Zapraszamy na 11. edycję Łódź Design Festival 2017: OD.NOWA.

Łódź Design Festival stał się jednym z najważniejszych wydarzeń na kulturalnej mapie Polski. Tegoroczna edycja pod hasłem przewodnim OD.NOWA., odbędzie się w dniach 3-8 października. Wystawy, wykłady, panele dyskusyjne i warsztaty będą skoncentrowane wokół tematyki współczesnego wzornictwa w kontekście projektowania na nowo i od nowa.

Łódź Design Festival 2017. Wystawy
Łódź Design Festival 2017. Wystawy
Łódź Design Festival 2017. Wystawy
Łódź Design Festival 2017. Wystawy
Łódź Design Festival 2017. Wystawy

Łódź Design Festival to obecnie najważniejsze w Europie Środkowo – Wschodniej wydarzenie związane z projektowaniem o randze międzynarodowej. Prezentuje design w różnych odsłonach – od wzornictwa przemysłowego, poprzez art i craft design, projektowanie graficzne i architekturę, aż po modę. 11. edycja festiwalu odbędzie się pod hasłem: OD.NOWA.

Co się kryje pod hasłem przewodnim festiwalu OD.NOWA?

Starzenie się populacji odzwierciedla głębokie zmiany w warunkach ludzkiego życia. Jest to wynik stopniowego wzrostu długości ludzkiego życia, przy jednoczesnym spadku współczynnika dzietności i umieralności. W Wielkiej Brytanii, na przestrzeni ostatnich dwóch dekad, średnia długość życia wzrosła o pięć lat! Pojawia się pytanie – w jaki sposób przeżyjemy ten czas? Czy będziemy cieszyć się niezależnością i dobrą jakością życia? Na tegoroczny program ŁDF składają się dwie wystawy główne:
•    New Old – projektowanie dla nas w przyszłości - premierowo pokazywana w Polsce wystawa, która przybędzie wprost z prestiżowego London Design Museum, inspiruje do przemyślenia na nowo podejścia do wzornictwa dedykowanego ludziom starszym. Kuratorzy wystawy Helen Hamlyn i Jeremy Myerson zaprezentują projekty uznanych na całym świecie twórców: Konstantina Grcic’a, IDEO, Yves Behar/fuseproject, Future facility, Specjal Projects oraz Priestmana Goode’a.
•    Miejskie marzenia -polska premiera wystawy, której organizatorem jest Vitra Design Museum, będzie drugim ważnym punktem tegorocznego Łódź Design Festival. Kuratorzy Ronan i Erwan Bouroullec przygotowali inspirujące studium możliwych scenariuszy rozwoju miast, podkreślając potrzebę wprowadzania natury, w tym roślin, zwierząt, wody czy ognia do naszego codziennego życia na nowo. Spektakularna inscenizacja wystawy, zachęca zwiedzających do refleksji nad relacjami, które zachodzą pomiędzy naturą i miastem, sugerując nowe kierunki rozwoju przestrzeni miejskich.

 Łódź Design Festival 2017. Wystawy

Fot. Materiały prasowe ŁDF

Program 11. Edycji Łódź Design Festival

Podczas 11. Edycji Łódź Design Festival zwiedzający będą mogli zobaczyć wiele pasjonujących wystaw i wziąć udział w kreatywnych spotkaniach i wykładach. Oprócz dwóch wystaw głównych na zwiedzających, jak co roku czekają też stałe elementy festiwalu: wystawy make me! oraz must have.
WYSTAWY:
Na program festiwalu składa się 30 wystaw, które od 3 października będą dostępne w centrum festiwalowym przy ul. Tymienieckiego 3 w Łodzi. Poza wymienionymi wcześniej New OLD i Miejskie marzenia, będzie można też obejrzeć:
•    Polish Design Island 2017 – będącą efektem współpracy 9 regionów Polski, podróżujący kontener, prezentujacy prace 27 projektantów.
•    The Best Polish Illustrators - prezentujacą 39 prac najlepszych współczesnych polskich ilustratorów, czy zagadkową, tworzona przez społeczność lokalną kolekcje w ramach
•    Mystery Things Museum - ekspozycja krążąc po świecie zostaje wzbogacana o kolejne piękne i ciekawe obiekty, których funkcje początkowo bardzo trudno odgadnąć
•    must have, będzie można obejrzeć najlepsze polskie wdrożenia  
•    make me! - wystawa prezentująca finalistów 10. edycji międzynarodowego konkursu, to szansa na poznanie tematów inspirujących twórców młodego pokolenia.

 Aneks kuchenny w salonie. Jak go urządzić?

Aneks kuchenny salonu, z natury rzeczy niewielki, wymaga z jednej strony funkcjonalnej organizacji i pomysłowych rozwiązań, a z drugiej – efektownej oprawy zharmonizowanej z wystrojem reszty przestrzeni dziennej.

Fot. Häfele

EDUKREACJA – strefa dla rodzin z dziećmi
Łódź Design Festival to oprócz wystaw przede miejsce kreatywnych spotkań i ożywionych dyskusji. Wydarzenie organizowane jest nie tylko z myślą o specjalistach z branży projektowej ale dla każdego kto lubi twórczo spędzać czas, niezależnie od wieku i profesji. Jednym z ważniejszych punktów festiwalu jest EDUKREACJA, czyli strefa dla rodzin z dziećmi. Na najmłodszych odbiorców czekają warsztaty z zakresu druku 3D, budowania robotów, czy programowania i kodowania. Dzieciom dedykowane są też lekcje designu w formie spaceru z przewodnikiem po wybranych ekspozycjach, wystawa „Miasto i las” oraz interaktywny kalendarz przybliżający świat przyrody.
PANELE WYKŁADOWE:
Profesjonaliści będą mogli wziąć udział w panelach wykładowych oraz w blokach tematycznych oscylujących wokół tematów Architektury, nowej ekonomii, biznesu, przestrzeni miejskiej, badań ruynku i trendów w projektowaniu. Gościem specjalnym festiwalu będzie Jenny B. Osuldsen z pracowni architektonicznej Snøhetta. Ta ceniona na świecie pracownia specjalizuje się w obszarze Architektury bryłowej, Architektury krajobrazu, Architektury wnetrz oraz wzornictwa. W 1989 roku Biuro dostało swoje pierwsze zlecenie - zaprojektowania Biblioteki Aleksandryjskiej w Egipcie.
Podczas gali otwarcia festiwalu 3 października o godzinie 18.30 uczestnicy poznają laureatów konkursu make me!

Ocena: 0
Zdjęcia: Materiały prasowe ŁDF

POLECANE ARTYKUŁY