Mieszkańcom Toskanii zazdrościmy słońca, morza, arcydzieł architektury i sztuki, z którymi obcują na co dzień, zmysłu piękna i stylu. Oraz genialnej toskańskiej kuchni. Po powrocie rzucamy się na książki o Toskanii. Z wypiekami czytamy, jak to jest zamieszkać tam, urządzić dom w Toskanii, zapuścić korzenie. Marlena de Blasi, Ferenc Máté czy Frances Mayes to zaledwie kilkoro spośród wielu autorów, którzy zarobili mnóstwo pieniędzy i zdobyli popularność dzięki dzieleniu się z czytelnikami swoją miłością do Toskanii.

Stylowy wystrój wnętrz: styl toskański

Jeśli też pokochaliście Toskanię i chcecie wprowadzić ten włoski styl do własnego mieszkania, podpowiadamy jak to zrobić. Nie chcemy wiernie kopiować toskańskiego stylu – szukamy w nim raczej inspiracji do aranżacji przytulnych wnętrz, by zatrzymać przy sobie na dłużej to urzekające piękno.

Sprawdź też: piękny dom w Toskanii urządzony przez Polaków >>>

Siedzibami w stylu toskańskim mogą być palazzo, willa lub skromny dom. Najłatwiej będzie nam przymierzyć się do zwykłego mieszkania. W każdym spotkamy kamień, cegłę i terakotę. Te materiały są charakterystyczne w stylu toskańskim i mają za zadanie utrzymywać chłód we wnętrzu. Podłogi w domu toskańskim zawsze są z płytek lub kamienia, w wielu pomieszczeniach takie są także ściany. U nas lepiej zastosować malowane tynki. Dadzą nam okazję do użycia cudownej palety barw. W prawdziwym toskańskim domu często widzi się ceglane odkrywki. W naszych warunkach też można spróbować. W starej kamienicy czy domu z cegły odkucie tynku będzie równie malownicze. Trzymając się tej konwencji, tynki robimy „na szorstko”, przecieramy je, by wyglądały jakby miały 100 lat.

Styl toskański: kolory wnętrz

Styl toskański kojarzy się z ciepłą paletą kolorów. Żółcienie, ochry, oranże i czerwienie przełamane błękitem i zielenią w odcieniu oliwkowym lub szałwiowym przybliżą nam śródziemnomorski klimat domów w stylu toskańskim. W miarę możliwości jeśli chcemy mieć wystrój wnętrza w stylu toskańskim warto użyć choć na fragmencie ściany malowanych płytek. Majolikowe kafle są drogie, dlatego mówimy o kawałku – tylko dla dekoracji. To może być miejsce w kuchni, łazience, ale także w salonie. Jako pamiątki z podróży koniecznie przywieź majolikowe naczynia. Kolorowe misy, talerze, dzbanki zdobione ręcznie malowanymi wzorami będą fantastyczną dekoracją twojego domu nawiązującego wystrojem do stylu toskańskiego.

Styl toskański: meble i dodatki do wnętrz

Styl toskański to naturalne materiały w wystroju wnętrza. Meble wybierz drewniane, dość ciężkie. Mogą być stylizowane, podrzeźbiane lub bardziej rustykalne. Postaraj się o elementy wystroju wnętrza z kutego metalu: o żyrandol nad stołem, kinkiety, stolik lub krzesła - idealnie nawiązują do wnętrz domów toskańskich. Doskonale będą także wyglądały uchwyty meblowe z kutego żelaza. Łóżko w sypialni w stylu toskańskim może być drewniane lub żelazne. Pościel – z białego płótna, w dawnym stylu: z haftami i koronkami. Całość można zwieńczyć tiulowym baldachimem (komary są wszędzie!). Na ścianach można powiesić stare ramki. Zamiast wieszać puste, oprawmy w nie lusterka – będzie prześlicznie. 

Śródziemnomorski, toskański wystrój wnętrza można podkreślić za pomocą wewnętrznych okiennic. Nie musisz wtedy montować karniszy i zasłon. Jeśli nie mamy budżetu na kosztowne shuttersy, w marketach budowlanych są do kupienia ładne żaluzjowe drzwiczki. Wystarczy dobrać ich wielkość do okna i pomalować na kolor pasujący do wystroju. Południowy klimat i toskański wystrój do wnętrza wniosą też mirty i drzewka cytrynowe posadzone w dekoracyjnych donicach. Pięknym akcentem w aranżacji wnętrz w stylu toskańskim będą piramidy owoców ułożonych na paterach: cytryn, winogron, pomarańczy.