Chcąc urządzić wnętrza w stylu shabby chic musimy pamiętać, że jest to styl bardzo delikatny i romantyczny więc na pewno nie będzie odpowiadał każdemu. Jednak ci, którzy takie wnętrza lubią z pewnością doskonale będą się czuli w aranżacjach w stylu shabby chic.

Co charakteryzuje styl shabby chic?

Cechami charakterystycznymi dla stylu shabby chic są stare, lub celowo postarzane meble. Najlepiej jeśli są frezowane, ozdobne i z rzeźbioną ornamentyką. Koniecznie w jasnych, rozbielonych kolorach, wyglądające jakby farba sama z nich schodziła pod wpływem czasu. Częstym zabiegiem jest również malowanie mebli tak, by spod jednej warstwy farby prześwitywały poprzednie i by słoje i rysunek drewna był widoczny. Dominującymi barwami są pastele i biel. Rzadziej spotyka się aranżacje w stylu shabby chic w ciemniejszych kolorach, a jeśli takie występują to zachowują one pastelowe barwy w przydymionych odcieniach, lub kolory naturalnego drewna. Dodatki w stylu shabby chic to temat rzeka. Częstym elementem są emaliowane misy, garnki i dzbanki. Kwiaty, ozdobne doniczki i świeczniki, szklane i ceramiczne akcesoria także doskonale pasują do stylu shabby chic. Można także urozmaicić wnętrze, zwłaszcza niewielkie, lustrami w ozdobnych ramach. Im więcej dodatków w tym stylu tym lepiej i staje się on jeszcze bardziej wyrazisty. Należy pamiętać o zachowaniu odpowiedniej kolorystyki i wzorów przy wyborze akcesoriów. Najbardziej odpowiednie desenie to motywy kwiatowe, delikatne kratki, grochy, lub ornamenty roślinne. Tkaniny jakich użyjemy we wnętrzu powinny być wełniane, bawełniane lub lniane. Styl shabby chic kojarzy się z bliskością natury, więc nie powinniśmy stosować sztucznych materiałów i tworzyw takich jak np. plastik.

Jak zastosować styl shabby chic we własnym wnętrzu

Shabby chic doskonale odnajdzie się w niewielkich, drewnianych domach na wsi, pośród zieleni i natury. Chcąc go wprowadzić do mieszkania w bloku, musimy go nieco okroić, ponieważ po prostu może nie pasować do mieszkania w mieście. Możemy zastosować nieco ciemniejszą kolorystykę i wprowadzić ograniczoną ilość mebli i dodatków, co pozwoli na ujednolicenie wnętrza. Jako uzupełnienie można wprowadzić do wnętrza dużą ilość kwiatów.