Aranżujemy strefę do pracy i nauki w domu. 11 inspirujących przykładów

2023-01-11 11:29

Od stolika w salonie czy biureczka w sypialni po osobny gabinet – zajęcia zawodowe odważnie wkraczają do naszej sfery prywatnej. By jej nie zdominowały, podporządkowujemy je ergonomii i wkomponowujemy w wystrój mieszkania.

Sklejka
Autor: serwis prasowy Northern Lighting, Sadolin

Work-life balance – równowaga między sprawami służbowymi a osobistymi – to najważniejszy postulat przy urządzaniu miejsca do pracy w domu. Jeśli zleceń czy nadgodzin nie możemy zamknąć w oddzielnym pomieszczeniu, ukrywamy je we wnęce, chowamy w wielofunkcyjnym regale albo wtapiamy w dekorację wnętrza.

Zamiast prozaicznych mebli biurowych czy kompletu gabinetowego godnego bankiera, wybieramy lekkie ergonomiczne stoliki, biurka, sekretarzyki – minimalistyczne, loftowe, w stylu skandynawskim lub vintage.

Akcesoria – od lampy po system przechowywania dokumentów – dobieramy zależnie od potrzeb funkcjonalnych, ale sprawy wizualne starannie podporządkowujemy kompozycji wnętrza. Niech po zamknięciu laptopa czy wypełnieniu papierów nic nie zakłóca nam czasu zarezerwowanego dla samych siebie i bliskich.

ARTYSTA W SWOIM FACHU

Lekka konstrukcja z lakierowanej stali i olejowanego dębu budzi skojarzenia raczej z pisaniem wierszy niż opracowywaniem raportu, jednak biurko tworzy przyjazną przestrzeń nie tylko do działań twórczych. Dzięki perforowanemu parawanowi ani pióro, ani szpulka, ani ważny dokument nie upadnie na podłogę. Lampa i półki montowane na ścianie pozwolą zaoszczędzić miejsce na blacie, a niewielki mebel doskonale sprawdzi się także w szczupłej przestrzeni. Duża płaszczyzna różu pompejańskiego (modny odcień!) równoważy industrialny chłód aranżacji, a zarazem podkreśla jej nowoczesny charakter.

Biuro domowe
Autor: serwis prasowy Northern Lighting

IMPULS DO DZIAŁANIA

Tapeta z motywem kwiatowym w skali XXL – trzy ważne trendy spotkały się, by pobudzać kreatywność. Wyrazisty wzór w energetycznych kolorach jednocześnie odwraca uwagę od biurka ustawionego w salonie. Dzięki temu po godzinach można tu bez zakłóceń regenerować twórczą energię.

Biuro domowe
Autor: serwis prasowy marki Komar

KLASA KREATYWNA

Namalowana na ścianie geometryczna abstrakcja nadaje wyraz minimalistycznej stalowej meblościance z mikrobiurkiem. Brąz w odcieniu spiced honey (jeden z kolorów roku 2019) ociepla zestawienie bieli z błękitem i wiąże chłodną kompozycję z sosnową podłogą. Z kolei dzięki modnemu granatowi znika z oczu wyłączony po pracy monitor.

Biuro domowe
Autor: serwis prasowy marki Sadolin

ZNAJDŹ NISZĘ

Gdy w przestrzeni dziennej wrze życie, w sypialni można skupić się na pracy. Trzy ściany wnęki wyznaczają zajęciom zawodowym nieprzekraczalne granice, a metalowa kratka z klipsami (gadżet na czasie) dba o porządek wśród spraw do załatwienia. Minimalistyczne biureczko z grubym blatem na lekkiej konstrukcji z czworobocznych metalowych prętów niknie, gdy zapalają się kinkiety nad łóżkiem.

Biuro domowe
Autor: serwis prasowy JT Grupa Projekt wnętrza: JT Grupa, jtgrupa.pl

ZA ZAMKNIĘTYMI DRZWIAMI

Sypialnia ma służyć przede wszystkim do wypoczynku. By nic w tym nie przeszkadzało, laptop, rachunki i ważne dokumenty warto schować za neutralnym, białym frontem zabudowy. Do łóżka wolno zabrać tylko książkę!

Biuro domowe
Autor: serwis prasowy Rej Concept Proj. wnętrza: Joanna Rej – Rej Concept, rejconcept.pl, zarządzanie proj.: One Design, onedesign.pl

OCIEPLANIE WIZERUNKU

Profesjonalny chłód zostaw w firmie, w domu, jeśli tylko chcesz, śmiało sięgaj po wdzięczne formy stylu vintage. Stół na giętych nogach, garść dodatków z targu staroci i fioletowa ściana w białe cętki tworzą wnętrze, w którym obowiązki wykonywać się będzie przyjemniej, a więc i najbardziej efektywnie.

Biuro domowe
Autor: serwis prasowy marki Rebel Walls Na zdj. tapeta Rebel Dot, rebelwalls.com.

WZORCE Z PÓŁNOCY

Styl skandynawski jest wciąż na fali, a wraz z nim – wnętrza, w których funkcjonalność okazuje się przyjazna i przytulna, a prostota form mieni bogactwem delikatnych barw (z szarością, pudrowym różem i pastelowym błękitem – tu m.in. w modnych heksagonalnych dekorach na zabudowie z surowego drewna). W takim wnętrzu nawet światło lampy biurkowej zdaje się emanować ciepłem hygge.

Biuro domowe
Autor: serwis prasowy hornbach.de

KLAROWNY UKŁAD

Współczesny minimalizm to oszczędność uniwersalnych form, jednak z przestrzenią na indywidualizację wnętrza. Loftowa struktura pomieszczenia, akcesoria z historią i kolaż ze zdjęć na metalowej kratce – wszystko to sprawia, że wizyta w tej pracowni jest spotkaniem z żywym człowiekiem. Nawet czerń, którą coraz chętniej witamy w mieszkaniach, nie odbiera temu miejscu ciepła.

Biuro domowe
Autor: serwis prasowy bepurehome.com

SPRZYJAJĄCY KLIMAT

Niewiele trzeba, by domowemu biuru nadać przyjemny, nieformalny wygląd. Tu wystarczyła okleina z liśćmi palmy i owocami ananasa, położona na blacie stołu (motywy egzotyczne pozostają w modzie!). Słonecznie żółte dodatki zagrzewają do pracy.

Biuro domowe
Autor: serwis prasowy pixers.pl

DOPNIJ PROJEKT

W miejscu pracy warto postawić na prostotę – i mebli, i akcesoriów. Nie oznacza to jednak estetycznej nudy! Dowodem na to nie tylko intrygująca kolorystyka tej aranżacji, utrzymana w stylu dark nordic, ale i drewniane spinacze do dokumentów, z opcją zawieszenia na ścianie.

Biuro domowe
Autor: serwis prasowy moebe.dk

NA WŁAŚCIWYM SZCZEBLU

Wypiętrzone kolumnady kierują myśl ku największym osiągnięciom starożytnych cywilizacji. Z kolei prozaiczne z pozoru drewniane koziołki dostosowują wysokość blatu do wzrostu osoby, która przy nim pracuje, a tym samym chronią ją przed bólem kręgosłupa.

Biuro domowe
Autor: serwis prasowy Mind the Gap Na zdj. fototapeta Athena, Mindthegap, dekorianhome.pl
Nasi Partnerzy polecają
Podziel się opinią
Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE