Styl folkowy wnętrza - jest to dość trudny do zaadaptowania styl w aranżacji, ale jeśli się na niego zdecydujemy mamy gwarancję, że nasz dom będzie swojski i ciepły, a goście i domownicy pokochają przebywanie w nim. Ludowe motywy wracają do łask, lubimy zarówno dodatki z motywami folklorystycznymi, jak i zdobienia mebli, a także materiały takiej jak filc.

Styl folkowy w nowoczesnym wnętrzu

Chcąc wprowadzić styl folkowy do wystroju wnętrz musimy pamiętać o umiarze. Zbyt wiele elementów w ludowym klimacie może sprawić, że wchodząc do mieszkania poczujemy się jakbyśmy byli w kurpiowskiej chacie, a nie o to przecież chodzi. Najlepiej jest wykorzystać nowoczesne tło i wprowadzić do niego elementy w stylu folklorystycznym w meblach i dodatkach. Takie rozwiązanie jest dość bezpieczne i łatwo kontrolować wtedy liczbę akcesoriów z motywami ludowymi i na bieżąco oceniać, czy nie przesadziliśmy z ich ilością.

ZRÓB TO SAM: jak pomalować szafę w motywy ludowe >>>

Styl folkowy jest bardzo silnym motywem i często już jeden lub kilka elementów przesądza o całości aranżacji wnętrza. Nawet użycie jednego, wyraźnego akcentu w stylu folkowym zdefiniować może całe wnętrze jako folkowe.

Elementy charakterystyczne dla stylu folkowego

Elementami nieodzownymi w folkowym stylu są motywy, będące niegdyś zarezerwowane jedynie dla sztuki ludowej. Najczęstszym wzorem przejawiającym się w stylu folklorystycznym są kwiaty i zdobienia przypominające kurpiowskie wycinanki. Motywy te znaleźć możemy często na tkaninach, zastawie stołowej, czy w akcesoriach kuchennych. Chcąc jeszcze bardziej podkreślić folkowy charakter wnętrza, możemy użyć tapet lub obrazów z wymienionymi wyżej motywami, drewnianych akcesoriów i mebli, a także wprowadzić wielobarwną kolorystykę do wnętrza. Elementy stylu folkowego ożywią i urozmaicą każdą aranżację i nadadzą jej radosnego charakteru.