Urządzamy domowe biuro: 9 pomysłów na aranżację gabinetu

Domowe biuro to miejsce absolutnie niezbędne dla osób spełniających się zawodowo w zaciszu własnego mieszkania oraz dla osób przynoszących pracę do domu. Powinno być urządzone w sposób praktyczny, a jednocześnie jak najbardziej sprzyjający koncentracji i kreatywności. Często jednak nie przykładamy wagi do aranżacji  gabinetu ze względu na brak miejsca lub pomysłu. Błąd! Oto galeria 9 pomysłów na to, jak urządzić biuro w domu!

Domowe biuro we wnęce
Domowe biuro za przepierzeniem
Domowe biuro
Domowe biuro
Domowe biuro we wnęce

Aby praca w domu była efektywna, trzeba zaaranżować kącik do pracy tak, by był on jak najbardziej wygodny i skrojony na miarę. Co innego bowiem potrzebne jest księgowemu, inne wymagania ma grafik komputerowy, jedne rozwiązania sprawdzą się w małym mieszkaniu, inne nie. Należy więc starannie zaplanować powierzchnię biurka, rodzaj i liczbę półek oraz, przede wszystkim, usytuowanie domowego biura w mieszkaniu.

Zobacz: Domowe biuro: jak na małej przestrzeni zorganizować miejsce do pracy? >>>

Domowe biuro: wybór miejsca

Na urządzenie biura w domu radzimy wybrać miejsce zaciszne, z dala od ciągów komunikacyjnych. Najlepiej przodem lub bokiem do okna – dzięki temu nic nie będzie odbijało się w monitorze twojego komputera, a przestrzeń do pracy będzie dobrze oświetlona. Nie polecamy pracy w sypialni (pomieszczenie to powinno kojarzyć się wyłącznie z relaksem i odpoczynkiem, poza tym łóżko może za bardzo kusić śpiochów!). Jeżeli twoje obowiązki służbowe wymagają ciszy i skupienia, nie urządzaj domowego biura w pokoju dziennym – zwykle panuje tam zbyt duży ruch. Ale gdy nie ma innego wyjścia, kącik do pracy warto oddzielić od reszty pomieszczenia regałem, kotarą, żaluzją lub ścianką z karton-gipsu. W sytuacji, gdy twoja praca wymaga prowadzenia dokumentacji papierowej lub przechowywania dużej ilości książek, zarezerwuj całe pomieszczenie (albo przynajmniej jego jedną ścianę) na urządzenie gabinetu. Montując zajmujące całą ścianę regały i inwestując w kontenery, pojemniki i szafki na dokumenty bez problemu zmieścisz wszystko w jednej przestrzeni. W małych wnętrzach należy w szczególny sposób zadbać o to, by domowe biuro było odpowiednio oddzielone od reszty mieszkania. Możesz zrobić to za pomocą przepierzenia, za którym umieszczony będzie kącik do pracy lub stworzyć w którymś z pomieszczeń (albo nawet w szafie!) wnękę na mini-biuro.

Przeczytaj: Domowe biuro: pomysły na aranżacje domowego kącika pracy >>>

Domowe biuro: warunki sprzyjające pracy

Aby sprawdzić, czy twoje domowe biuro urządzone jest zgodnie z zasadami ergonomii pracy, usiądź wygodnie przy biurku i połóż dłonie na klawiaturze. Zgięcie w łokciu tworzy kąt 90 stopni? To dobrze. Stopy leżą płasko na podłodze, a zgięte w kolanach nogi tworzą kąt prosty? Świetnie. Lampa biurowa powinna jasno oświetlać przedmioty, na które najczęściej pada twój wzrok: klawiaturę, myszkę, notatki. Optymalna odległość światła od blatu to 35-50 cm. Nie może świecić jaśniej od monitora ani razić osoby siedzącej przy biurku. Górna krawędź monitora powinna znajdować się nieco poniżej poziomu oczu pracującej przy komputerze osoby. Odpowiednia odległość ekranu wynosi około 70 cm. W trosce o zdrowie i dobre samopoczucie podczas pracy, przestrzeń biurową warto wyposażyć w rośliny. Paprocie produkują dużo tleniu i ujemnie jonizują powietrze, co pozytywnie wpływa na atmosferę pomieszczenia. W kąciku do pracy sprawdzają się też pelargonie –  przyjemnie pachną i odświeżają powietrze. Nad biurkiem najlepiej jest powiesić obraz lub plakat. Aby zrelaksować oczy, co godzinę podnoś wzrok na grafikę, potem spójrz na jakiś przedmiot leżący bliżej. Ćwiczenie to powtarzaj kilka razy. Dobrym pomysłem jest również stworzenie w pobliżu gabinetu miejsca, w którym będziesz mógł rozprostować kości, na przykład drążek czy matę do ćwiczeń. Kolorami najlepiej sprawdzającymi się w domowych biurach są zieleń i szarość (sprzyjają pracy koncepcyjnej, poprawiają koncentrację, nie męczą wzroku i likwidują napięcie) oraz biel (uspokaja, pozwala zebrać myśli).

Przeczytaj także: Biel plus cegła - duet idealny. Zobacz inspirujący projekt>>>

Domowe biuro - GALERIE ZDJĘĆ

Zobacz w naszych galeriach zdjęć, w jaki sposób możesz urządzić swoje domowe biuro. Oto najlepsze pomysły!

Więcej: Domowe biuro: jak urządzić ergonomiczną przestrzeń do pracy >>>

Ocena: 0
Tekst: Sonia Łukomska Zdjęcia: Krzysztof Zasuwik

POLECANE ARTYKUŁY