki idealne do wiosennych dekoracji domu: szafirki w doniczkach

Szafirki to delikatne, urocze rośliny cebulowe kwitnące wiosną w ogrodach. Te szafirowe piękności uprawiane są także w doniczkach. I właśnie je – obok bukiecików z ciętych szafirków – można wykorzystać do tworzenia wesołych wiosennych dekoracji domu.

Szafirki w metalowej misie
Szafirki w wielkanocnej dekoracji
Szafirki na wielkanocnym stole
Białe szafirki
Szafirki z krokusami

Szafirowe kwiatki zebrane w gęste grona osadzone na krótkich łodyżkach to kwiatostany szafirków, które pojawiają się w ogrodach wiosną – nawet już w marcu. Aby rośliny zakwitły w tym okresie, ich cebulki trzeba posadzić do gruntu jesienią.

W ogrodzie szafirki najlepiej sadzić grupami – wtedy stworzą atrakcyjne zagęszczone kępy z licznymi kwiatami: najczęściej szafirowymi, ale także różowymi czy białymi. Te wiosenne kwiaty nadają się na obwódki rabat bylinowych i przy ścieżkach, a także jako dekoracja ogródków skalnych. Można je też sadzić na trawnikach Na rabatach szafirki doskonale komponują się z innymi roślinami cebulowymi kwitnącymi wiosną, takimi jak narcyzy czy tulipany, ale także z niskimi bylinami. Najładniej prezentują się w połączeniu z roślinami kwitnącymi na żółto. Dodatkową zaletą szafirków jest przyjemny delikatny zapach kwiatów.

>>Przeczytaj też: Wiosenne dekoracje mieszkania: 12 pomysłów na ciekawe dekoracje do wnętrz

Szafirki w doniczkach do wiosennych dekoracji

Szafirki, jak wiele innych roślin cebulowych, znakomicie nadają się do uprawy w doniczkach. Pod koniec zimy i wczesną wiosną w kwiaciarniach i sklepach oferujących rośliny kupić można doniczkowe szafirki, najczęściej ciemnoniebieskie, rzadziej białe. Możemy je wykorzystać do zrobienia ciekawych wiosennych dekoracji, którymi ozdobimy nasze wnętrza, balkony czy tarasy.

Oto kilka propozycji prostych do wykonania, delikatnych i radosnych wiosennych dekoracji z szafirkami w roli gównej:

  • Już kilka posadzonych w doniczce szafirków pozwoli stworzyć niewielki, ale uroczy wiosenny ogródek - wystarczy wstawić doniczkę do ozdobnej osłonki, wiklinowego koszyczka albo dekoracyjnej misy.
  • Zamiast w tradycyjnych doniczkach, szafirki można posadzić w szklanych przezroczystych wazonach.
  • Pojedyncze szafirki posadzone w skorupkach jajek albo kieliszkach do jajek to pomysł na niebanalną dekorację wielkanocnego stołu.
  • Z ciętych szafirków można zrobić urocze pachnące bukieciki, idealne do wiosennej dekoracji domu.

Szafirki doskonale prezentują się nie tylko w kompozycjach jednogatunkowych, ale tak że w połączeniu z innymi roślinami kwitnącymi wiosną, a w szczególności z prymulkami, niskimi tulipanami, bratkami, stokrotkami i narcyzami. Warto wybrać się do kwiaciarni albo marketu i kupić kilka doniczek z kwiatami (wybierajmy te egzemplarze, u których nie wszystkie kwiaty są jeszcze rozwinięte - wtedy dłużej będą zdobiły nasze wnętrza).

>>Nie przegap: Hiacynty w domu. Wiosenne kwiaty do dekoracji wnętrz

 

 

 Wiosenna kompozycja

Szafirki, bratki i stokrotki w wiklinowym koszu stworzyły sympatyczną wiosenną dekorację

Fot. GettyImages

Co zrobić z szafirkami po przekwitnięciu?

Kiedy szafirki przekwitną nie są już tak atrakcyjne. Ale nie trzeba ich wyrzucać! Usuńmy przekwitłe kwiatostany i nadal podlewajmy rośliny, aż do czasu gdy ich liście zaczną żółknąć. Po jakimś czasie część nadziemna zaschnie. Wtedy należy cebulki wyjąć z ziemi, oczyścić je, włożyć do ażurowych skrzyneczek i zasypać torfem. Tak przygotowane możemy przechować w suchym miejscu (np. piwnicy) do września, kiedy cebulki można posadzić w ogrodzie albo w nowych doniczkach.

Przeczytaj też: Narcyzy w doniczkach – wiosenne kwiaty we wnętrzach

Ocena: 0
Tekst: Magdalena Michalak Zdjęcia: GettyImages

POLECANE ARTYKUŁY