Wystrój wnętrz: współczesny pałac, czyli stylowe dekoracje wnętrz

Współczesne wnętrza nawiązujące do stylu pałacowego to zazwyczaj aranżacje, których motywem przewodnim jest mieszanka stylowych dodatków dekoracyjnych z różnych epok. Nie chodzi tu o odtwarzanie wyglądu dawnych rezydencji ani o naśladowanie ich bogactwa, bo to sprawdza się raczej tylko we wnętrzach pałacowych. Naszym celem jest swobodne, nieco żartobliwe wykorzystanie dekoracji wnętrz rodem z niedzisiejszych pałaców w celu przełamania nowoczesnego charakteru współczesnych aranżacji.

Dekoracyjna poduszka z frędzlami
Stylowe meble w pokoju dziecięcym
Dekoracyjne lustro w łazience
Toaletka z rzeźbionym lustrem
Sztukateria wokół szafy

Wystrój wnętrz współczesnych w stylu pałacowym jest umowny – nie odtwarzamy w aranżacji wyglądu dawnych rezydencji, wybieramy tylko kilka kojarzących się z przepychem elementów dekoracji i wokół nich komponujemy wnętrze. Może to być stylowy mebel, tapeta w palmety lub lilie czy wieloramienny, kryształowy żyrandol. Historyczne formy upraszczamy, nie musimy także trzymać się konwencjonalnych materiałów charakterystycznych dla stylu pałacowego we wnętrzach – elementy żyrandoli nie muszą być kryształowe, a ramy luster złocone. Pękata komoda w stylu ludwikowskim może być wykonana z giętego MDF-u i posrebrzona. Wszystko to łączymy z nowoczesnymi elementami wystroju.

Pałacowe dekoracje wnętrz: sztukaterie, kryształy, lustra, chwosty

Najważniejszym elementem współczesnego wnętrza nawiązującego do stylu pałacowego są kryształy. Szlifowane łezki, sople, wisiory i koraliki przyczepiamy do żyrandoli, świeczników, abażurów i lamp, naszywamy na poduszki. Mogą być prawdziwe lub plastikowe. Jeśli nie chcesz przesadzić z ilością świecidełek w wystroju wnętrza, postaw na pojedynczy kryształowy żyrandol, stylizowany na barokowy element wyposażenia. Kryształy odpadają? W takim wypadku obowiązkowa jest obecność chwostów, sznurów i frędzli w wystroju wnętrz twojego mieszkania. Pasmanteryjne wykończenia stosujemy z umiarem, nie żałujemy natomiast chwostów – ozdabiamy nimi nie tylko dekoracyjnie upięte zasłony, ale też poduszki, klamki i uchwyty mebli. Doskonałym rozwiązaniem jest także udekorowanie swojego „pałacowego” wnętrza przy pomocy luster. Najbardziej pożądane są weneckie, czyli w ramie ze zwierciadła szlifowanego we wzory, ale sprawdzą się też lustra oprawione w rzeźbione złote, srebrne, a nawet plastikowe ramy. Jeśli wolisz coś subtelniejszego, zastanów się nad dopełnieniem współczesnej aranżacji sztukateriami, które podkreślają podziały ścian i sufitu, poprawiają ich proporcje, a przede wszystkim zdobią i dodają aranżacjom pałacowego szyku.

Pałacowe dekoracje wnętrz: stylowe meble ludwikowskie

Pod nazwą ludwiki kryje się pięć stylów w meblarstwie, pochodzących od imion francuskich królów. Nie zgłębiając różnic między nimi, wybierz rzeźbiony fotel lub konsolkę na kapryśnie wygiętych nóżkach, pikowaną kanapę, dekadencki szezlong czy osobliwą, brzuchatą komodę. Nie polecamy zakupu kompletu mebli tego typu – mają one być tylko akcentem, więc jedna lub dwie sztuki w zupełności wystarczą. Obok nowoczesnych sprzętów i tak zagrają pierwsze skrzypce. Świetnym pomysłem jest pokrycie stylowych mebli tkaninami we współczesne wzory. Wyobraź sobie barokową berżerę pomalowaną na czarno i obitą rypsem w czarno-białą pepitkę – istne cudo!

Ocena: 0
Tekst: Sonia Łukomska Zdjęcia: Mariusz Bykowski

POLECANE ARTYKUŁY